ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 22-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի անդամ Լյուկ Կարվունասի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է նրանց այցը Հայաստան մեր երկրի անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ:
Խորհրդարանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել բարեկամ Ֆրանսիային` Հայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերում մշտապես աջակցելու համար:
Գալուստ Սահակյանը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, կարեւորել է պատվիրակության՝ Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցը: Այս համատեքստում Ազգային ժողովի նախագահը բարձր է գնահատել այս տարվա ապրիլին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողությունների վերաբերյալ ֆրանսիացի խորհրդարանականների դատապարտող արձագանքը:
Խորհրդարանի ղեկավարը, դատապարտելով Փարիզում եւ Նիսում, ինչպես նաեւ մինչ այդ տեղի ունեցած դաժան ահաբեկչական գործողությունները, հավաստիացրել է, որ Հայաստանը մշտապես բարեկամ Ֆրանսիայի կողքին է:
Գալուստ Սահակյանը, անուրանալի համարելով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման գործում Ֆրանսիայի ներդրումը, նշել է, որ 2001թ. ընդունված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին օրենքը կատարյալ կդառնա, եթե ուղեկցվի Ցեղասպանության ժխտման համար պատասխանատվություն սահմանող օրենքով: Ազգային ժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանը հետեւողական կլինի նոր օրինագծի ներկայացման եւ ընդունման հարցում՝ հաշվի առնելով նաեւ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հանձնառությունը:
Խորհրդարանի ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ Լյուկ Կարվունասը կշարունակի ջանքերը Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ համագործակցության առավել սերտացման եւ ընդլայնման ուղղությամբ:
Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի անդամ Լյուկ Կարվունասը, շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ ԱԺ նախագահին ջերմ ընդունելության համար, շնորհավորել է Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ: Նա ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին է փոխանցել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Կլոդ Բարտոլոյի եւ Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Բրյունո լը Ռուի ջերմ ողջույնները:
Լյուկ Կարվունասը, անդրադառնալով այս տարվա ապրիլյան իրադարձություններին, նույնպես կարեւորել է իրենց այցն Արցախ եւ հանդիպումները ԼՂՀ նախագահի ու Ազգային ժողովի նախագահի հետ: Նա նշել է, որ հանդիպումների ընթացքում իրենք Ֆրանսիայի համերաշխությունն են փոխանցել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին՝ Ադրբեջանի կողմից խախտված հրադադարի հետեւանքով տեղի ունեցած իրադարձություների կապակցությամբ: Լյուկ Կարվունասը նշել է, որ ինքն արել է հնարավորը՝ ապրիլյան քառօրյա պատերազմը Ֆրանսիայի կառավարությանը ճշգրիտ ներկայացնելու համար:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցին՝ ֆրանսիացի խորհրդարանականը նշել է, որ արվում է ամենը` ընդունելու օրենք, որը կամբողջացնի Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու կքրեականացնի ժխտումը:

On September 22, the RA NA President Galust Sahakyan received the Delegation led by the Member of the Senate of the Republic of France Luc Carvounas .
Welcoming the guest in the National assembly, Galust Sahakyan emphasized their visit to Armenia on the 25th anniversary of our country’s Independence .
The Head of the Parliament expressed gratitude to friendly France for the permanent support in Armenia ’s vital issues.
Touching upon the Nagorno Karabakh conflict, Galust Sahakyan highlighted the delegation’s visit to Arstakh. In this context the NA Speaker highly appreciated the French parliamentarians’ condemning response to the large-scale military operations unleashed by Azerbaijan in April.
The Head of the Parliament, condemning the severe terrorist acts in Paris and Nice and other places before, assured that Armenia is always next to friendly France .
Considering undeniable France ’s contribution to the recognition and condemnation of the Armenian Genocide, Galust Sahakyan mentioned that the law on recognition of the Armenian Genocide adopted in 2001 will become perfect together with the law on defining responsibility on the denial of the Genocide. The NA Speaker expressed hope that the French parliament will be consistent in submitting and adopting the new bill, taking into consideration French President Francois Hollande's commitment.
The Head of the Parliament expressed confidence that Luc Carvounas will continue efforts for the further strengthening and expanding the cooperation between Armenia and France .
Member of the Senate of French Republic Luc Carvounas, expressing gratitude for the warm reception, congratulated on the 25th Anniversary of the Republic of Armenia . He conveyed French National Assembly Speaker Claude Bartolone’s and Head of the France-Armenia friendship group Bruno Le Roux’s warm greetings to Galust Sahakyan.
Luc Carvounas, touching upon April events of this year, also highlighted their visit to Artsakh and meetings with NKR President and National Assembly Speaker. He has noted that during their meetings they conveyed France ’s solidarity with the NK people on the events occurred as a result of Azerbaijan ’s violation of the ceasefire regime.  Luc Carvounas mentioned that he had done his best to present the 4-day April war precisely to the French Government.
Touching upon the recognition of the Armenian Genocide the French Parliamentarian stated that they do everything to adopt the law completing the recognition of the Armenian Genocide and criminalizing the denial.