«Հարգելի գործընկերներ, ցեղասպանությունները, ինչին ականատես եղանք Հյուսիսային Իրաքում ԴԱԻՇԻ կողմից՝ ընդդեմ էթնիկ եզդիների, ռազմական եւ մարդկության դեմ գործած հանցագործությունները, ցավոք, այսօր էլ շարունակվում են: Ուստի Միջազգային քրեական դատարանի հետ համագործակցության առավել ճկուն մեխանիզմների մշակումն իրապես կարեւոր խնդիր է: Այո, համաձայն եմ զեկուցողի հետ, որ մեր Վեհաժողովը պետք է հաստատի իր հանձնառությունը՝ պայքարելու անպատժելիության դեմ եւ աջակցելու Միջազգային քրեական դատարանին:
Հարգելի գործընկերներ, Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ապրիլյան ռազմական ագրեսիայի ընթացքում դաժանաբար խոշտանգվեցին, սպանվեցին, գլխատվեցին եւ անարգվեցին ոչ միայն զինվորներ, այլ նաեւ քաղաքացիական անձինք, երեխաներ, օգտագործվեց միջազգային կոնվենցիաներով արգելված ռազմական տեխնիկա: Բանական մարդու գիտակցության մեջ որեւէ կերպ չտեղավորվող խոշտանգումները, դիակների եւ ողջ մարդկանց գլխատումը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ են, որոնք ենթադրում են հստակ պատասխանատվություն: Տեղի ունեցածն աներկբա ռազմական հանցագործություն է, որն ընդդատյա է Միջազգային քրեական դատարանի:
Հարգելի գործընկերներ, հասկանալի է, որ թե՛ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը եւ թե՛ Հայաստանը՝ որպես Արցախի անվտանգության երաշխավոր, անելու են հնարավորը՝ Ադրբեջանին ռազմական հանցագործ ճանաչելու համար: ԼՂՀ դատախազության կողմից ապրիլի առաջին օրերին արդեն հարուցվել է քրեական գործ, որով հաստատվել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը խախտել են 1994-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի կողմից ստորագրված հրադադարի համաձայնագիրը: Ապրիլյան պատերազմի առաջին օրերին ցամաքային զորքերի, օդուժի, հրթիռա-հրետանային միջոցների եւ զրահատեխնիկայի կիրառմամբ Ադրբեջանն ագրեսիա է իրականացրել ԼՂՀ-ի դեմ` խախտելով համաձայնագրի կողմ հանդիսացող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը: Ադրբեջանի զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը, պատերազմ վարելու արգելված միջոցների կիրառմամբ, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի խախտմամբ, հարձակման օբյեկտներ են դարձրել խորը թիկունքում գտնվող խաղաղ բնակավայրերը, քաղաքացիական բնակչությանը, դպրոցներ, շինություններ, ինչն առաջացրել է միջազգային իրավունքի պաշտպանության տակ գտնվող բազմաթիվ անձանց մահ, այդ թվում` երեխաների: Իհարկե, Ադրբեջանը դեռեւս չի վավերացրել Հռոմի ստատուտը, սակայն նույն ստատուտը նախատեսում է, որ այդ դատարանին կարող է դիմել նաեւ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը, իսկ Միջազգային քրեական դատարանի դատախազն իրավասու է իր նախաձեռնությամբ հարուցելու քրեական գործ:
Հարգելի գործընկերներ, Ադրբեջանը պետք է ճանաչվի ռազմական հանցագործ եւ ձեզանից շատերը տեղյակ են ադրբեջանցի հրոսակների վայրագություններին: Ուրեմն՝ մի լռեք: Մի լռեք նաեւ դուք, հարգելի զեկուցող, որ հայտարարում եք, թե պետք է անողոք պայքար մղել անպատժելիության եւ ռազմական հանցագործությունների դեմ»:

“Уважаемые коллеги, геноциды, как мы стали свидетелями, со стороны ДАИШ против этнических езидов в Северном Ираке, совершенные военные преступления и преступления против человечества, к сожалению, сегодня продолжаются. Поэтому разработка более гибких механизмов в сотрудничестве с Международным уголовным судом – действительно   важная проблема. Я согласна с докладчиком, что наша Ассамблея должна подтвердить свое обязательство – бороться с безнаказанностью и содействовать Международному уголовному суду.
Уважаемые коллеги, в ходе развязанной Азербайджаном апрельской военной агрессии были подвергнуты жестоким пыткам, убиты, обезглавлены и осквернены не только солдаты, но и гражданские лица, дети, использована запрещенная международными конвенциями военная техника. Никак не умещающиеся в сознание разумного человека пытки, обезглавливание трупов и живых людей – грубейшие нарушения международного гуманитарного права. Совершенное – однозначно военное преступление, подпадающее под юрисдикцию Международного уголовного суда.
Уважаемые коллеги, понятно, что и НКР, и РА, как гарант безопасности Арцаха, сделают все возможное для признания Азербайджана военным преступником. Уже в первые дни апреля прокуратура НКР возбудила уголовное дело, по которому подтверждено, что Вооруженные силы Азербайджана нарушили подписанное НКР, Азербайджаном и РА в 1994 г. соглашение о перемирии. В первые дни апрельской войны с применением сухопутных войск, военно-воздушных, ракетно-артиллерийских средств   и бронетехники Азербайджан осуществил агрессию против являющейся стороной соглашения НКР, нарушив ее территориальную целостность. Вооруженные силы Азербайджана, грубо поправ нормы международного права, с применением запрещенных средств ведения войны, с нарушением международного гуманитарного права сделали мишенью нападения находящиеся в глубоком тылу мирные поселения, гражданское население, школы, постройки, что вызвало гибель множества людей, находящихся под защитой международного права, в том числе детей. Конечно, Азербайджан до сих пор не ратифицировал Римский статут, однако тот же статут предусматривает, что в этот суд может обратиться также Совет Безопасности ООН, а прокурор Международного уголовного суда   правомочен по собственной инициативе возбудить уголовное дело.
Уважаемые коллеги, Азербайджан должен быть признан военным преступником и многие из вас осведомлены о зверствах азербайджанских банд. Значит, не молчите! Не молчите также вы, уважаемый докладчик, когда заявляете, что следует вести беспощадную борьбу против безнаказанности и военных преступлений”.