Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն ընդունել է ՀՀ-ում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարտինա Քուիկին եւ գործերի հավատարմատար տիկին Մարգարետ Քրիստիանսոնին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արտակ Զաքարյանը ներկայացրել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի գործունեության առաջնահերթությունները եւ ընդգծել երկու պետությունների խորհրդարանների միջեւ ակտիվ համագործակցության խթանման կարեւորությունը: Ընդգծվել է նաեւ վերջին տարիներին երկու երկրներում դեսպանությունների հիմնման դերն ու նշանակությունը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործընթացի կարեւոր երաշխիք:
Անդրադառնալով Հայաստանի արտաքին քաղաքականության եվրոպական ուղղությանը՝ հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը բարձր է գնահատում Շվեդիայի դերը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման գործընթացում: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետության ներգրավվածությանը Արեւելյան գործընկերության ձեւաչափին, ինչպես նաեւ ՀՀ ԱԺ մասնակցությանը Եվրանեսթ ԽՎ-ի աշխատանքներին:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գործընթացին՝ Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է Շվեդիայի հավասարակշռված մոտեցումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում:
Արտակ Զաքարյանը նաեւ անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին՝ կարեւորելով 2010-ի Ռիկսդագի կողմից Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներին եւ նշել Շվեդիայի մասնակցության կարեւորությունը, մասնավորապես, անդրադառնալով Երեւանում անցկացված «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումին, որի շրջանակում Շվեդիան ներկայացրել եւ ելույթով հանդես էր եկել Ռիկսդագի փոխխոսնակ Իզաբել Դինգիզյանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաեւ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է ԵԽԽՎ-ում շվեդական պատվիրակության մերժողական եւ չեզոք դիրքորոշումը՝ կապված 2016 թ. հունվարի 26-ին «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում», ինչպես նաեւ 2016 թ. հունվարի 26-ին «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» բանաձեւերի նախագծերի քվեարկության հետ:
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են նաեւ տնտեսական կապերի աշխուժացման անհրաժեշտությանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպման ավարտին դեսպան Քուիկը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների խորացումը եւ պատրաստակամություն հայտնել նպաստելու երկկողմ կապերի զարգացմանը:
Կողմերը նաեւ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել առաջիկայում փոխադարձ այցելությունների եւ հետագա փոխհամագործակցության վերաբերյալ:

22 сентября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Швеции в РА Мартину Куик и поверенную в делах Маргарет Кристиансон.
Приветствуя гостей, А.Закарян представил специфику деятельности профильной комиссии и подчеркнул важность укрепления активного сотрудничества парламентов двух государств. Особо выделены также роль и значение открытия в обеих странах посольств – как важной гарантии процесса развития двусторонних отношений.
Обратившись к европейскому вектору внешней политики Армении, председатель комиссии отметил, что НС РА высоко ценит роль Швеции в развитии отношений РА – ЕС. В этом контексте затронуты вовлеченность РА в формат Восточного партнерства, а также участие НС РА в работах ПА Евронест.
Коснувшись НК-проблемы, А.Закарян   подчеркнул взвешенный подход Швеции к вопросу мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.
А.Закарян   также обратился к международному признанию Геноцида армян, выделив признание преступления Риксдагом в 2010 г. В этом русле председатель комиссии отметил участие Швеции в мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян и, в частности, выступление на глобальном форуме “Против преступления геноцида” в Ереване вице-спикера Риксдага И.Дингизян.
В ходе встречи стороны обсудили также вопросы сотрудничества в рамках международных организаций. В этом контексте А.Закарян затронул отрицательную и нейтральную позицию шведской делегации при голосовании в ПАСЕ по проектам резолюций от 26 января 2016 г. “О росте насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана” и “О пред намеренном лишении воды жителей приграничных районов Азербайджана”.
В беседе обсуждены также вопросы, касающиеся   необходимости оживления экономических связей.
В завершение беседы посол Куик подчеркнула важность углубления отношений между парламентами двух стран и выразила готовность содействовать развитию двусторонних связей.