«Հարգելի գործընկերներ, ցեղասպանությունները, ինչին ականատես եղանք Հյուսիսային Իրաքում ԴԱԻՇԻ կողմից՝ ընդդեմ էթնիկ եզդիների, ռազմական եւ մարդկության դեմ գործած հանցագործությունները, ցավոք, այսօր էլ շարունակվում են: Ուստի Միջազգային քրեական դատարանի հետ համագործակցության առավել ճկուն մեխանիզմների մշակումն իրապես կարեւոր խնդիր է: Այո, համաձայն եմ զեկուցողի հետ, որ մեր Վեհաժողովը պետք է հաստատի իր հանձնառությունը՝ պայքարելու անպատժելիության դեմ եւ աջակցելու Միջազգային քրեական դատարանին:
Հարգելի գործընկերներ, Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ապրիլյան ռազմական ագրեսիայի ընթացքում դաժանաբար խոշտանգվեցին, սպանվեցին, գլխատվեցին եւ անարգվեցին ոչ միայն զինվորներ, այլ նաեւ քաղաքացիական անձինք, երեխաներ, օգտագործվեց միջազգային կոնվենցիաներով արգելված ռազմական տեխնիկա: Բանական մարդու գիտակցության մեջ որեւէ կերպ չտեղավորվող խոշտանգումները, դիակների եւ ողջ մարդկանց գլխատումը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ են, որոնք ենթադրում են հստակ պատասխանատվություն: Տեղի ունեցածն աներկբա ռազմական հանցագործություն է, որն ընդդատյա է Միջազգային քրեական դատարանի:
Հարգելի գործընկերներ, հասկանալի է, որ թե՛ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը եւ թե՛ Հայաստանը՝ որպես Արցախի անվտանգության երաշխավոր, անելու են հնարավորը՝ Ադրբեջանին ռազմական հանցագործ ճանաչելու համար: ԼՂՀ դատախազության կողմից ապրիլի առաջին օրերին արդեն հարուցվել է քրեական գործ, որով հաստատվել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը խախտել են 1994-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի կողմից ստորագրված հրադադարի համաձայնագիրը: Ապրիլյան պատերազմի առաջին օրերին ցամաքային զորքերի, օդուժի, հրթիռա-հրետանային միջոցների եւ զրահատեխնիկայի կիրառմամբ Ադրբեջանն ագրեսիա է իրականացրել ԼՂՀ-ի դեմ` խախտելով համաձայնագրի կողմ հանդիսացող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը: Ադրբեջանի զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը, պատերազմ վարելու արգելված միջոցների կիրառմամբ, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի խախտմամբ, հարձակման օբյեկտներ են դարձրել խորը թիկունքում գտնվող խաղաղ բնակավայրերը, քաղաքացիական բնակչությանը, դպրոցներ, շինություններ, ինչն առաջացրել է միջազգային իրավունքի պաշտպանության տակ գտնվող բազմաթիվ անձանց մահ, այդ թվում` երեխաների: Իհարկե, Ադրբեջանը դեռեւս չի վավերացրել Հռոմի ստատուտը, սակայն նույն ստատուտը նախատեսում է, որ այդ դատարանին կարող է դիմել նաեւ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհուրդը, իսկ Միջազգային քրեական դատարանի դատախազն իրավասու է իր նախաձեռնությամբ հարուցելու քրեական գործ:
Հարգելի գործընկերներ, Ադրբեջանը պետք է ճանաչվի ռազմական հանցագործ եւ ձեզանից շատերը տեղյակ են ադրբեջանցի հրոսակների վայրագություններին: Ուրեմն՝ մի լռեք: Մի լռեք նաեւ դուք, հարգելի զեկուցող, որ հայտարարում եք, թե պետք է անողոք պայքար մղել անպատժելիության եւ ռազմական հանցագործությունների դեմ»:

“Dear Colleagues, the genocides, to which we witnessed, the crimes committed against ethnic Yezidis, military crimes and crimes against mankind by the ISIL in the Northern Iraq, unfortunately, today are continuing. Thus, the elaboration of more flexible mechanisms of cooperation with the International Criminal Court is really an important problem. Yes, I agree with the Rapporteur that our Assembly should approve its commitment to fight against impunity and support the International Criminal Court.
Dear Colleagues, during the April military aggression unleashed by Azerbaijan not only soldiers were severely tortured, killed, beheaded and dishonoured, but also civilians, children, military technique banned by International Conventions was used. The tortures not being in any way understood in human being’s conscience, the beheading of the dead bodies and living people are the biggest abuses of the international humanitarian rights, which suppose distinct responsibility. What happened is undoubtedly a military crime, which is under the jurisdiction of the International Criminal Court.
Dear Colleagues, it is understandable that both the Nagorno Karabakh Republic and Armenia as a warrant of Artsakh security will do their best for recognizing Azerbaijan as military criminal. At the beginning of April a criminal case had been already filed by the NKR Prosecutor’s Office, by which it was approved that the military forces of Azerbaijan violated the ceasefire agreement signed by Nagorno Karabakh Republic, Azerbaijan and Armenia in 1994. During the first days of April war by the use of the land troops, air force, rocket-artillery and military technique Azerbaijan implemented an aggression against the NKR, violating the territorial integrity of Nagorno Karabakh Republic as an Agreement party. The Azerbaijani armed forces, grossly violating the norms of the international law, by the use of the banned means of war, violating the norms of the international humanitarian law, made the peaceful settlements being in deep rear, the civil population, schools, and buildings objects of attack, which caused numerous casualties being under protection of international law, including children. Of course, Azerbaijan, has not yet ratified the Rome Statute, but the same Statute designs that the UN Security Council can also apply to that Court, and the Prosecutor of the International Criminal Court is authorized with his initiative to file a criminal case.
Dear Colleagues, Azerbaijan should be recognized a military criminal and most of you are aware of the Azerbaijani raiders’ atrocities. So, don’t keep silence! Don’t keep silence yourself, dear Rapporteur, that you announce as if severe fight against impunity and military crimes should be displayed.”