Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Բուլղարիայի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 13-ին ընդունել է Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գեորգի Կարաստամատովին, ով Հայաստանի Հանրապետությունում ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը:
Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Գեորգի Կարաստամատովին՝ Հայաստանում պաշտոնավարման ժամանակաշրջանում իրականացրած նպաստավոր համագործակցության համար եւ հաջողություն մաղթել նրան հետագա գործունեության ընթացքում:
Գալուստ Սահակյանն ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման եւ համագործակցության խորացման տեսանկյունից: Այս համատեքստում նա կարեւորել է Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խմբի դերը:
Անդրադառնալով տարբեր միջխորհրդարանական վեհաժողովներում համագործակցությանը՝ Ազգային ժողովի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանի եւ Բուլղարիայի պատվիրակությունները միջազգային հարթակներում հանդես կգան փոխադարձ հավասարակշռված մոտեցումներով:
Գեորգի Կարաստամատովը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, վստահեցրել է, որ իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում արել է հնարավորը երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդման ու խորացման համար:
Դեսպանը բարձր է գնահատել երկու խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ սերտ աշխատանքը, ինչպես նաեւ կարեւորել է միջազգային տարբեր խորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության խորացումը:
Խոսելով Բուլղարիայի հայկական համայնքի խնդիրներից` նա վստահեցրել է, որ հայերն այնտեղ պաշտպանված են, ապրում եւ ստեղծագործում են ինչպես Բուլղարիայի լիիրավ քաղաքացիներ:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք ընդգծվել է, որ հայ եւ բուլղար ժողովուրդների միջեւ վաղեմի բարեկամությունը, մշակութային առնչությունները նպաստավոր հիմք են հանդիսացել երկու պետությունների հարաբերությունների զարգացման համար:

Galust Sahakyan Receives Bulgarian Ambassador
On July 13, the RA NA Speaker Galust Sahakyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Bulgaria Georgi  Karastamatov completing his diplomatic mission in the Republic of Armenia .
The Head of the Parliament expressed thankfulness to Georgi  Karastamatov for the favourable cooperation during his tenure in Armenia and wished him success in his later activities.
Galust Sahakyan emphasized the role of parliamentary diplomacy from the perspective of strengthening bilateral relations and deepening of cooperation. In this context he highlighted the role of the Armenia-Bulgaria Friendship Group.
Touching upon the cooperation in various interparliamenary assemblies, the NA Speaker expressed confidence that the Armenian and Bulgarian delegations will come up with balanced mutual approaches on international platforms.
Georgi  Karastamatov , expressing gratitude for the reception, assured he had done his best for the intensification and deepening of cooperation between the two counties during his tenure.
The Ambassador highly assessed the close work of the two parliamenary friendship groups, as well as spotlighted the deepening of their interaction on various international parliamntary platforms.
Talking about the Armenian community in Bulgaria, he assured that the Armenians are preserved there: they live and create like full citizens of Bulgaria.
During the meeting it was mutually emphasized that the long lasting friendship between the Armenian and Bulgarian nations, cultural connections serve as favourable basis for the cooperation development between the two states.