Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Ճապոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության լիգայի անդամներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն օգոստոսի 31-ին ընդունել է Ճապոնիայի Ազգային դիետի Ճապոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության լիգայի նախագահ Սեյշիրո Էտոյին ու լիգայի անդամներին:
Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին Հայաստանի խորհրդարանում, բարձր է գնահատել հայ-ճապոնական հարաբերությունները՝ նշելով, որ դրանք հիմնված են բարեկամության ու փոխվստահության վրա:
Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով՝ հայ-ճապոնական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգում միջխորհրդարանական ձեւաչափն իր կարեւոր տեղն է զբաղեցնում: Այս համատեքստում Ազգային ժողովի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ միջխորհրդարանական համագործակցությունը կարեւոր միջոց է երկկողմ միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման ու փոխվստահության ապահովման գործում: Գալուստ Սահակյանը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերն իրենց գործունեությամբ վերջին տարիներին նպաստել են հայ-ճապոնական միջխորհրդարանական հարաբերությունների առավել զարգացմանը:
Ազգային ժողովի նախագահը, անդրադառնալով ապրիլյան քառօրյա պատերազմին, նշել է, որ Ադրբեջանն այդ օրերին լայնամասշտաբ գործողություններով կոպտորեն խախտել է զինադադարի պայմանագիրը, ինչի հետեւանքով եղել են բազմաթիվ զոհեր եւ վիրավորներ: «Հայաստանը հաստատակամ է խնդիրը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու հարցում՝ Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի արդար պահանջն իրականացնելու վճռականությամբ»,- ընդգծել է Գալուստ Սահակյանը:
Հյուրերը եւս կարեւորել են երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի շփումները եւ փոխայցերը, որոնք նպաստում են հարաբերությունների եւ համագործակցության խորացմանը: Խոսելով ապրիլյան քառօրյա պատերազմից՝ Ճապոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության լիգայի նախագահ Սեյշիրո Էտոն ցավակցել է զոհվածների հարազատներին, իսկ վիրավորներին մաղթել ապաքինում: Սեյշիրո Էտոն նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցային ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով, ինչը մեծ նշանակություն ունի տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման համար:
Հանդիպման ավարտին Սեյշիրո Էտոն ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանին է փոխանցել Ճապոնիայի խորհրդարանի ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ պարոն Օշիմայի՝ Ճապոնիա այցի հրավերը:

On August 30, the RA National Assembly Speaker Galust Sahakyan received Seishiro Eto, Chairman of the Japan-Armenia Parliamentary Friendship League within the National Diet of Japan, and its members.
Welcoming the guests in the Armenian parliament, Galust Sahakyan highly appreciated the Armenian-Japanese relations, noting that they are based on friendship and mutual trust.
According to the Head of the Parliament, interparliamentary format occupies an important place on the Armenian-Japanese bilateral relations. In this context the Speaker of the National Assembly expressed confidence that the interparliamentary cooperation is an important means for strengthening bilateral interstate relations and provision of mutual trust. Galust Sahakyan emphasized with satisfaction that the friendship groups of the two country’s parliaments have promoted further development of the Armenian-Japanese interparliamentary relations in the last years due to their work.
The NA Speaker, referring to the 4-day war in April, mentioned that Azerbaijan had gravely violated the ceasefire agreement with large-scale operations on those days which inflicted many casualties. Armenia is determined to settle the conflict through peaceful means with a decision to fulfill Karabakh people’s just right to self-determination. “, - underscored Galust Sahakyan.
The guests also highlighted the contacts and mutual visits between the two countries’ parliamentary friendship groups which promote deepening of the relations and cooperation. Talking about the 4-day war, the Chairman of Japan-Armenia Parliamentary Friendship League Seishiro Eto expressed his sympathy with the victims’ relatives, and wished recovery to the injured. Seishiro Eto mentioned that Nagorno Karabakh conflict should be settled through peaceful means within the format of OSCE Minsk Group, which has a great role for the regional peace.
At the end of the meeting Seishiro Eto conveyed the invitation of the Speaker  of the  House of Representatives   of  Japan Oshima for visiting Japan to the RA NA Speaker Galust Sahakyan.