Ժնեւում կայացել է Միջխորհրդարանական միության 135-րդ վեհաժողովը
Նոյեմբերի 9-ին ՀՀ Ազգային ժողովում կայացել է Միջխորհրդարանական միության 135-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին նվիրված մամուլի ասուլիս: Հոկտեմբերի 23-27-ը Ժնեւում տեղի ունեցած նիստերի մանրամասները լրագրողներին ներկայացրել է կառույցում մեր երկրի խորհրդարանի պատվիրակության անդամ Կարինե Աճեմյանը: Նշենք, որ վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցել է նաեւ ԱԺ պատգամավոր Հեղինե Բիշարյանը: Ինչպես նշել է Կարինե Աճեմյանը, աշխատանքներն ընթացել են հագեցած օրակարգով եւ ներառել են արդի մարտահրավերներին վերաբերող առանցքային հարցեր: Դրանք հիմնականում առնչվել են Սիրիայում տիրող պատերազմական իրավիճակին, կոնֆլիկտների ժամանակ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, միջազգային խաղաղության ու անվտանգության ապահովմանը, ինչպես նաեւ աշխարհում ժողովրդավարական արժեքների տարածմանը: Կարինե Աճեմյանը, կառույցում լինելով նաեւ Խաղաղության եւ անվտանգության հարցերով բյուրոյի անդամ, եվրոպական երկրների ներկայացուցիչների առջեւ հանդես է եկել ելույթով եւ ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ապրիլյան քառօրյա պատերազմի մանրամասներն ու նրանց կողմից կատարված անմարդկային վայրագությունները: Պատգամավորը ժնեւում խոսել է նաեւ մեր երկրում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումներից, կանանց դերի ու քաղաքականության մեջ նրանց ներգրավվածությունից: Աժ պատվիրակությունը Ժնեւում մասնակցել է նաեւ փորձագիտական քննարկման:
Կարինե Աճեմյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է, որ վեհաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել նաեւ հանդիպում Շվեդիայի պատվիրակության հետ, որն ընթացել է ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների համատեքստում: Ժնեւում բազմաթիվ են եղել նաեւ խորհրդարանականների ոչ պաշտոնական հանդիպումները, որտեղ մեր երկիրը ներկայացնող պատգամավորները խոսել են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության համար առանցքային հարցերի շուրջ եւ եւս մեկ անգամ եվրոպացի գործընկերներին ներկայացրել ԼՂ խնդրի կարգավորմանն ուղղված մեր երկրի դիրքորոշումն ու Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը:

135th Inter-Parliamentary Union Assembly is Held in Geneva
On November 9, a press conference dedicated to the works of the 135th Inter-Parliamentary Union (IPU) Assembly was held in the RA National Assembly. The member of the Delegation of the parliament of our country in the organisation Karine Atshemyan presented the details of the sessions held in Geneva, on October 23-27. Let us note that the NA Deputy Heghine Bisharyan also took part in the works of the Assembly. As Karine Atshemyan noted, the works went on with full agenda and included key items concerning the modern challenges. They mainly related to the war situation in Syria, the protection of human rights during the conflicts, the provision of the world peace and security, as well as the dissemination of democratic values in the world. Being a member of the Bureau on Peace and Security, Karine Atshemyan gave a speech before the representatives of the European countries and presented the details of the April four-day war unleashed by Azerbaijan and the inhuman atrocities committed by them. In Geneva, the MP also talked about the Constitutional reforms made in our country, the women's role and their involvement in the politics. The NA Delegation took part in the expertise debate in Geneva.
Karine Atshemyan informed the journalists that within the framework of the Assembly a meeting with the Swedish Delegation was held, which went on in the context of the RA-EU relations. In Geneva there were many non-official meetings of the parliamentarians, where the MPs representing our country talked over key items for Armenia's foreign policy and once again presented to their European colleagues the position of our country aimed at Nagorno Karabakh problem settlement and Azerbaijan's anti-Armenian policy.