Նոյեմբերի 29-ին տեղի է ունեցել ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար, ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանի մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում մանրամասներ են ներկայացվել ԱԺ պատվիրակության՝ Գերմանիա կատարած այցի վերաբերյալ:
Նոյեմբերի 21-24-ը ԳԴՀ Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս պատգամավորական խմբի նախագահ Կարին Շթրենցի հրավերով Գերմանիայում է եղել Արտակ Դավթյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում էին բարեկամական խմբի անդամներ, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցությունից Կարինե Աճեմյանը, Հայկ Գրիգորյանը, Ռուզաննա Մուրադյանը եւ Կարինե Պողոսյանը, ՀՅԴ խմբակցությունից Միքայել Մանուկյանը եւ ՀԱԿ խմբակցությունից Լյուդմիլա Սարգսյանը:
Այցի շրջանակում պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել ԳԴՀ Բունդեսթագի փոխնախագահ Կլաուդիա Ռոթի («Կանաչներ»), Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս պատգամավորական խմբի նախագահ, ՔԴՄ/ՔՍՄ խմբակցության անդամ Կարին Շթրենցի, Բունդեսթագի մշակույթի եւ մամուլի հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Զիգմունդ Էրմանի եւ գերմանական քաղաքական հիմնադրամների ներկայացուցիչների հետ:
Պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել նաեւ ԳԴՀ արտաքին գործերի եւ տնտեսական զարգացման ու համագործակցության նախարարություններում:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակությանն ընդունել է Գերմանա-հայկական ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերը:
Այցի ընթացքում հայկական պատվիրակությունն այցելել է նաեւ Բեռլինի կենտրոնում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքար-հուշարձան եւ Պոտսդամի Լեփսիուսի տուն-թանգարան:

On November 29, the press conference of the Head of the NA Armenia-Germany Friendship Group, the Chair of the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan took place, during which details were presented on the visit of the NA Delegation to Germany.
On November 21-24, at the invitation of the Chair of the FRG Bundestag Germany-South Caucasus Friendship Group Karin Strenz, the Delegation led by Artak Davtyan was in Germany, and in the Delegation were Members of the Friendship Group: from the NA RPA Faction Karine Atshemyan, Hayk Grigoryan, Ruzanna Muradyan, and Karine Poghosyan, from the ARF Faction Mikayel Manukyan and from the ANC Faction Lyudmila Sargsyan.
Within the framework of the visit meetings were held with the Deputy Chairperson of the FRG Bundestag Claudia Roth (The Greens), the Chair of the Bundestag Germany-South Caucasus, the member of the CDU/CSU Faction Karin Strenz, the Chairman of the Bundestag Standing Committee on Culture and Press Siegmund Ehrmann and the representatives of the German political foundations.
The Delegation also had meetings in the FRG Ministries of Foreign Affairs and Economic Development and Cooperation.
The Chairman of the German-Armenian Forum Albert Weiler received the RA NA Delegation.
Within the framework of the visit the Armenian Delegation also visited the cross-stone dedicated to the memory Armenian Genocide deployed in the centre of Berlin and Potsdam Lepsius House-Museum.