Շարունակվում է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի աշխատանքային այցը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն:
Սեպտեմբերի 22-ին Պեկինում Հերմինե Նաղդալյանը պաշտոնական հանդիպումներ է ունեցել Չինաստանի խորհրդարանի` Համաչինական ազգային ժողովրդական կոնգրեսի նախագահի տեղակալ, Կանանց համաչինական ֆեդերացիայի նախագահ Շեն Յուեյուի եւ Չինաստան-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավարի տեղակալ Վան Իֆուի հետ:
Սեփական հարկի տակ ողջունելով հայ գործընկերոջը` ՉԺՀ խորհրդարանի փոխնախագահը զրույցն սկսել է Չինաստանում ընդունված թեւավոր խոսքով` «Առաջին հանդիպմանը մարդիկ ծանոթանում են, երկրորդին` ընկերանում» եւ շարունակել՝ «Մենք տիկին Նաղդալյանի հետ վաղուց արդեն լավ ընկերներ ենք, եւ մեր ընկերական հարաբերությունները կարող են եւ պետք է օգտակար լինեն մեր երկրների ու ժողովուրդների բարեկամության համար»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կանանց երկու կազմակերպությունների միջեւ 2014 թվականին կնքված համագործակցության ձեռքբերումները, ամփոփվել երկու տարվա ընթացքում հանրապետական եւ տարածաշրջանային մակարդակով կատարված աշխատանքների արդյունքները, նաեւ ուրվագծվել հետագա համագործակցության ուղիները` Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու գաղափարախոսության շրջանակում: Երկուստեք կարեւորվել են համագործակցության զարգացման գլխավոր ուղղությունները, այդ թվում` կանանց սոցիալական, առողջապահական, կրթական խնդիրների, կանանց ձեռնարկատիրության, գենդերային շարժման, կանանց հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ակտիվ մասնակցության, զբոսաշրջության, ՀՀԿ կանանց խորհրդի եւ Կանանց համաչինական ֆեդերացիայի մարզային կառույցների փոխադարձ շփումների ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Կանանց համաչինական ֆեդերացիայի նախագահի տեղակալները, Չինաստանի ազգային ժողովրդական կոնգրեսի միջազգային վարչության աշխատակիցները:
Հանդիպումից հետո զրույցը շարունակվել է նաեւ Կանանց համաչինական ֆեդերացիայի փոխնախագահ Ցույ Յույի` ի պատիվ հայկական պատվիրակությանը տրված աշխատանքային ճաշի ընթացքում, որտեղ չինացի գործընկերները ներկայացրել են կանանց աջակցության՝ իրենց կողմից մշակված եւ իրագործվող ծրագրերը: Ինչպես ՀՀԿ կանանց խորհուրդը, այնպես էլ Կանանց համաչինական ֆեդերացիան իրականացնում է կանանց տնտեսական վիճակի բարելավմանը, սոցիալական, առողջապահական խնդիրների լուծմանն ուղղված տարբեր ծրագրեր: Այդ ոլորտներում Կանանց համաչինական ֆեդերացիան բավական մեծ փորձ ու ծավալներ ունի` հաշվի առնելով, որ հիմնադրվել եւ գործում է դեռեւս 1949 թվականից: Չինացի գործընկերներն իրենց հարուստ փորձով կիսվել են հայկական պատվիրակության անդամների հետ:
Սեպտեմբերի 22-ին ՉԺՀ խորհրդարանում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ով նաեւ ԱԺ Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավարն է, հանդիպել է չինական կողմից բարեկամական խմբի ղեկավարի տեղակալ Վան Իֆուի հետ:
Երկուստեք գոհունակությամբ նշվել է, որ այսօր Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ հարաբերություններն իրենց բարձրակետին են հասել: Վան Իֆուն ընդգծել է, որ այդ հարաբերությունների դինամիկան աչքի է ընկնում ոչ միայն բարձրաստիճան շփումների պարբերականությամբ, քաղաքական ու տնտեսական երկխոսության ինտենսիվությամբ, այլեւ դրանց որակով եւ խորությամբ:
Նա հիշեցրել է անցյալ տարվա ընթացքում ՀՀ կատարած այցը, բարձր մակարդակի ընդունելությունը, այցի ընթացքում կայացած ակտիվ աշխատանքային քննարկումները եւ ընդգծել դրանք զարգացնելու անհրաժեշտությունը: Տիկին Նաղդալյանը, անդրադառնալով վերջին մեկ-երկու տարիների երկկողմ հարաբերությունների զարգացումներին, նշել է, որ հատկապես ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ ՉԺՀ կատարած այցի եւ մի շարք կարեւոր ծրագրային փաստաթղթերի ստորագրումից հետո առավել կարեւորություն են ձեռք բերել այդ համաձայնագրերի իրագործմանն ուղղված աշխատանքները, իսկ ՉԺՀ Նախագահ Սի Ձինպինի՝ Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու նախաձեռնության իրագործումը պահանջում է խորքային աշխատանքներ բոլոր մակարդակներում, այդ թվում` օրենսդրական ապահովման ճանապարհով, իսկ դա ուղղակիորեն պատգամավորների, բարեկամական խմբերի անդամների պարտքն է:
«Քաղաքական գործչի, պատգամավորի պարտականութունն է մշտապես ձեռքը զարկերակին պահել, տեսնել եւ կանխատեսել զարգացումները եւ իրավիճակներն ու աշխատել լուծումներ գտնել», -նշել է տիկին Նաղդալյանը` փաստելով, որ այսօր արդեն տնտեսական կապերի առաջխաղացում է նկատվում, եւ Հայաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը 2016-ի առաջին կիսամյակում, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, աճել է ավելի քան 44 տոկոսով, ինչն, իսկապես, հուսադրող է, բայց բավարար լինել չի կարող: Նրա խոսքով՝ հսկայական տնտեսական նշանակություն ունեցող Չինաստան-Եվրասիա էքսպո- ցուցահանդեսին հայկական ընկերություններ չէին մասնակցում եւ հայկական տաղավար չկար:
Հանդիպման ընթացքում կարեւորվել են երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված փոխադարձ ջանքերը, որոնք արդեն իրենց արդյունքներն են տալիս՝ առավել խորացնելով երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամությունը: Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել փոխադարձ այցելությունների շուրջ:
Պարոն Վան Իֆուն շնորհակալություն է հայտնել տիկին Նաղդալյանին երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի եւ ակտիվ համագործակցության համար:
Հերմինե Նաղդալյանն իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` հավաստիացրել է, որ նման շփումների ինտենսիվությունը կնպաստի օրենսդիր մարմինների միջեւ համագործակցության էլ ավելի սերտացմանը:

Official Meetings of RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan in Beijing
The working visit of the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan to the People’s Republic of China (PRC) continues.
