ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Սամվել Նիկոյանը, խմբի անդամ Արմեն Ռուստամյանը եւ ԱԺ պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը հուլիսի 20-ին հանդիպել են ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ջիմ Կոստայի հետ: Հյուրին ուղեկցել է Ֆրեզնոյում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Պերճ Աբգարյանը:
Ողջունելով պարոն Կոստայի այցը Հայաստան՝ Սամվել Նիկոյանը համոզմունք է հայտնել, որ խորհրդարանական մակարդակում երկկողմ կապերի ակտիվացման անհրաժեշտություն կա եւ այս համատեքստում կարեւորել է փոխայցերը: Ջիմ Կոստան նշել է, որ իր հնարավորությունների սահմաններում կաջակցի երկկողմ կապերի ակտիվացմանը եւ փոխայցերի իրականացմանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային մարտահրավերներին: Սամվել Նիկոյանն անհրաժեշտ է համարել ԼՂ հակամարտության կարգավորումը՝ համանախագահող բոլոր երկրների ջանքերի գործադրմամբ: Նա ընդգծել է, որ Թուրքիան թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական եւ թե՛ ռազմական առումով մշտապես աջակցում է Ադրբեջանին:
Խոսելով սիրիական ճգնաժամի հետեւանքով ստեղծված իրադրության մասին՝ պարոն Նիկոյանը նշել է, որ կոնֆլիկտն սկսվելուց ի վեր Հայաստանն ընդունել է բազմաթիվ փախստականների եւ հոգ է տարել նրանց մասին:
Արմեն Ռուստամյանը եւ Աղվան Վարդանյանը մանրամասներ են ներկայացրել ապրիլյան դեպքերից հետո ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ եւ խոսել Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշման մասին: Կարեւորվել է բանակցային գործընթացում Արցախի լիարժեք մասնակցությունը:
ԱՄՆ կոնգրեսականը նշել է, որ մեծացել է հայաշատ Ֆրեզնո քաղաքում եւ բազմաթիվ հայ ընկերներ ունի: Նա ընդգծել է, որ սերտ կապեր ունի Կալիֆորնիայի հայ համայնքի հետ, որը մեծ դերակատարություն ունի երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հետագա աշխուժացման եւ արտաքին քաղաքականությանն առնչվող բազմաթիվ հարցերի վերաբերյալ:

On July 20, the Head of the RA NA Friendship Group Armenia-USA Samvel Nikoyan, the Member of the Group Armen Rustamyan and the NA deputy Aghvan Vardanyan met with the Member of the U.S. House of Representatives of Congress Jim Costa. The RA Honorary Consul in Fresno Berj Apkarian accompanied the guest.
Welcoming Mr Costa’s visit to Armenia, Samvel Nikoyan has expressed conviction that there is necessity for activation of bilateral ties at parliamentary level and in this context has highlighted mutual visits. Jim Costa has noted that within the limits of possibilities he will support the activation of bilateral ties and the implementation of the mutual visits.
In the course of the meeting the sides touched upon the regional challenges. Samvel Nikoyan considered necessary the Nagorno Karabakh conflict settlement by using the efforts of all Co-Chair countries. He has underlined that Turkey always supports Azerbaijan in political, economic and military ways.
Speaking about the situation created as a consequence of the Syrian crisis, Mr Nikoyan noted since the beginning of the conflict Armenia had received numerous refugees and had taken care of them.
Armen Rustamyan and Aghvan Vardanyan presented details about the created situation in Nagorno Karabakh problem settlement and talked about Azerbaijan’s non-constructive position. The full participation of Artsakh in the negotiation process was highlighted.
The U.S. Congressman has noted that he has been raised in the city of Fresno populated by many Armenians and has many Armenian friends. He has underlined that he has close relations with the Armenian community of California, which has a great role in the public-political life of the state.
During the meeting the interlocutors exchanged thoughts over many issues regarding the further enlivening of the Armenian-American relations and the foreign policy.