ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Սամվել Նիկոյանը, խմբի անդամ Արմեն Ռուստամյանը եւ ԱԺ պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը հուլիսի 20-ին հանդիպել են ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ջիմ Կոստայի հետ: Հյուրին ուղեկցել է Ֆրեզնոյում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Պերճ Աբգարյանը:
Ողջունելով պարոն Կոստայի այցը Հայաստան՝ Սամվել Նիկոյանը համոզմունք է հայտնել, որ խորհրդարանական մակարդակում երկկողմ կապերի ակտիվացման անհրաժեշտություն կա եւ այս համատեքստում կարեւորել է փոխայցերը: Ջիմ Կոստան նշել է, որ իր հնարավորությունների սահմաններում կաջակցի երկկողմ կապերի ակտիվացմանը եւ փոխայցերի իրականացմանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային մարտահրավերներին: Սամվել Նիկոյանն անհրաժեշտ է համարել ԼՂ հակամարտության կարգավորումը՝ համանախագահող բոլոր երկրների ջանքերի գործադրմամբ: Նա ընդգծել է, որ Թուրքիան թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական եւ թե՛ ռազմական առումով մշտապես աջակցում է Ադրբեջանին:
Խոսելով սիրիական ճգնաժամի հետեւանքով ստեղծված իրադրության մասին՝ պարոն Նիկոյանը նշել է, որ կոնֆլիկտն սկսվելուց ի վեր Հայաստանն ընդունել է բազմաթիվ փախստականների եւ հոգ է տարել նրանց մասին:
Արմեն Ռուստամյանը եւ Աղվան Վարդանյանը մանրամասներ են ներկայացրել ապրիլյան դեպքերից հետո ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ եւ խոսել Ադրբեջանի ոչ կառուցողական դիրքորոշման մասին: Կարեւորվել է բանակցային գործընթացում Արցախի լիարժեք մասնակցությունը:
ԱՄՆ կոնգրեսականը նշել է, որ մեծացել է հայաշատ Ֆրեզնո քաղաքում եւ բազմաթիվ հայ ընկերներ ունի: Նա ընդգծել է, որ սերտ կապեր ունի Կալիֆորնիայի հայ համայնքի հետ, որը մեծ դերակատարություն ունի երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հետագա աշխուժացման եւ արտաքին քաղաքականությանն առնչվող բազմաթիվ հարցերի վերաբերյալ:

20 июля руководитель парламентской группы дружбы Армения – США С.Никоян, член группы А.Рустамян и депутат НС А.Варданян встретились с членом палаты представителей Конгресса США Джимом Коста. Гостя сопровождал почетный консул РА во Фрезно П.Абгарян.
Приветствуя визит г-на Коста в Армению, С.Никоян выразил уверенность в необходимости активизации двусторонних связей на парламентском уровне и в этом русле подчеркнул важность взаимных поездок.   Джим Коста отметил, что по мере своих возможностей посодействует активизации двусторонних контактов и осуществлению взаимных визитов.
В ходе встречи стороны обратились к региональным вызовам. Г-н Никоян заметил, что считает необходимым урегулирование НК-конфликта усилиями стран-сопредседателей. Он подчеркнул, что Турция и в политическом, и в экономическом, и в военном плане постоянно поддерживает Азербайджан.
Говоря о создавшейся в результате сирийского кризиса ситуации, С.Никоян отметил, что с начала конфликта Армения приняла множество беженцев и позаботилась о них.
А.Рустамян и А.Варданян представили подробности ситуации по НК-проблеме, создавшейся вследствие апрельских событий и деструктивной политики Азербайджана. Подчеркнута важность полноценного участия Арцаха в переговорном процессе.
Американский конгрессмен заметил, что вырос в армянонаселенном Фрезно и обрел множество друзей в армянской общине Калифорнии, играющей весомую роль в общественно-политической жизни США.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями по дальнейшему оживлению армяно-американских отношений и по многочисленным вопросам внешней политики.