Աշխատանքային այցով Արգենտինայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Արգենտինա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանը եւ Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 6-ին համատեղ հանդիպում է ունեցել Արգենտինյան Հանրապետության Սենատի եւ Պատգամավորների պալատի Արգենտինա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբերի անդամների հետ:
ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ ակտիվ շփումները դրական ազդեցություն կունենան երկկողմ հարաբերությունների դինամիկ զարգացման վրա:
Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ որպես Հայաստան-Արգենտինա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար՝ ցանկանում է հատուկ ընդգծել երկու խորհրդարաններում գործող բարեկամության խմբերի միջեւ սերտ կապեր հաստատելու անհրաժեշտությունը: Նրա համոզմամբ՝ բարեկամության խմբերի փոխգործակցությունը կարող է ներդրում ունենալ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում հայ-արգենտինյան համագործակցության հաստատման գործում: ԱԺ փոխնախագահն Արգենտինա-Հայաստան բարեկամության խմբերին հրավիրել է այցելելու Հայաստան:
Հայկական պատվիրակության ղեկավարը կարեւորել է հայ եւ արգենտինացի խորհրդարանականների՝ միջազգային հարթակներում միմյանց սատարելու անհրաժեշտությունը:
Էդուարդ Շարմազանովն արգենտինյան կողմին ներկայացրել է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տիրող իրավիճակը՝ մասնավորապես նշելով. «Մենք ապրում ենք մարտահրավերներով լի բարդ տարածաշրջանում, որտեղ մի կողմից Թուրքիան արդեն շուրջ երկու տասնամյակ ապօրինի շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանի Հանրապետությունը, մյուս կողմից Ադրբեջանն իր հանցագործ քաղաքականությամբ սպառնալիք է հանդիսանում տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության համար: Բոլորը պետք է գիտակցեն, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացմանն այլընտրանք չկա: Արցախահայությունն ինքնորոշվելու նույնքան իրավունք ունի, որքան ցանկացած այլ երկրի ժողովուրդ: Արցախի միջազգային ճանաչումն օրվա հրամայական է»:
Հանդիպման ավարտին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Արգենտինյան Հանրապետության Պատգամավորների պալատի միջեւ փոխգործակցության համաձայնագիր է ստորագրվել:

On September 6, the delegation on an official visit to Argentina, led by the RA National Assembly Deputy Speaker Eduard Sharmazanov and comprised of the NA MPs Sukias Avetisyan and Mikayel Manukyan, met with the Argentine Senate and Chamber of Deputies members of the Argentina-Armenia parliamentary group.
The NA Deputy Speaker expressed hope that the active contacts with two countries’ parliaments will have a positive impact on the dynamic development of bilateral relations.
Eduard Sharmazanov noted that as the Head of the Armenia Argentina parliamentary group he would like to specially emphasize the necessity to establish close relations between the parliamentary friendship groups in both parliaments. According to him, interaction of the friendship groups may contribute to the Armenian-Argentinian cooperation in the spheres of mutual concern. The NA Deputy Speaker invited the Argentina-Armenia friendship group to visit Armenia .
The Head of the Armenian delegation highlighted the necessity to mutually support the Armenian and Argentinian parliamentarians on international platforms.
Eduard Sharmazanov introduced the present state of the opposing forces in the Karabakh-Azerbaijani line of contact, stating, in particular, “We live in a region full of challenges, where on the one hand Turkey keeps the Republic of Armenia in illegal blockade for already two decades, on the other hand Azerbaijan threatens the regional security and stability by his criminal policy. Everyone should realize that Artsakh people’s right to self-determination has no alternative. The Armenians of Artsakh has the right to self-determination as much as any other country’s people. It’s high time Artsakh was internationally recognized.
At the end of the meeting a cooperation agreement between the National Assembly of the Republic of Armenia and the Chamber of Deputies of the Republic of Argentina was signed.