Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Բուլղարիայի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հուլիսի 13-ին ընդունել է Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գեորգի Կարաստամատովին, ով Հայաստանի Հանրապետությունում ավարտում է իր դիվանագիտական առաքելությունը:
Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Գեորգի Կարաստամատովին՝ Հայաստանում պաշտոնավարման ժամանակաշրջանում իրականացրած նպաստավոր համագործակցության համար եւ հաջողություն մաղթել նրան հետագա գործունեության ընթացքում:
Գալուստ Սահակյանն ընդգծել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման եւ համագործակցության խորացման տեսանկյունից: Այս համատեքստում նա կարեւորել է Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խմբի դերը:
Անդրադառնալով տարբեր միջխորհրդարանական վեհաժողովներում համագործակցությանը՝ Ազգային ժողովի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանի եւ Բուլղարիայի պատվիրակությունները միջազգային հարթակներում հանդես կգան փոխադարձ հավասարակշռված մոտեցումներով:
Գեորգի Կարաստամատովը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, վստահեցրել է, որ իր դիվանագիտական առաքելության ընթացքում արել է հնարավորը երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդման ու խորացման համար:
Դեսպանը բարձր է գնահատել երկու խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ սերտ աշխատանքը, ինչպես նաեւ կարեւորել է միջազգային տարբեր խորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության խորացումը:
Խոսելով Բուլղարիայի հայկական համայնքի խնդիրներից` նա վստահեցրել է, որ հայերն այնտեղ պաշտպանված են, ապրում եւ ստեղծագործում են ինչպես Բուլղարիայի լիիրավ քաղաքացիներ:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք ընդգծվել է, որ հայ եւ բուլղար ժողովուրդների միջեւ վաղեմի բարեկամությունը, մշակութային առնչությունները նպաստավոր հիմք են հանդիսացել երկու պետությունների հարաբերությունների զարգացման համար:

Г.Саакян принял посла Болгарии
13 июля Председатель НС Г.Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Болгария Г.Карастаматова, завершающего дипломатическую миссию в РА.
Глава парламента поблагодарил посла за плодотворное сотрудничество в годы работы в Армении и пожелал ему успехов в дальнейшей деятельности.
Г.Саакян  подчеркнул роль парламентской дипломатии в упрочении двусторонних отношений и углублении сотрудничества. В этом русле он особо выделил значение группы дружбы Армения – Болгария.
Обратившись к сотрудничеству в различных межпарламентских ассамблеях, Председатель НС выразил уверенность, что делегации Армении и Болгарии выступят на международных площадках с взаимно взвешенными подходами.
Г.Карастаматов, поблагодарив за прием, заверил, что за время своей дипломатической миссии сделал все возможное для укрепления и углубления отношений двух стран.
Посол высоко оценил совместную работу групп дружбы двух парламентов, а также подчеркнул важность   углубления взаимодействия на различных международных парламентских платформах.
Говоря о проблемах армянской общины Болгарии, он заверил, что армяне защищены, живут и созидают как полноправные граждане страны.
В ходе встречи обоюдно подчеркнуто, что давняя дружба, культурные связи между армянским и болгарским народами явились благодатной почвой для развития отношений двух государств.