ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նոյեմբերի 18-ին ընդունել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ նրանց աշխատանքային այցը եւս մեկ խթան կհանդիսանա միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ամրապնդման համար: Խորհրդարանի ղեկավարը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ Հայաստանի ու Ռուսաստանի դաշնակցային ռազմավարական գործընկերության հիմքում է ոչ միայն արդի փոխշահավետ համագործակցությունը, այլ նաեւ երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը եւ հոգեւոր մտերմությունը: Այս համատեքստում Գալուստ Սահակյանը փաստել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են եւ շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում, ինչի ապացույցը երկու երկրների բարձրաստիճան պատվիրակությունների հաճախակի փոխայցերն են:
Որպես միջպետական հարաբերությունների կարեւոր բաղկացուցիչ՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Ռուսաստանի հետ միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը, ինչին մեծապես նպաստում է ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը:
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի դաշնակցային ու ռազմավարական հարաբերությունների համատեքստում պարոն Սահակյանն ընդգծել է միջազգային խորհրդարանական կառույցներում համագործակցության կարեւորությունը:
«Համոզված եմ, որ մեր պետությունների համար առանցքային նշանակություն ունեցող հարցերի, քննարկումների եւ քվեարկությունների ժամանակ մենք պետք է հանդես գանք համակարգված եւ փոխշահավետ մոտեցումներով»,- նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ ԴԺ ԴԽ միջազգային գործերով կոմիտեի՝ նոյեմբերի 19-ին կայանալիք համատեղ նիստի քննարկումները կլինեն արդյունավետ:
Կոնստանտին Կոսաչովը եւս կարեւորել է հայ եւ ռուս ժողովուրդների դաշնակցային հարաբերությունները, որոնք հիմնված են բարեկամության ամուր հենքի վրա: Նա անդրադարձել է միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների համագործակցված աշխատանքին եւ կարեւորել մի շարք հարցերում  փոխադարձ աջակցությունը: Պարոն Կոսաչովի համոզմամբ՝ երկու երկրների պատվիրակությունների` տարբեր ձեւաչափերով հանդիպումները պետք է առավել հաճախակի դարձնել:

Г.Саакян принял делегацию во главе с председателем Комитета по международным делам СФ ФС РФ
18 ноября Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую председателем Комитета по международным делам СФ ФС РФ К.Косачевым.
Приветствуя гостей, Председатель НС выразил надежду, что рабочий визит российских коллег станет дополнительным стимулом для дальнейшего укрепления межпарламентского сотрудничества. Глава парламента с удовлетворением подчеркнул, что в основе союзнического стратегического партнерства Армении и России не только современное взаимовыгодное сотрудничество, но и вековая дружба и духовная близость двух народов. В этом русле Г.Саакян констатировал, что армяно-российские отношения на высоком уровне и продолжают развиваться в атмосфере взаимного доверия, свидетельством чего являются частые взаимные визиты высоких делегаций двух стран.
В качестве важного компонента межгосударственных отношений Председатель НС выделил развитие межпарламентского сотрудничества с Россией, чему всемерно способствует деятельность Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ.
В контексте союзнических и стратегических отношений Армении и России Г.Саакян подчеркнул важность сотрудничества в международных парламентских структурах.
“Убежден, что в ключевых для наших государств вопросах, обсуждениях и голосованиях мы должны выступать согласованно и с взаимовыгодными подходами”, - отметил глава парламента.
Председатель НС выразил надежду на продуктивность дебатов предстоящего 19 ноября совместного заседания Постоянной комиссии НС по внешним связям и Комитета по международным делам СФ ФС РФ.
К.Косачев также подчеркнул важность союзнических отношений армянского и русского народов, опирающихся на крепкую дружбу. Он обратился к согласованной работе делегаций двух стран на международных парламентских площадках и к важности взаимной поддержки по ряду вопросов. К.Косачев уверен, что встречи делегаций двух стран в различных форматах должны быть более частыми.