ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 22-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի անդամ Լյուկ Կարվունասի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է նրանց այցը Հայաստան մեր երկրի անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ:
Խորհրդարանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել բարեկամ Ֆրանսիային` Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերում մշտապես աջակցելու համար:
Գալուստ Սահակյանը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, կարեւորել է պատվիրակության՝ Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցը: Այս համատեքստում Ազգային ժողովի նախագահը բարձր է գնահատել այս տարվա ապրիլին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողությունների վերաբերյալ ֆրանսիացի խորհրդարանականների դատապարտող արձագանքը:
Խորհրդարանի ղեկավարը, դատապարտելով Փարիզում եւ Նիսում, ինչպես նաեւ մինչ այդ տեղի ունեցած դաժան ահաբեկչական գործողությունները, հավաստիացրել է, որ Հայաստանը մշտապես բարեկամ Ֆրանսիայի կողքին է:
Գալուստ Սահակյանը, անուրանալի համարելով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման գործում Ֆրանսիայի ներդրումը, նշել է, որ 2001թ. ընդունված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին օրենքը կատարյալ կդառնա, եթե ուղեկցվի Ցեղասպանության ժխտման համար պատասխանատվություն սահմանող օրենքով: Ազգային ժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանը հետեւողական կլինի նոր օրինագծի ներկայացման եւ ընդունման հարցում՝ հաշվի առնելով նաեւ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հանձնառությունը:
Խորհրդարանի ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ Լյուկ Կարվունասը կշարունակի ջանքերը Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ համագործակցության առավել սերտացման եւ ընդլայնման ուղղությամբ:
Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի անդամ Լյուկ Կարվունասը, շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ ԱԺ նախագահին ջերմ ընդունելության համար, շնորհավորել է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ: Նա ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին է փոխանցել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Կլոդ Բարտոլոյի եւ Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բրյունո լը Ռուի ջերմ ողջույնները:
Լյուկ Կարվունասը, անդրադառնալով այս տարվա ապրիլյան իրադարձություններին, նույնպես կարեւորել է իրենց այցն Արցախ եւ հանդիպումները ԼՂՀ նախագահի ու Ազգային ժողովի նախագահի հետ: Նա նշել է, որ հանդիպումների ընթացքում իրենք Ֆրանսիայի համերաշխությունն են փոխանցել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին՝ Ադրբեջանի կողմից խախտված հրադադարի հետեւանքով տեղի ունեցած իրադարձություների կապակցությամբ: Լյուկ Կարվունասը նշել է, որ ինքն արել է հնարավորը՝ ապրիլյան քառօրյա պատերազմը Ֆրանսիայի կառավարությանը ճշգրիտ ներկայացնելու համար:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցին՝ ֆրանսիացի խորհրդարանականը նշել է, որ արվում է ամենը` ընդունելու օրենք, որը կամբողջացնի Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու կքրեականացնի ժխտումը:

Г.Саакян принял делегацию во главе с членом Сената Французской Республики Люком Карвунасом
22 сентября Председатель НС Г.Саакян принял делегацию во главе с членом Сената Французской Республики Люком Карвунасом.
Приветствуя гостей в НС, Г.Саакян  подчеркнул важность их визита в Армению в связи с 25-летием независимости нашей страны.
Глава парламента   поблагодарил дружественную Францию за постоянное содействие в вопросах, имеющих жизненно важное значение для Армении.
Обратившись к НК-проблеме, Г.Саакян особо выделил визит делегации в Нагорный Карабах. В этом контексте Председатель НС высоко оценил реакцию французских парламентариев, осуждающую развязанные Азербайджаном в апреле этого года широкомасштабные военные действия.
Руководитель НС, осудив жестокие теракты в Париже и Ницце, а также до этого в других местах, заверил, что Армения всегда рядом с дружественной Францией.
Г.Саакян, считая  неоспоримым вклад Франции в дело международного признания и осуждения Геноцида армян, отметил, что принятый в 2001 г. закон о признании Геноцида армян окажется более совершенным с принятием закона о криминализации отрицания геноцида. Он выразил надежду, что парламент Франции будет последователен в представлении и принятии нового законопроекта, с учетом также обязательства президента Франции Франсуа Олланда.
Глава парламента   выразил надежду, что Люк Карвунас продолжит усилия для еще большего укрепления и расширения сотрудничества между Арменией и Францией.
Член Сената Французской Республики Люк Карвунас, поблагодарив за теплый прием, поздравил с 25-летием Независимости РА. Он передал Председателю НС РА теплые приветствия Председателя НС Франции Клода Бартоло и руководителя группы дружбы Франция – Армения   Брюно ле Ру.
Люк Карвунас, обратившись к апрельским событиям текущего года, также подчеркнул важность визита в Арцах и встречи с президентом НКР и председателем НС НКР. Он отметил, что в ходе встреч была выражена солидарность Франции с народом Нагорного Карабаха – в связи с событиями вследствие нарушения перемирия Азербайджаном. Люк Карвунас заметил, что было сделано возможное для точного представления правительству Франции апрельской четырехдневной войны.
Коснувшись вопроса признания Геноцида армян, французский парламентарий отметил, что делается все возможное для достижения целостности закона о признании и криминализации отрицания Геноцида армян.