ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Մհեր Շահգելդյանը, Էդմոն Մարուքյանն ու Խաչատուր Քոքոբելյանն օգոստոսի 15-ին աշխատանքային հանդիպում են ունեցել ԱՄՆ Կոնգրեսի պատվիրակության հետ՝ կոնգրեսական, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի փոքր բիզնեսի հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Սթիվ Շաբիթի գլխավորությամբ։
Ողջունելով ԱՄՆ կոնգրեսականներին Հայաստանի խորհրդարանում՝ Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է հայ-ամերիկյան համագործակցության բնույթը, նշել, որ ՀՀ անկախությունից ի վեր հայ-ամերիկյան հարաբերություններն ընդգրկել են գործակցության լայն շրջանակ։
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն ամուր գործընկերային հարաբերություններ ունեն թե երկկողմ, թե բազմակողմ հարթություններում։
Նշվել է նաեւ, որ ՀՀ-ն բարձր է գնահատում մեր երկրի տնտեսական զարգացմանը, տարբեր ոլորտներում բարեփոխումներին, ժողովրդավարության եւ քաղաքացիական հասարակության կայացմանը ԱՄՆ-ի կողմից տարիներ շարունակ ցուցաբերվող աջակցությունը՝ միտված ՀՀ պետականության ամրապնդմանը։
Կարեւորելով հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության խթանումը, Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ հայ-ամերիկյան համատեղ հաջողված տնտեսական գործակցության ոլորտ են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, որտեղ ամերիկյան կողմն առաջատար է ներդրումների քանակով։ Ընդհանուր առմամբ ՀՀ-ում գրանցված է ամերիկյան կապիտալի մասնակցությամբ ավելի քան 550 ձեռնարկություն։
Միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է ԱՄՆ Կոնգրեսում գործող հայկական խմբի գործունեությունը։ Խմբի անդամներն առանցքային դեր են խաղում Կոնգրեսում Հայող ցեղասպանության, Հայաստանին եւ ԼՂ-ին ֆինանսական աջակցությանը եւ մեր երկրին վերաբերող այլ հարցերն արծարծելու եւ պաշտպանելու գործում։
Արտակ Զաքարյանը ընդգծել է ԱՄՆ ակտիվ դերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքներին։
Կարեւորվել է նաեւ ԼՂ-ի ինքնորոշման իրավունքի իրացման եւ իրավական կարգավիճակի սահմանումը կողմերի միջեւ բանակցությունների միջոցով՝ տեւական եւ ամբողջական քաղաքական հանգուցալուծմանը հասնելու նպատակով։
Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Միացյալ Նահանգների դիրքորոշումը, որը մերժում է համակամարտության լուծման ռազմական եղանակը։
Հայ-թուրքական հարաբերությունների առնչությամբ կարեւորվել է այն հանգամանքը, որ ամերիկյան կողմը մշտապես աջակցել երկու երկրների հարաբերությունների նորմալացմանը։ Հայ պատգամավորները նշել են, որ Թուրքիան պետք է չխոչընդոտի տարածաշրջանային կայունությանն ու զերծ մնա ոչ կառուցողական քայլրեից։
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման առնչությամբ նշվել է, որ նահանգային մակարդակով ամերիկյան չորս տասնյակից ավելի նահանգներ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը։ Արտակ Զաքարյանը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում խնդիրը կլուծվի նաեւ ԱՄՆ Կոնգրեսի մակարդակով:
Նշվել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցել են նաեւ ԱՄՆ կոնգրեսականներ։
ԱՄՆ-ն խոշորագույն հայկական սփյուռք ունեցող երկրներից է ամբողջ աշխարհում։ Միացյալ Նահանգներում բնակվում է ավելի քան 1,500,000 էթնիկ հայ։ Կարեւորվել է 43 նահանգներում գործող հայկական սփյուռքի կազմակերպությունների դերը հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման գործում։
ԱՄՆ Կոնգրեսականների պատվիրակության ղեկավար Սթիվ Շաբիթը շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ իր համար մեծ պատիվ է գտնվել Հայաստանի խորհրդարանում։
Նա տեղեկացրել է, որ հայ խորհրդարանականների կողմից բարձրացված բոլոր հարցերը կփոխանցի նաեւ ԱՄՆ-ում գտնվող իր գործընկերներին։
Անդրադառնալով ԼՂ-ի խնդրին, ԱՄՆ կոնգրեսականը նշել է, որ այն պետք է լուծվի խաղաղ, բանակցային ճանապարհով։ Սթիվ Շաբիթը բացառել է հարցի ռազմական ճանապարհով կարգավորումը։
ԱՄՆ կոնգրեսականը տնտեսական կապերի զարգացման գործում կարեւորել է կոռուպցիայի դեմ պայքարը։
ԱՄՆ կոնգրեսի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման առնչությամբ նշվել է, որ այն զգայուն հարց է եւ պահանջում է բազմակողմանի աշխատանք։
ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանը, Մհեր Շահգելդյանը եւ Խաչատուր Քոքոբելյանը նույնպես կարեւորել են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ ճանապարհով լուծումը, նշել կարգավորման սկզբունքների շուրջ խորհրդարանում ներկայացված բոլոր ուժերի միասնական դիրքորոշման առկայության մասին։

On August 15, Artak Zakaryan, Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations, the RA NA MPs Mher Shahgeldyan, Edmon Marukyan and Khachatur Kokobelyan had a working meeting with the U.S. Congressional Delegation headed by Steve Chabot, Chairman of the House Small Business Committee.
