Հոկտեմբերի 10-ին Ստրասբուրգում մեկնարկել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանը, որի այսօրվա լիագումար նիստը վարելու է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը: Ի դեպ, սա առաջին անգամ է, որ հայկական պատվիրակության ղեկավարը նախագահելու է Վեհաժողովի աշխատանքները:
ԵԽԽՎ-ի հոկտեմբերի 11-ի լիագումար նիստում նախատեսվում է Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի ելույթը, որին կհետեւի հարց ու պատասխանը:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված է նաեւ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորների ընտրության հարցը, ինչպես նաեւ Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) գործունեությանն առնչվող բանավեճ-քննարկում:

10 октября в Страсбурге стартовала осенняя сессия ПАСЕ, пленарное заседание которой сегодня впервые будет вести вице-спикер НС РА, вице-спикер ПАСЕ, глава делегации НС РА в ПАСЕ Э.Нагдалян.
На пленарном заседании ПАСЕ 11 октября намечается выступление президента Франции Франсуа Олланда, за которым последует процедура вопросов-ответов.
В  повестке дня заседания – избрание судей Европейского Суда по правам человека, а также диспут-обсуждение по деятельности Организации экономического сотрудничества и развития.