Հոբելյանական ցուցահանդես խորհրդարանում
Հոկտեմբերի 24-ին խորհրդարանի Կանաչ սրահում ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի, ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի, ԱԺ պատգամավորների, աշխատակազմի ներկայացուցիչների, արվեստագետների եւ լրագրողների մասնակցությամբ բացվել է Գեղագիտության ազգային կենտրոնի Գյումրու մասնաճյուղի հիմնադիր տնօրեն, պրոֆեսոր Սուսաննա Մկրտչյանի հոբելյանական ցուցահանդեսը։
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, շնորհավորելով շնորհաշատ արվեստագետին, նշել է, որ խորհրդարանը մշտապես նեցուկ է արվեստագետներին, սատարում է նրանց եւ աջակցում՝ կազմակերպելու նման ցուցահանդեսներ։
ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը կարեւորել է Սուսաննա Մկրտչյանի մեծ ներդրումը ժամանակակից հայ կերպարվեստի զարգացման գործում։
«Սուսաննա Մկրտչյանի աշխատանքներում հնօրյա եւ նորօրյա Գյումրին է իր ողջ գեղեցկությամբ, իր արարող, միշտ դեպի գեղեցիկը ձգտող, ավանդապաշտ մարդկանցով, ովքեր հավատարիմ են իրենց հին ու նոր գեղեցիկ վարքուբարքին»,- նշել է Ազգային ժողովի փոխնախագահը։
Տաղանդավոր արվեստագետը երախտիքի խոսք է ասել խորհրդարանում հոբելյանական ցուցահանդեսի կազմակերպման համար, կարեւորել այն հանգամանքը, որ օրենսդիր իշխանությունը մշտապես սատարում է արվեստագետներին, կազմակերպում նրանց անհատական ցուցահանդեսները խորհրդարանի շենքում։
Նշենք, որ Սուսաննա Մկրտչյանը, սկսած 1970 թվականից, ունեցել է 42 անհատական ցուցահանդես, մասնակցել է բազմաթիվ միջազգային եւ հանրապետական ցուցահանդեսների։

Jubilee Exhibition in Parliament
On October 24, in the Green Foyer of the parliament with the participation of the NA Speaker Galust Sahakyan, the NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan, the NA deputies, the representatives of the Staff, artists and journalists the jubilee exhibition of the Founder Director of Gyumri Branch of Aesthetics National Centre, Professor Susanna Mkrtchyan opened.
Congratulating the gifted artist, the NA Speaker Galust Sahakyan has noted that the parliament always supports the artists and helps them organizing such exhibitions.
The NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan highlighted Susanna Mkrtchyan’s major contribution to the development of the modern Armenian fine arts.
“In Susanna Mkrtchyan’s works we see old and new Gyumri in its entire beauty, with creating people, seeking the beauty and worshipping tradition, who adhere to their old and new nice lifestyle,” the Deputy Speaker of the National Assembly noted.
The talented artist has expressed her gratitude for the organization of the jubilee exhibition in the parliament, emphasized the fact that the legislative power always supports the artists, organizes their personal exhibitions in the parliament building.
Let us note that Susanna Mkrtchyan, since 1970, has had 42 personal exhibitions, has participated in many international and republican exhibitions.