Հոբելյանական ցուցահանդես խորհրդարանում
Հոկտեմբերի 24-ին խորհրդարանի Կանաչ սրահում ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի, ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի, ԱԺ պատգամավորների, աշխատակազմի ներկայացուցիչների, արվեստագետների եւ լրագրողների մասնակցությամբ բացվել է Գեղագիտության ազգային կենտրոնի Գյումրու մասնաճյուղի հիմնադիր տնօրեն, պրոֆեսոր Սուսաննա Մկրտչյանի հոբելյանական ցուցահանդեսը։
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, շնորհավորելով շնորհաշատ արվեստագետին, նշել է, որ խորհրդարանը մշտապես նեցուկ է արվեստագետներին, սատարում է նրանց եւ աջակցում՝ կազմակերպելու նման ցուցահանդեսներ։
ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը կարեւորել է Սուսաննա Մկրտչյանի մեծ ներդրումը ժամանակակից հայ կերպարվեստի զարգացման գործում։
«Սուսաննա Մկրտչյանի աշխատանքներում հնօրյա եւ նորօրյա Գյումրին է իր ողջ գեղեցկությամբ, իր արարող, միշտ դեպի գեղեցիկը ձգտող, ավանդապաշտ մարդկանցով, ովքեր հավատարիմ են իրենց հին ու նոր գեղեցիկ վարքուբարքին»,- նշել է Ազգային ժողովի փոխնախագահը։
Տաղանդավոր արվեստագետը երախտիքի խոսք է ասել խորհրդարանում հոբելյանական ցուցահանդեսի կազմակերպման համար, կարեւորել այն հանգամանքը, որ օրենսդիր իշխանությունը մշտապես սատարում է արվեստագետներին, կազմակերպում նրանց անհատական ցուցահանդեսները խորհրդարանի շենքում։
Նշենք, որ Սուսաննա Մկրտչյանը, սկսած 1970 թվականից, ունեցել է 42 անհատական ցուցահանդես, մասնակցել է բազմաթիվ միջազգային եւ հանրապետական ցուցահանդեսների։

Юбилейная выставка в парламенте
24 октября в Зеленом фойе парламента с участием Председателя НС Г.Саакяна, вице-спикера НС Э.Нагдалян, депутатов НС, представителей Аппарата НС, ценителей искусства и журналистов открылась юбилейная выставка учредителя Гюмрийского филиала Национального центра эстетики, профессора Сусанны Мкртчян.
Председатель НС Г.Саакян, поздравляя С.Мкртчян, отметил, что парламент всегда содействует деятелям искусства в организации подобных выставок.
Вице-спикер НС Э.Нагдалян подчеркнула заметный вклад художницы в развитие современного армянского изобразительного искусства.
“В работах Мкртчян – старый и новый Гюмри во всей своей красе, со своими созидающими, стремящимися к прекрасному, верными своим обычаям и традициям людьми”, - заметила вице-спикер НС.
Талантливая художница поблагодарила за организацию юбилейной выставки в парламенте, подчеркнула важность постоянной заботы законодательной власти о людях искусства.
Начиная с 1970 года С.Мкртчян организовала 42 персональные выставки, участвовала в многочисленных международных и республиканских выставках.