Welcoming the U.S. Congressmen at the Armenian Parliament, Artak Zakaryan highlighted the nature of the Armenian-American cooperation, noted that since the Independence of Armenia, the Armenian-American relations has contained a large scope of interactions.
The Committee Chairman noted that Armenia and the USA has strong partner relationship both on bilateral and multilateral platforms.
It was also noted that the RA highly appreciates the continuous support shown by the USA to our country’s economic development, various improvements in different spheres, sustainability of democracy and civil society aimed at the strengthening of the RA statehood.
Highlighting the promotion of the Armenian-American economic cooperation, Artak Zakaryan mentioned that IT is a successful sphere of the Armenian-American economic interaction where the American side is a leader in investments. Totally, more than 550 enterprises are registered in the RA with US capital involved.
In the development of interparliamentary relations Artak Zakaryan spotlighted the activities of the Congressional Armenian Caucus. The Caucus members play a pivotal role for the support in raising and backing up such issues as the Armenian Genocide, financing of Armenia and Nagorno Karabakh.
Artak Zakaryan underscored the US ’ active role in the works of the OSCE Minsk Group aimed at the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh issue.
The exercise of the right to self-determination and the definition of legal status of Nagorno Karabakh through negotiations between the parties were highlighted, for achieving lasting and complete political settlement.
The Committee Chairman highlighted the US position on the settlement of the Nagorno Karabakh issue, which refects the settlement through military means.
In relation to the Armenian –Turkish relations, the following fact was highlighted: the US has always supported the rapprochement of both countries.  The Armenian MPs stated that Turkey shouldn’t impede the regional stability and should refrain from non-constructive steps.
Touching upon the recognition of the Armenian Genocide, it was noted that more than 40 US States have recognized the Armenian Genocide.  Artak Zakaryan expressed hope that the issue will be solved at the Congressional level in the future. It was mentioned that the Members of the US Congress also participated in the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide.
The USA is one of the countries with the largest Armenian Diaspora in the world. More than 1.500.000 ethnic Armenians live in the USA . The role of Armenian Diaspora organizations in 43 States is spotlighted in the advancement of the Armenian-American relations.
Steve Chabot, Head of the Delegation of US Congressmen, expressing gratitude for the warm reception, has noted that it is a great honour for him to be in the Armenian Parliament.
He informed that he will convey all the issues raised by the Armenian parliamentarians to his US partners.
Touching upon the NK conflict, the US Congressman noted that it should be settled through peaceful means, through negotiations. Steve Chabot excluded the settlement of the conflict through military means.
The US Congressman emphasized the struggle against corruption in the fostering economic ties.
Pertaining to the Armenian Genocide, the US Congressman noted that it’s a sensitive issue and requires comprehensive work.
The RA MPs Edmon Marukyan, Mher Shahgedyan and Khachatur Kokobelyan also attached importance to the peaceful settlement of the NK conflict, stressed the cohesive position of all the forces in the parliament on regulation principles.
Mr. Richard M. Mills, US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia , also attended the working meeting.