ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ անկախության տոնի առթիվ: Ուղերձում ասված է.
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, շնորհավորում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ:
Անկախության տոնի էությունն ու իմաստը դուրս են մեր պետության սահմաններից, քանզի այն, համապետական տոն լինելով հանդերձ, միաժամանակ, համաժողովրդական է: Քառորդ դար առաջ հանրաքվեի միջոցով անկախություն հռչակելու իրավական հնարավորությունը միայն Հայաստանի քաղաքացիներինն էր, սակայն դրա արդյունքը պատմական ու ճակատագրական էր ոչ միայն Հայաստանի տարածքում բնակվողների, այլեւ նրա սահմաններից հարյուրավոր ու հազարավոր կիլոմետրերով հեռու ապրող, սակայն իրենց այդ սահմանների ներսում համարող մեր միլիոնավոր հայրենակիցների համար: 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ի՝ մեր գրեթե միաձայն «այո»-ն նոր ճանապարհի գիտակցված ընտրության ազդարարումն էր: Մենք իրականության մեջ քայլեցինք երազանքի հետեւից եւ այն դարձրեցինք նոր իրականություն: Անցյալի պատմությունը մեր գիտակցության մեջ եւ մեր աչքերում` հավատով ու վստահությամբ շարժվեցինք առաջ` շարունակելով կերտել նոր իրողություններ եւ մեր նորագույն պատմությունը` Հայաստանի երրորդ հանրապետության պատմությունը:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, 25 տարի է մենք ապրում ենք ինքնիշխան պետականությամբ օժտված մեր անկախ երկրում, որի սահմանները պայմանականորեն են բաժանում հայաստանաբնակ եւ արցախաբնակ, ամերիկաբնակ ու ավստրալաբնակ, եվրոպաբնակ ու ասիաբնակ հային, որովհետեւ հայրենիքը սահման չի ճանաչում եւ միավորում է այն հզորացնելուն ուղղված մեր մտածումներն ու ջանքերը, խոհերն ու զգացմունքները, գործերն ու գործողությունները:
25 տարիների ընթացքում մենք համայն հայությունից ոչ գործի ու ջանքի, ոչ էլ զգացմունքի ու անձնազոհ նվիրումի պակաս չենք ունեցել առ հայրենիք, առ Հայաստան, որոնք զգալի, տեսանելի ու շոշափելի են եղել թե՛ պատերազմական ժամանակներում, թե՛ խաղաղ ժամանակաշրջանում, թե՛ տնտեսական դաշտում, թե՛ ռազմաճակատում:
25 տարի է համահայաստանյան ու համահայկական ջանքերով Հայաստանի Հանրապետությունն իր մնայուն տեղն է ամրապնդել աշխարհի քաղաքական ու տնտեսական քարտեզի վրա, որն աշխարհաքաղաքական տարբեր շահերի հետեւանքով պարբերաբար փոփոխությունների է ենթարկվում: Անհրաժեշտ ճկունության ու շրջահայացության համադրումով մենք կարողացել ենք մշտական ամրագրում ստանալ այդ տարածության մեջ` դրսեւորելով սկզբունքայնություն ու հաստատակամություն, պահի եւ իրավիճակի համապատասխան զգացողություն: 25 տարվա ընթացքում շատերն են անարդյունք փորձել տարբեր, այդ թվում եւ ռազմական մեթոդներով ու միջոցներով խախտել համահայկականությունն ու սերն առ հայրենիք, փորձել են թե՛ Հայաստանի սահմաններից դուրս ու նրա սահմանների մոտ, թե՛ նրա սահմաններից ներս: Եւ 25 տարին մեզ համար դարձել է փորձության, ամրանալու եւ զարգանալու ժամանակաշրջան, որի ընթացքում միշտ մտածել ենք հաղթանակի եւ ոչ երբեք` պարտվելու մասին՝ առաջնորդվելով ու գործելով հաղթողի հոգեբանությամբ ու հաղթանակի տրամաբանությամբ: Մեր պետական ու հասարակական մտածելակերպում պարտվողականության գաղափարը տեղ չունի, որովհետեւ այդպիսի մտածողությամբ ոչ պետություն կկայանա, ոչ էլ հասարակություն: Մեր անվտանգությունն ու խաղաղությունն այդ կերպ` առանց հաղթանակի ու առաջընթացի ձգտման, առանց դրա գործնական դրսեւորման չեն կարող երաշխավորված լինել: Անվտանգությունն ու խաղաղությունը սահմանից սկսվելով` ձեւավորվում են նաեւ հենց երկրի ներսում` հասարակական ու քաղաքական դաշտում, սոցիալական, տնտեսական ու քաղաքական խնդիրների ողջամիտ լուծմամբ, հայրենիքի գաղափարի համահայկական ընկալմամբ, սփյուռքին հայրենիքի գորովանքով ու հոգատարությամբ, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը` հայկական երկրորդ պետությանը, այդ ամենից բացի նաեւ անվտանգության երաշխավորի վստահությամբ վերաբերվելով, առավել եւս, որ Արցախը եղել է Հայաստանի անկախության ոգեղեն շարժիչ ուժն ու խթանը:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, 25 տարվա մեր կեցվածքը, մեր ընթացքը որպես պետություն ու ժողովուրդ վկայում են մեր վճռականության ու հաստատակամության, հավաքականության ուժի անվերապահ գիտակցումի մասին, ինչը մեր անընդհատ շարունակականության երաշխիքն է: Վերստին շնորհավորելով բոլորիս Անկախության տոնի առթիվ` մաղթում եմ խաղաղություն, բարեկեցություն եւ լավատեսություն»:

