ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակիցները Գերմանիայում մասնակցել են փորձի փոխանակման ծրագրի
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցության Կոնրադ-Ադենաուեր քաղաքական հիմնադրամի հրավերով եւ աջակցությամբ հոկտեմբերի 16-ից 21-ը փորձի փոխանակման եւ երկխոսության ծրագրի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահների խորհրդականներն ու օգնականներն այցելել են Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն:
Այցի ընթացքում մասնակիցները հանդիպումներ են ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագում, Դաշնային կանցլերի նստավայրում, ինչպես նաեւ այլ պետական հաստատություններում:
Դեռեւս հունիսին Գերմանիայի Կոնրադ Ադենաուեր քաղաքական հիմնադրամն ի դեմս «Քաղաքական երկխոսություն Հարավային Կովկաս» տարածաշրջանային ծրագրի ղեկավար Թոմաս Շրապելի՝ նախաձեռնել էր փորձի փոխանակման եւ ուսումնասիրության ծրագիր ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչների համար` հաշվի առնելով, որ խորհրդարանական աշխատանքի մի մասն իրականացվում է աշխատակազմի փորձագետների, օգնականների եւ խորհրդականների միջոցով: Արդեն հոկտեմբերին ՀՀ ԱԺ աշխատակիցները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու Գերմանիայի խորհրդարանում եւ կառավարությունում աշխատող գերմանացի գործընկերների հետ, տեղում հաղորդակից լինելու նրանց կողմից կատարվող աշխատանքներին, զրուցելու Բունդեսթագի պատգամավորների հետ եւ գտնվելու նրանց ընտրատարածքներում:
Փորձի փոխանակման ծրագրով Գերմանիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ աշխատակիցներին հնարավորություն է ընձեռնվել ներկա գտնվելու եւ ծանոթանալու նաեւ Գերմանիայի քաղաքային համայնքների կառավարման աշխատանքներին: Այդ նպատակով մասնակիցներն այցելել են Պոտսդամ, Բյուրգել եւ Յենա քաղաքներ, հանդիպել քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ:
Կազմակերպիչներն ու մասնակիցները գոհունակությամբ նշել են, որ նման նախաձեռնությունները նպաստում են խորհրդարանական աշխատանքի կազմակերպման արդյունավետությանը, լավ հնարավորություն են ընձեռում երիտասարդ մասնագետներին փորձի փոխանակման համար:

Сотрудники НС РА приняли участие в программе обмена опытом в Германии
16-21 октября по приглашению и при содействии Фонда Конрада Аденауэра Христианско-демократического союза (ХДС) в рамках программы обмена опытом советники и помощники вице-спикеров НС РА посетили ФРГ.
В ходе встречи участники побывали в Бундестаге ФРГ, резиденции Федерального канцлера, а также в других государственных учреждениях.
Еще в июне Фонд Конрада Аденауэра в лице руководителя региональной программы “Политический диалог: Южный Кавказ” Томаса Шрапеля инициировал программу обмена опытом для представителей Аппарата НС, учитывая, что часть парламентской работы осуществляется через экспертов, помощников и советников. Уже в октябре сотрудники НС имели возможность пообщаться с немецкими коллегами из парламента и правительства Германии.
По программе обмена опытом находящиеся в ФРГ сотрудники НС смогли ознакомиться также с работами по управлению городскими общинами Германии, побывав в Потсдаме, Бюргеле и Иене и встретившись с представителями местных властей.
Организаторы и участники с удовлетворением отметили, что подобные инициативы способствуют эффективной организации парламентской работы, предоставляют молодым специалистам хорошие возможности для обмена опытом.