Ժնեւում կայացել է Միջխորհրդարանական միության 135-րդ վեհաժողովը
Նոյեմբերի 9-ին ՀՀ Ազգային ժողովում կայացել է Միջխորհրդարանական միության 135-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին նվիրված մամուլի ասուլիս: Հոկտեմբերի 23-27-ը Ժնեւում տեղի ունեցած նիստերի մանրամասները լրագրողներին ներկայացրել է կառույցում մեր երկրի խորհրդարանի պատվիրակության անդամ Կարինե Աճեմյանը: Նշենք, որ վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցել է նաեւ ԱԺ պատգամավոր Հեղինե Բիշարյանը: Ինչպես նշել է Կարինե Աճեմյանը, աշխատանքներն ընթացել են հագեցած օրակարգով եւ ներառել են արդի մարտահրավերներին վերաբերող առանցքային հարցեր: Դրանք հիմնականում առնչվել են Սիրիայում տիրող պատերազմական իրավիճակին, կոնֆլիկտների ժամանակ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, միջազգային խաղաղության ու անվտանգության ապահովմանը, ինչպես նաեւ աշխարհում ժողովրդավարական արժեքների տարածմանը: Կարինե Աճեմյանը, կառույցում լինելով նաեւ Խաղաղության եւ անվտանգության հարցերով բյուրոյի անդամ, եվրոպական երկրների ներկայացուցիչների առջեւ հանդես է եկել ելույթով եւ ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ապրիլյան քառօրյա պատերազմի մանրամասներն ու նրանց կողմից կատարված անմարդկային վայրագությունները: Պատգամավորը ժնեւում խոսել է նաեւ մեր երկրում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումներից, կանանց դերի ու քաղաքականության մեջ նրանց ներգրավվածությունից: Աժ պատվիրակությունը Ժնեւում մասնակցել է նաեւ փորձագիտական քննարկման:
Կարինե Աճեմյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է, որ վեհաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել նաեւ հանդիպում Շվեդիայի պատվիրակության հետ, որն ընթացել է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների համատեքստում: Ժնեւում բազմաթիվ են եղել նաեւ խորհրդարանականների ոչ պաշտոնական հանդիպումները, որտեղ մեր երկիրը ներկայացնող պատգամավորները խոսել են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության համար առանցքային հարցերի շուրջ եւ եւս մեկ անգամ եվրոպացի գործընկերներին ներկայացրել ԼՂ խնդրի կարգավորմանն ուղղված մեր երկրի դիրքորոշումն ու Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը:

В Женеве состоялась 135-я ассамблея МПС
9 ноября в НС состоялась пресс-конференция о работе прошедшей в Женеве 135-й ассамблеи Межпарламентского Союза (МПС).  Подробности женевских заседаний 23-27 октября представила журналистам член делегации НС РА К.Аджемян. В работах ассамблеи участвовала также депутат НС Э.Бишарян. По словам К.Аджемян, повестка дня заседаний была насыщенной и включала ключевые вопросы современных вызовов. Они в основном касались ситуации в Сирии, защиты прав человека в ходе военных конфликтов, обеспечения международного мира и безопасности, а также распространения в мире демократических ценностей. К.Аджемян, являясь также членом Бюро по вопросам мира и безопасности,   выступила перед представителями европейских стран и подняла тему развязанной Азербайджаном апрельской четырехдневной войны, совершенных противником бесчеловечных зверств. Депутат НС говорила также о проведенных в РА конституционных реформах, роли женщин и вовлеченности их в политику. К.Аджемян в Женеве приняла участие в экспертной дискуссии.
К.Аджемян отметила, что в рамках ассамблеи у нее состоялась встреча с делегацией Швеции, которая прошла в контексте отношений РА – ЕС. В Женеве также состоялись многочисленные неофициальные встречи парламентариев, на которых говорилось о внешнеполитических приоритетах Армении, вновь были представлены европейским партнерам позиция РА по урегулированию НК-проблемы и армянофобская политика Азербайджана.