Congratulatory Address by RA NA National Assembly Speaker Galust Sahakyan on 25th Anniversary of RA Independence
The Speaker of the RA National Assembly Galust Sahakyan sent congratulatory address on RA Independence Day. The address reads:
“Dear compatriots, I congratulate you on 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia.
The essence and meaning of independence are beyond the borders of our state, as being holiday of our state, at the same time, it is national. A quarter-century ago the legal opportunity of declaring independence through referendum was only that of Armenia’s citizens, but its results were historical and fatal not only for the residents of Armenia, but for the millions of our compatriots living hundreds and thousands of kilometers beyond its borders, but still considering themselves in them. Our almost unanimous Yes on September 21, 1991 was the annunciation of realized choice of the new road. We followed our dream being in reality, and turned it into new reality. Keeping history of the past in our conscience, we moved forward, continuing to build new realties and our newest history, the history of the Third Republic of Armenia, with faith and confidence.
Dear compatriots, we have been living in our independent country with sovereign statehood for 25 years and its borders conventionally separate the Armenians living in Armenia and Artsakh, America and Australia, Europe and Asia, because the Motherland does not recognize any borders and unites our thoughts, efforts and feelings, works and actions directed at its strengthening.
During 25 years, we haven’t had lack of both work and effort, or feeling and selfless devotion of all the Armenians towards the Motherland, towards Armenia, which had been significant, visible and tangible both in war times and in peace, in economic field and in front.
It has been 25 years that through the efforts of all-Armenia and all-Armenians the Republic of Armenia has strengthened its lasting place on the political and economic map of the world, which as a consequence of geo-political different interests regularly undergoes changes. With combination of necessary flexibility and circumspection we managed to attain a permanent reservation in that space, showing adherence to principles and steadfastness, appropriate feeling of a moment and situation. During 25 years many tried with no result to break the all-Armenianness and love towards the Motherland by different, including military efforts and means, they tried beyond the borders of Armenia, near its borders and inside them. And 25 years have become a period of ordeal, strengthening and development for us, during which we always thought about victory and never about defeat, guided and acting by winner's psychology and logic of victory. There is no place for idea of defeatism in our state and public way of thinking, because with such way of thinking we will neither establish a state, nor a society. Our security and peace cannot be guaranteed in that way, without aspiration of victory and progress, without its practical manifestation. Beginning from the border, security and peace are also shaped just inside the country, in the public and political field, by the reasonable solution of social, economic and political problems, by the all-Armenian perception of the idea of the Motherland, treating Diaspora and the Republic of Nagorno Karabakh, the second Armenian state, with tenderness and care of the Motherland, besides all that also with the security guarantor's confidence, especially when Artsakh has been the spiritual moving force and stimulus for Armenia's Independence.
Dear compatriots, our 25-year-old posture, our run as a state and people testify to the unreserved consciousness of our resoluteness and steadfastness, cohesive force, which is the warrant of our permanent continuity. Once again congratulating all of us on Independence Day I wish everybody peace, welfare and optimism.”