Աշխատանքային այցով Արգենտինայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Արգենտինա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանը եւ Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 6-ին համատեղ հանդիպում է ունեցել Արգենտինյան Հանրապետության Սենատի եւ Պատգամավորների պալատի Արգենտինա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբերի անդամների հետ:
ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ ակտիվ շփումները դրական ազդեցություն կունենան երկկողմ հարաբերությունների դինամիկ զարգացման վրա:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ որպես Հայաստան-Արգենտինա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար՝ ցանկանում է հատուկ ընդգծել երկու խորհրդարաններում գործող բարեկամության խմբերի միջեւ սերտ կապեր հաստատելու անհրաժեշտությունը: Նրա համոզմամբ՝ բարեկամության խմբերի փոխգործակցությունը կարող է ներդրում ունենալ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում հայ-արգենտինյան համագործակցության հաստատման գործում: ԱԺ փոխնախագահն Արգենտինա-Հայաստան բարեկամության խմբերին հրավիրել է այցելելու Հայաստան:
Հայկական պատվիրակության ղեկավարը կարեւորել է հայ եւ արգենտինացի խորհրդարանականների՝ միջազգային հարթակներում միմյանց սատարելու անհրաժեշտությունը:
Էդուարդ Շարմազանովն արգենտինյան կողմին ներկայացրել է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տիրող իրավիճակը՝ մասնավորապես նշելով. «Մենք ապրում ենք մարտահրավերներով լի բարդ տարածաշրջանում, որտեղ մի կողմից Թուրքիան արդեն շուրջ երկու տասնամյակ ապօրինի շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանի Հանրապետությունը, մյուս կողմից Ադրբեջանն իր հանցագործ քաղաքականությամբ սպառնալիք է հանդիսանում տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության համար: Բոլորը պետք է գիտակցեն, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացմանն այլընտրանք չկա: Արցախահայությունն ինքնորոշվելու նույնքան իրավունք ունի, որքան ցանկացած այլ երկրի ժողովուրդ: Արցախի միջազգային ճանաչումն օրվա հրամայական է»:
Հանդիպման ավարտին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Արգենտինյան Հանրապետության Պատգամավորների պալատի միջեւ փոխգործակցության համաձայնագիր է ստորագրվել:

6 сентября у находящейся в Аргентине с рабочим визитом делегации во главе с вице-спикером НС, руководителем группы дружбы Армения – Аргентина Э.Шармазановым, в составе депутатов НС С.Аветисяна и М.Манукяна, состоялась совместная встреча с членами групп дружбы Аргентина – Армения Сената и Палаты депутатов Аргентинской Республики.
Вице-спикер НС выразил надежду, что активные контакты между парламентами обеих стран окажут позитивное воздействие на динамичное развитие двусторонних отношений.
Э.Шармазанов, как руководитель группы дружбы Армения – Аргентина, особо отметил необходимость установления тесных связей между действующими парламентскими группами дружбы. Он убежден, что взаимодействие групп дружбы может внести вклад в упрочение армяно-аргентинского сотрудничества в сферах, представляющих двусторонний интерес. Вице-спикер НС пригласил группы дружбы Аргентина – Армения посетить РА.
Глава армянской делегации подчеркнул необходимость содействия армянских и аргентинских парламентариев друг другу на международных площадках.
Э.Шармазанов представил аргентинской стороне ситуацию на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения конфликтующих войск, в частности отметив: “Мы живем в полном сложных вызовов регионе, где, с одной стороны, Турция уже около двух десятилетий незаконно блокирует Республику Армения, а с другой – Азербайджан своей преступной политикой представляет угрозу региональной безопасности и стабильности. Все должны осознать, что нет альтернативы реализации права народа Арцаха на самоопределение. Армянство Арцаха имеет такое же право на самоопределение, как и народ любой другой страны. Международное признание Арцаха – императив дня”.
В завершение встречи подписано соглашение о сотрудничестве между НС РА и Палатой депутатов Аргентинской Республики.