ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 30-ին ընդունել է Ֆրանսիայում Հայոց թեմի առաջնորդ, Գերաշնորհ Տ. Վահան եպիսկոպոս Հովհաննեսյանին:
Ողջունելով հյուրին` ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է Հայաստանյայց Սուրբ Առաքելական Եկեղեցու բացառիկ դերակատարությունը հայ ժողովրդի, այս դեպքում՝ Ֆրանսիայի հայ համայնքում հայապահպանության, հոգեւոր, մշակութային եւ քրիստոնեական արժեքների պահպանման եւ տարածման գործում:
«Անհրաժեշտ է սփյուռքահայ երիտասարդության շրջանում սերմանել հայրենասիրական եւ քրիստոնեական արժեքներ. այս գործում անչափ կարեւոր է Հայ առաքելական եկեղեցու դերը»,-նշել է ԱԺ փոխնախագահը:
Էդուարդ Շարմազանովը հյուրից հետաքրքրվել է Ֆրանսիայի հայ համայնքի խնդիրներով, Եկեղեցու կողմից հայապահպանությանն ուղղված քայլերով, Ֆրանսիայում հայկական դպրոցների առկայությամբ եւ աջակցության պատրաստակամություն հայտնել:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Ֆրանսիայի խորհրդարանում շրջանառվող՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն սահմանող օրինագծին:
Ֆրանսիայում Հայոց թեմի առաջնորդ, Գերաշնորհ Տ. Վահան եպիսկոպոս Հովհաննեսյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ փոխնախագահին ջերմ ընդունելության համար, ներկայացրել շուրջ 1 մլն հայ համայնքի ձեռքբերումներն ու խնդիրները, կարեւորել հայ մշակույթի տարածումն ու օտարների համար այն ճանաչելի դարձնելը:

On June 30, the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov received the Head of the Armenian Diocese in France, His Grace Bishop Vahan Hovhannisyan.
Welcoming the guest, the NA Vice President has underlined the unique role of the Holy Armenian Apostolic Church in the maintenance and preservation of the Armenian identity, spiritual, cultural and Christian values of France.
“It is necessary to sow patriotic and Christian values among the Diaspora youth: in this matter it is very important the role of the Armenian Apostolic Church,” the NA Vice President noted.
Eduard Sharmazanov was interested in the problems of France’s Armenian community, the steps taken for the preservation of Armenian identity, the existence of Armenian schools in France and expressed readiness for support.
The interlocutors touched upon the bill anticipating criminal responsibility for the denial of the Armenian Genocide being circulated in the parliament of France.
The Head of the Armenian Diocese in France, His Grace Bishop Vahan Hovhannisyan thanked the NA Vice President for the warm reception, presented the achievements and problems of about 1mln Armenian community, and highlighted the dissemination of the Armenian culture and making it recognizable for the foreigners.