ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վարդան Այվազյանի նախագահությամբ սեպտեմբերի 9-ին կայացած հերթական նիստում քննարկել է պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանի հեղինակած «Գյումրի քաղաքում իրականացվող գործունեությունը հարկերից ազատելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծով առաջարկվում է Գյումրի քաղաքում առեւտրատնտեսական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների, իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանց համար սահմանել որոշակի հարկային արտոնություններ, որի արդյունքում Գյումրի քաղաքում էականորեն կակտիվանան նպատակային ներդրումները, տնտեսվարողների համար կստեղծվեն հարկային բարենպաստ եւ առանձնահատուկ արտոնյալ պայմաններ: Առաջարկվում է նաեւ Գյումրի քաղաքի «Շիրակ» օդանավակայանի տարածքը սահմանել ազատ տնտեսական գոտի, որը հնարավորություն կտա ավելացնելու չվերթների քանակը, ստեղծելու նոր աշխատատեղեր մարզում:
Թեեւ նախագծի վերաբերյալ կառավարության դիրքորոշումը բացասական էր, այդուհանդերձ որոշվել է նախագիծն ընդգրկել ԱԺ հինգերորդ գումարման տասներորդ նստաշրջանի օրակարգի նախագծում՝ մեկ անգամ եւս քննարկելու նպատակով:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արծվիկ Մինասյանն առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել «Մաքսային կարգավորման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է պարզեցնել ցածր արժեք ունեցող ապրանքների մաքսային սահմանով տեղափոխման գործընթացը, ազատել տնտեսվարողներին մաքսավճարների վճարման պարտականությունից: Արծվիկ Մինասյանը տեղեկացրել է, որ վերոնշյալ օրենսդրական նախաձեռնությանն է միացվել նաեւ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի հեղինակած «Մաքսային կարգավորման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հանձնաժողովը քննարկել է նաեւ «Շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը, որով միասնական մոտեցում կսահմանվի շահույթ հետապնդող շահումով խաղերի կազմակերպման գործունեության եւ վերահսկողության նկատմամբ: Մասնավորապես՝ «Շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պահանջները հավասարապես կտարածվեն նաեւ ինտերնետային շահումով խաղերի վրա:
Հանձնաժողովը քննարկել է նաեւ Պետական գույքի մասնավորեցման 2006-2007 թվականների ծրագրի կատարման 2015 թվականի տարեկան հաշվետվությունը:
Օրենքների նախագծերը, ինչպես նաեւ հաշվետվությունը կընդգրկվեն ԱԺ հինգերորդ գումարման տասներորդ նստաշրջանի եւ առաջիկա քառօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերում:
Հանձնաժողովը որոշել է «Մաքսային կարգավորման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կազմակերպել առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո՝ 24 ժամվա ընթացքում:
«Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Հարկերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Ակցիզային հարկի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի, «Օդային օրենսգրքի» եւ «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի» քննարկումը հեղինակների առաջարկով հետաձգվել է մինչեւ մեկ տարի ժամկետով:

At NA Standing Committee Meeting
On September 9, the draft law on Tax Exemption for Activities in Gyumri authored by MP Hovhannes Margaryan was discussed at the regular meeting in the RA NA Standing Committee on Economic Affairs moderated by Vardan Ayvazyan.
The bill offers to define some tax privileges for commercial organizations, legal entities and natural persons as a result of which targeted investments will significantly increase, favourable and specially privileged tax conditions will be created for business entities. It is also proposed to define Shirak airport of Gyumri as a free economic zone which will give an opportunity to increase the quantity of flights and to open up new jobs in the province.
Though the Government has a negative position towards the bill, the bill will be included in the draft agenda of the 10th Session of the NA 5th convocation for its double discussion.
The Acting Minister of Economics Artsvik Minasyan submitted for debate in the first reading the bill on Amendments to the RA Law on Customs Regulation which proposes to facilitate the cross-border transportation of goods of low price and exempt business entities from customs duty. Artsvik Minasyan informed that the bill on Amendments to the RA Law on Customs Regulation by MP Tevan Poghosyan had been added to this legislative initiative.
The Committee also discussed the bill on Amendments to the RA Law on Games of Chance and Gambling Houses by which an integrated approach will be defined for organization and control over for-profit games of chance. In particular, the requirements to be defined in the Law on Games of Chance and Gambling Houses will refer to the internet gambling, too.
The Committee discussed the annual report of implementation of state property privatization 2006-2007 programme in 2015.
The bills and the report will be included in the draft agenda of the 10th Session of the NA 5th convocation and upcoming 4-day sittings.
The Committee decided to organize the discussion of the bill on Amendments to the RA Law on Customs Regulation in the second reading within 24 hours.
The consideration of bills on Amendments to the RA Law on Value Added Tax, Amendments to the RA Law on Taxes, Amendments to the RA Law on Excise Tax, and the RA Air Code and the RA Tax Code was postponed up to a year by the authors’ proposal.