ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը սեպտեմբերի 22-ին ընդունել է Իսրայելի Պետության Կնեսետի փոխխոսնակ, Իսրայել-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովին:
Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրին Հայաստանի խորհրդարանում, շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ անկախության 25-ամյակի միջոցառումներին մասնակցելու համար: Խորհրդարանի ղեկավարը, կարեւորելով Թալի Պլոսկովի այցը Հայաստան, գոհունակությամբ նշել է, որ նմանատիպ այցերը նպաստում են երկկողմ հարաբերությունների առավել զարգացմանն ու խորացմանը:
Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ հայերը, լինելով ցեղասպանության ենթարկված ժողովուրդ, խորին հարգանք են տածում հրեա ժողովրդի՝ ողջակիզման ենթարկված զավակների հիշատակի նկատմամբ:
«Հայաստանը շարունակելու է ջանքերը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ, վստահ ենք, որ կկարողանանք վերականգնել ոչ միայն պատմական արդարությունը, այլեւ հնարավորինս բացառել այդօրինակ հանցագործությունների կրկնությունը», - ասել է Գալուստ Սահակյանը: Այս համատեքստում Աժ նախագահը նշել է, որ հայ ժողովուրդն ակնկալում է Իսրայելի ծանրակշիռ արձագանքն ու ներդրումը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում:
ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ կա:
Թալի Պլոսկովը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ երկու պետություններն ունեն պատմական ընդհանրություններ: Նա շնորհավորել է ՀՀ ԱԺ նախագահին՝ ՀՀ անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ:
Թալի Պլոսկովը եւս կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի առավել ակտիվացումը, ինչպես նաեւ պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու մի շարք համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման հարցում:

On September 22, the RA NA Deputy Speaker received Deputy Speaker of the Knesset of the State of Israel, Head of the Israel-Armenia Parliamentary Friendship Group Tali Ploskov.
Galust Sahakyan, welcoming the guest in the Armenian Parliament, thanked her for participating in the events of the 25th anniversary of RA Independence. The Head of the Parliament, highlighting Tali Ploskov’s visit to Armenia, has noted with satisfaction that similar visits promote the further development and deepening of bilateral relations.
The Speaker of the National Assembly has stated that the Armenians, people suffering the Genocide, deeply respect the memory of the Jewish people’s holocaust sons.
“Armenia will continue its efforts for the recognition of the Armenian Genocide, we are confident that we can restore not only the historical justice, but possibly exclude the repetition of such crimes,” Galust Sahakyan said. In this context the NA Speaker has noted that the Armenian people expect Israel’s weighty response and contribution in the international recognition of the Armenian Genocide.
The NA Speaker has underscored that there is a great potential of cooperation development in various spheres.
Tali Ploskov, thanking for the warm reception, has mentioned that the two states have historical commonalities. She congratulated the RA NA Speaker on the 25th Anniversary of the RA Independence.
Tali Ploskov also attached importance to the further activation of the inter-parliamentary ties, as well as expressed readiness for the support in the implementation of a number of joint initiatives.