շնորհավորում եմ Գիտելիքի եւ դպրության օրվա, նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի առթիվ:
Այս ուսումնական տարին առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանզի մեկնարկում է մեր երկրի անկախության 25-ամյա հոբելյանի նախաշեմին: Անկախությունն այն անսակարկելի արժեքն է, որի գիտակցումն սկսում է ձեւավորվել դպրոցի եւ բուհի առաջին իսկ դասից: Անկախությամբ սկսվեց մեր երկրի պատմության նոր ու կարեւորագույն մասը, իսկ նոր ուսումնական տարին նոր էջ է մարդու կենսագրության մեջ: Աշակերտը` ուսուցչի, ուսանողը` դասախոսի առաջնորդությամբ պետք է ձգտեն ոչ միայն այդ էջը, այլեւ ամբողջ կենսագրությունը դարձնել բովանդակալից: Եւ համառությունն ու աշխատանքը, նպատակասլացությունն ու ջանասիրությունը միասին կհանգեցնեն այն արդյունքին, որն օգտակար կլինի թե՛ դպրոցն ու բուհն ավարտող պատանու եւ երիտասարդի, թե՛ նրանց ընտանիքների եւ թե՛ մեր երկրի համար:
Սիրելի աշակերտներ եւ ուսանողներ,
նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի առթիվ շնորհավորանքների հետ մեկտեղ մաղթում եմ, որ գիտելիք տալուց եւ դաստիարակելուց բացի դպրոցն ու բուհը ձեզ համար բացեն նոր աշխարհի դռները եւ օգնեն բացահայտելու այն, սատարեն նվաճելու բարձունքներ, նպաստեն զգալու եւ վայելելու ազատությունը, բայցեւ զգոն պահեն` երբեք չմոռանալու դրա սահմանների մասին: Թող ամեն ուսումնական տարի ձեզ ավելի մոտեցնի ձեր նպատակներին` ուրախություն պարգեւելով ձեր ծնողներին ու հարազատներին, ուսուցիչներին ու դասախոսներին, պատիվ ու փառք` մեր երկրին:
Առանձնահատուկ շնորհավորում եմ բոլոր նրանց, ում համար ուսումնական տարին առաջինն է որպես աշակերտ եւ ուսուցիչ, որպես ուսանող եւ դասախոս: Հատուկ շնորհավորում եմ այն պրոֆեսիոնալներին, ովքեր իրենց աշխատանքով ու գործունեությամբ տարբեր կրթօջախներում հոգ են տանում լուսավորության ու կրթության մասին, ծնողներին, ում համար գիտելիքն իսկապես հարստություն է, այսօրվա եւ վաղվա սերնդի մրցունակությունն ու ապագան ապահովելուն ուղղված լավագույն ներդրումը:
Մաղթում եմ բոլորիդ խաղաղություն, բարեկեցություն եւ լավատեսություն»,- ասված է ԱԺ նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

I congratulate you on Knowledge and Schooling Day, on the occasion of the launch of a new academic year. This academic year has a unique significance since it begins at the threshold of the 25th Anniversary of our country’s Independence . Independence is a non negotiable value, perception of which starts to form from the first lesson at school or university. The new and the most important part of our state began from Independence , and new academic year is a new page in one’s biography. The pupil, led by the teacher, the student, led by the professor, should strive for making that page and the whole biography meaningful. Persistence and diligence, perseverance and hard work will lead to the result useful for the adolescents, finishing school or graduating from university, their families and our country.
Dear pupils and students,
On the occasion of the beginning of a new academic year along with the congratulations I wish that schools and universities, besides passing you knowledge and bringing you up, would open doors to a new world and help you reveal them, support achieving new heights, promote feeling and enjoying freedom, however, keeping you alert not to forget about the borders. Let each academic year bring you closer to your goals, making your parents and relatives, teachers and professors happy, hats off to our country!
I particularly congratulate freshmen: pupils and teachers, students and professors. I especially congratulate those professionals who take care of the enlightenment and education in various educational centres; parents for whom knowledge is really affluence, the best investment in the competitiveness of the coming generation and in guarantee of the future.