Նոյեմբերի 29-ին տեղի է ունեցել ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանի մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում մանրամասներ են ներկայացվել ԱԺ պատվիրակության՝ Գերմանիա կատարած այցի վերաբերյալ:
Նոյեմբերի 21-24-ը ԳԴՀ Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս պատգամավորական խմբի նախագահ Կարին Շթրենցի հրավերով Գերմանիայում է եղել Արտակ Դավթյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում էին բարեկամական խմբի անդամներ, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցությունից Կարինե Աճեմյանը, Հայկ Գրիգորյանը, Ռուզաննա Մուրադյանը եւ Կարինե Պողոսյանը, ՀՅԴ խմբակցությունից Միքայել Մանուկյանը եւ ՀԱԿ խմբակցությունից Լյուդմիլա Սարգսյանը:
Այցի շրջանակում պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագի փոխնախագահ Կլաուդիա Ռոթի («Կանաչներ»), Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս պատգամավորական խմբի նախագահ, ՔԴՄ/ՔՍՄ խմբակցության անդամ Կարին Շթրենցի, Բունդեսթագի մշակույթի եւ մամուլի հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Զիգմունդ Էրմանի եւ գերմանական քաղաքական հիմնադրամների ներկայացուցիչների հետ:
Պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել նաեւ ԳԴՀ արտաքին գործերի եւ տնտեսական զարգացման ու համագործակցության նախարարություններում:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակությանն ընդունել է Գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերը:
Այցի ընթացքում հայկական պատվիրակությունն այցելել է նաեւ Բեռլինի կենտրոնում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքար-հուշարձան եւ Պոտսդամի Լեփսիուսի տուն-թանգարան:

29 ноября состоялась пресс-конференция руководителя парламентской группы дружбы Армения – Германия, председателя Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтяна, в ходе которой представлены подробности визита делегации НС в ФРГ.
21-24 ноября по приглашению председателя парламентской группы дружбы Германия – Южный Кавказ Карин Штренц в ФРГ находилась делегация парламентской группы дружбы Армения – Германия во главе с председателем Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Давтяном. В составе делегации были члены группы дружбы К.Аджемян, А.Григорян, Р.Мурадян, К.Погосян (РПА), М.Манукян (АРФД) и Л.Саргсян (АНК).
В рамках визита делегация имела встречи с вице-спикером Бундестага ФРГ Клаудией Рот (“Зеленые”),  руководителем группы дружбы Германия – Южный Кавказ, членом фракции ХДС/ХСС Карин Штренц, председателем Постоянной комиссии по вопросам культуры и печати Бундестага Зигмундом Эрманом и представителями немецких политических фондов.
Состоялись также встречи в министерствах иностранных дел и экономического развития и сотрудничества ФРГ.
Делегацию НС РА принял председатель Германо-Армянского форума Альберт Вайлер.
В ходе визита армянская делегация побывала у посвященного Геноциду армян памятника-хачкара в центре Берлина, а также в Доме-музее Лепсиуса в Потсдаме.