On September 22, Hermine Naghdalyan had official meetings with the Deputy Speaker of All-China National People’s Congress of Chinese Parliament, the Chair of Women’s All-China Federation Shang Yueyu and the Deputy Head of the China-Armenia Parliamentary Friendship Group Van Ifui in Beijing.
Welcoming her Armenian counterpart under his roof, the Deputy Speaker of the PRC Parliament began the talk with the word accepted in China: “At the first meeting people get acquainted with each other, at the second meeting they make friends” and then continued “We are already good friends with Mrs Naghdalyan long before, and our friendly relations can and should be useful for the friendship of our countries and peoples.”
During the meeting the achievements of cooperation signed between the two women’s organizations in 2014 were discussed, the results of the works done at the national and regional level during the two years were summed up, the ways of further cooperation were also outlined within the framework Silk Road Economic Zone ideology. Both sides highlighted the main directions of the development of cooperation, including the necessity of the women’s social, healthcare, educational problems, women’s entrepreneurship, gender movement, active participation of the women’s NGO representatives, tourism, the enlargement of the mutual contacts of the Regional Structures of the Women’s All-China Federation.
The Deputy Chairs of Women’s All-China Federation and the employees of the International Department of the China’s National People’s Congress took part in the meeting.
After the meeting the talk also was continued with the Deputy Chair of the Women's All-China Federation Tsui Yu during the working dinner in honour of the Armenian Delegation, where the Chinese counterparts presented the women's assistance programmes revised and being implemented by them. The RPA Women's Board and the Women's All-China Federation implement the women's economic situation and different programmes directed to the solution of social and health problems. In those spheres the Women's All-China Federation has considerable experience and volumes, taking into consideration that it has been set up and functions since 1949. The Chinese counterparts shared their rich experience with the members of the Armenian Delegation.
On September 22, the RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan, who is also the Head of the NA Armenia-China Friendship Group, met with the Deputy Head of China-Armenia Parliamentary Friendship Group Van Ifui in the PRC Parliament.
Both sides noted with satisfaction that today the relations between Armenia and China have reached its zenith. The Deputy Head of China-Armenia Parliamentary Friendship Group has underlined that the dynamics of those relations distinguishes not only with regular contacts of high ranking officials, intensiveness of political and economic dialogue, but also by their quality and depth.
He reminded his last year visit to the RA, the reception at high level, the active working discussions during his visit and underlined the necessity of developing them. Mrs Naghdalyan, touching upon the developments of bilateral relations during the last two years, has noted that especially after the visit of the RA President Serzh Sargsyan to the PRC and the signing of a number of important programme documents the works directed to the fulfillment of the those agreements had become more important, and the implementation of the initiative of the Silk Road Economic Zone requires serious works at all levels, including through legislative means, and it is the direct duty of the deputies and the Friendship Group members.
“The duty of the politician and the deputy is to be permanently alert, to see and foresee developments and events and try to find solutions,” Mrs Naghdalyan noted, documenting that progress of economic ties is noticed today, and the goods turnover in the first half of 2016 compared with the same period of the previous year has grown for more than 44%, which, in fact, is encouraging, but is not sufficient. In her word, Armenian companies did not take part in China-Eurasia Expo of huge economic significance and there was no Armenian pavilion.
During the meeting the mutual efforts aimed at the strengthening of cooperation between the parliaments of the two countries were highlighted, and the results are already evident, more deepening the friendship between the two nations. The sides made an arrangement over the mutual visits.
Mr Van Ifui thanked Mrs Naghdalyan for the significant contribution and active cooperation in the development of the relations between the two countries.
Hermine Naghdalyan, in her turn, thanked her counterpart for the warm reception and assured that the intensiveness of such contacts will promote the intensification of cooperation between the legislative bodies.