ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 30-ին ընդունել է Ֆրանսիայում Հայոց թեմի առաջնորդ, Գերաշնորհ Տ. Վահան եպիսկոպոս Հովհաննեսյանին:
Ողջունելով հյուրին` ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է Հայաստանյայց Սուրբ Առաքելական Եկեղեցու բացառիկ դերակատարությունը հայ ժողովրդի, այս դեպքում՝ Ֆրանսիայի հայ համայնքում հայապահպանության, հոգեւոր, մշակութային եւ քրիստոնեական արժեքների պահպանման եւ տարածման գործում:
«Անհրաժեշտ է սփյուռքահայ երիտասարդության շրջանում սերմանել հայրենասիրական եւ քրիստոնեական արժեքներ. այս գործում անչափ կարեւոր է Հայ առաքելական եկեղեցու դերը»,-նշել է ԱԺ փոխնախագահը:
Էդուարդ Շարմազանովը հյուրից հետաքրքրվել է Ֆրանսիայի հայ համայնքի խնդիրներով, Եկեղեցու կողմից հայապահպանությանն ուղղված քայլերով, Ֆրանսիայում հայկական դպրոցների առկայությամբ եւ աջակցության պատրաստակամություն հայտնել:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Ֆրանսիայի խորհրդարանում շրջանառվող՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն սահմանող օրինագծին:
Ֆրանսիայում Հայոց թեմի առաջնորդ, Գերաշնորհ Տ. Վահան եպիսկոպոս Հովհաննեսյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ փոխնախագահին ջերմ ընդունելության համար, ներկայացրել շուրջ 1 մլն հայ համայնքի ձեռքբերումներն ու խնդիրները, կարեւորել հայ մշակույթի տարածումն ու օտարների համար այն ճանաչելի դարձնելը:

30 июня вице-спикер НС Э.Шармазанов принял предводителя Армянской епархии Франции, Его Высокопреосвященство епископа   Ваана Ованнесяна.
Приветствуя гостя, вице-спикер НС подчеркнул исключительную роль Армянской Апостольской Церкви (ААЦ) Армении в сохранении армянства, распространении в армянской общине Франции духовных, культурных и христианских ценностей армянского народа.
“Необходимо среди армянской молодежи Спюрка (Диаспоры) сеять патриотические и христианские ценности – в этом деле крайне важна роль ААЦ”, - отметил Э.Шармазанов.
Вице-спикер НС поинтересовался у своего гостя проблемами армянской общины Франции, шагами Церкви по сохранению армянства, наличием армянских школ во Франции и выразил готовность всемерно содействовать решению существующих задач.
Собеседники обратились к введенному в обращение во французском парламенте законопроекту о криминализации отрицания Геноцида армян.
Предводитель Армянской епархии Франции, Его Высокопреосвященство епископ   Ваан Ованнесян поблагодарил вице-спикера НС за теплый прием, представил достижения и проблемы почти миллионной армянской общины, подчеркнул важность распространения армянской культуры в чужой среде.