Նոյեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Արգո Ավակովի եւ ԵԱՀԿ ծրագրերի ազգային պատասխանատուներ Ռուզաննա Բաղդասարյանի եւ Գոհար Ղազինյանի հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ հանձնաժողովի նախագահը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի գործունեությունը եւ նշել, որ Ազգային ժողովի եւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի միջեւ մշտապես եղել է սերտ համագործակցություն, ինչի արդյունքում իրականացվել են բազմաթիվ ծրագրեր: Արգո Ավակովն իր հերթին կարեւորել է համագործակցության ձեւավորված ավանդույթը եւ պատրաստակամություն հայտնել առաջիկայում եւս համատեղ աշխատանքներ ու ծրագրեր իրականացնել:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել սահմանադրական բարեփոխումներից հետո Հայաստանում իրականացված աշխատանքներին, մասնավորապես Ընտրական օրենսգրքի ընդունմանը, «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի նախագծի մշակմանը եւ սահմանադրական մի շարք այլ օրենքներում իրականացվելիք փոփոխություններին ու այդ գործընթացներում ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի հետ համագործակցությանը: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի կողմից փորձագիտական աջակցությանն ու փորձաքննության իրականացմանը: Պարոն Ավակովը պատրաստակամություն է հայտնել այս հարցում համագործակցել խորհրդարանի հետ:

8 ноября председатель   Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам О.Саакян встретился с руководителем Ереванского офиса ОБСЕ, послом А.Аваковым и национальными кураторами программ ОБСЕ Р.Багдасарян и Г.Казинян.
Приветствуя гостей,   председатель   комиссии высоко оценил деятельность Ереванского офиса ОБСЕ и отметил постоянное тесное сотрудничество с ним НС, позволившее реализовать множество программ. А.Аваков в свою очередь, подчеркнув важность имеющихся традиций сотрудничества, выразил готовность к проведению и в дальнейшем совместных работ и программ.
В ходе встречи затронуты были осуществленные в Армении после конституционных реформ работы, в частности сотрудничество с Ереванским офисом ОБСЕ в процессе принятия Избирательного кодекса РА, разработки проекта закона “Регламент НС” и внесения поправок в ряд других конституционных законов. В этом контексте стороны коснулись оказания экспертной поддержки и проведения экспертизы   Ереванским офисом ОБСЕ. Г-н Аваков выразил готовность сотрудничать с парламентом по данному вопросу.