ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Ալան Միլն ու Ջուզեպպե Գալատին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 23-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Եվրոպացի բարձրաստիճան հյուրերը ծաղիկներ են խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։
ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողները եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին։
Ալան Միլը նշել է, որ հայերի հանդեպ թուրքերի իրագործած վայրագություններն ու Ցեղասպանությունը պետք է դատապարտվեն բոլորի կողմից։ Կառավարությունները պետք է ճանաչեն այն, ինչն իրականում տեղի է ունեցել։ Մարդկանց պետք է իրազեկել, դպրոցներում պետք է դասավանդել ցեղասպանության վերաբերյալ եւ պետք է ամեն ինչ անել, որ այն չկրկնվի։
Ջուզեպպե Գալատիի կարծիքով էլ՝ Եվրախորհուրդը մեծ ծավալի աշխատանք է կատարում տարբեր դավանանք ունեցող երկրների միջեւ հարաբերությունները հստակեցնելու եւ կայունացնելու ուղղությամբ, որպեսզի նման ողբերգություններ տեղի չունենան։

23 ноября содокладчики Мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Алан Милл и Джузеппе Галатти в сопровождении вице-спикера НС, главы делегации НС РА в ПАСЕ Э.Нагдалян посетили мемориал в Цицернакаберде.
Высокие европейские гости возложили цветы к Вечному огню и почтили молчанием память Святых мучеников.
Содокладчики Мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении побывали в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с документами и материалами о преступлении.
Алан Милл отметил, что зверства турок и Геноцид армян должны быть осуждены всеми. Правительства должны признать то, что было действительно совершено. Людей надо информировать, в школах должно быть введено преподавание явления геноцида и сделано все для предотвращения впредь подобных злодеяний.
По мнению Джузеппе Галатти, Евросовет ведет объемную работу по уточнению и стабилизации отношений   между странами с различными конфессиями – во избежание в будущем подобных трагедий.