ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Զաքարյանը, խմբի անդամներ Թեւան Պողոսյանը, Կարեն Շահմուրադյանը եւ Վահան Բաբայանը սեպտեմբերի 22-ին հանդիպել են Իսրայելի պետության Կնեսետի փոխնախագահ, Իսրայել-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արտակ Զաքարյանը շնորհակալություն է հայտնել Կնեսետի փոխնախագահ Թալի Պլոսկովին՝ ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի միջոցառումներին մասնակցելու համար:
Հանդիպման ընթացքում խորհրդարանականները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների եւ համագործակցության ակտիվացմանը վերաբերող հարցեր: Կողմերը միակարծիք են եղել, որ վերջին տարիների ընթացքում ակտիվացել են բարեկամական խմբերի գործունեությունը: Կողմերը կարեւորել են բժշկության, զբոսաշրջության, գիտության, գյուղատնտեսության, նորագույն տեխնոլոգիաների զարգացման եւ մի շարք ոլորտներում համագործակցության զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում խորհրդարանականները քննարկել են նաեւ առաջիկայում բարեկամական խմբին կից հայ-իսրայելական ֆորում անցկացնելուն վերաբերող հարցեր:
Խոսելով ցեղասպանությունների դատապարտման եւ կանխարգելման գործում խորհրդարանականների ակտիվ դերակատարման անհրաժեշտության մասին՝ հայկական կողմը, կարեւորելով Կնեսետի կրթական հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ընդգծել է, որ հայ խորհրդարանականները հույս են հայտնում, որ Կնեսետն ապագայում իր պաշտոնական դիրքորոշումը կհայտնի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման հարցում:
Կնեսետի փոխնախագահ, Իսրայել-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար տիկին Պլոսկովը շնորհավորել է հայ ժողովրդին ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ եւ շնորհակալություն հայտնել այդ միջոցառումներին մասնակցելու հրավերի համար: Տիկին Պլոսկովը, կարեւորելով խորհրդարանական համագործակցության եւ Իսրայել-ՀՀ կապերի խորացումը, նշել է, որ տարբեր ոլորտներում գործակցության զարգացման մեծ ներուժ կա:
Հանդիպման ընթացքում խոսվել է մի շարք ծրագրերի կյանքի կոչման անհրաժեշտության մասին: Քննարկվել են նաեւ հայ-իսրայելական ֆորումի նախապատրաստմանն ուղղված քայլերը: Ֆորումի ստեղծման գաղափարը առաջ էր քաշվել նախորդ տարի Արտակ Զաքարյանի գլխավորած հայկական պատվիրակության՝ Երուսաղեմ կատարած այցի ընթացքում: Նշենք, որ առաջիկա օրերին Երեւանում կմեկնարկեն ֆորումի աշխատանքները, որի նպատակն է ստեղծել հասարակական հարթակ՝ մշակութային, գիտական, գործարարության, առողջապահական, տեխնոլոգիական ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման համար:

22 сентября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям, руководитель группы дружбы Армения – Израиль А.Закарян, члены группы Т.Погосян, К.Шахмурадян и В.Бабаян встретились с делегацией, возглавляемой вице-спикером Кнессета Государства Израиль, руководителем парламентской группы дружбы Израиль – Армения Тали Плосков.
Приветствуя гостей, А.Закарян поблагодарил   Тали Плосков за участие в мероприятиях к 25-летию РА.
В ходе встречи парламентарии обсудили вопросы активизации двусторонних отношений и сотрудничества. Стороны согласились, что в последние годы налицо оживление деятельности групп дружбы.   Подчеркнута важность развития сотрудничества в сферах медицины, науки, новейших технологий, сельского хозяйства, туризма и др.
На встрече парламентарии обсудили также вопрос созыва в ближайшее время армяно-израильского форума при группе дружбы.
Говоря о необходимой активной роли парламентариев в деле осуждения и предупреждения геноцидов, армянская сторона, осознавая важность признания Геноцида армян комиссией Кнессета по образованию, подчеркнула: армянские парламентарии надеются, что Кнессет в будущем выразит свою официальную позицию по признанию и осуждению Геноцида армян.
Вице-спикер Кнессета, руководитель парламентской группы дружбы Израиль – Армения г-жа Тали Плосков поздравила армянский народ с 25-летием Независимости РА и поблагодарила за приглашение принять участие в торжествах. Подчеркнув важность углубления парламентского сотрудничества и связей Израиль – РА, она отметила наличие большого потенциала взаимодействия в различных сферах.
В ходе встречи говорилось также о необходимости претворения в жизнь ряда программ. Обсуждены шаги по подготовке армяно-израильского форума. Идея созыва форума зародилась в прошлом году, в ходе визита в Иерусалим армянской делегации во главе с А.Закаряном. Вскоре в Ереване начнется работа по форуму, цель которого – создание общественной платформы для реализации совместных программ в области культуры, науки, здравоохранения, бизнеса, технологий.