ՀՀ ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում դեկտեմբերի 7-ին խորհրդարան էին այցելել Երեւանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողներն ու դասախոսները։
Ապագա իրավաբանները նախ հետեւել են ԱԺ աշնանային նստաշրջանի վերջին քառօրյա նիստերի աշխատանքին, ծանոթացել խորհրդարանական առօրյային։
«Բաց դասը» վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը։
Ջերմ ու անկաշկանդ զրույցի ընթացքում ուսանողները բարձրացրել են հարցեր, որոնք հիմնականում առնչվել են բարեփոխված ՀՀ Սահմանադրության որոշ դրույթների, աղետի գոտու վերականգնման աշխատանքներին, բանակաշինությանը, կրթությանը եւ երիտասարդությանը հուզող բազմաթիվ այլ խնդիրների։
ԱԺ նախագահը սիրով պատասխանել է բարձրացված բոլոր հարցերին, հանգամանալի անդրադարձել յուրաքանչյուր խնդրի, տվել համակողմանի պարզաբանումներ։
Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է իրավաբանների դերը իրավական պետության ստեղծման ճանապարհին՝ նշելով, որ բարեփոխված ՀՀ Սահմանադրության դրույթները կյանքի կոչելու, ինչպես նաեւ իրավագիտության ոլորտը միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու համար մեր երկրին անհրաժեշտ են բարձրակարգ իրավաբաններ։
«Ես ցանկանում եմ, որ դուք դառնաք մեր հասարակության եւ պետության համար լավագույն իրավաբան-մասնագետներ, քանի որ բանիմաց, կիրթ ու ուսյալ երիտասարդությունն է մեր ապագան»,- նշել է ԱԺ նախագահը։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ապրիլյան պատերազմի մասնակից ուսանողները, ովքեր քառօրյա հերոսական մարտերի ընթացքում խոցել էին թշնամու տանկերն ու ուղղաթիռը եւ իրենց հերոսությամբ նպաստել մեր հերթական հաղթանակին։
ԱԺ նախագահը, կարեւորելով երիտասարդության դերն ու նշանակությունը մեր երկրի սահմանների եւ Արցախի պաշտպանության սուրբ գործում, իր խորին երախտագիտությունն է հայտնել նրանց եւ նշել.-«Մեր ժողովուրդը հպարտանում է, որ ունի ձեր նման զավակներ»։
Ուսանողների խնդրանքով անդրադառնալով պաշտպանության ոլորտի խնդիրներին՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ դրանք գտնվում են ՀՀ Նախագահի, օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների ամենօրյա ուշադրության ու հսկողության ներքո եւ ամեն ինչ արվում է դրանց լուծումներ տալու համար։
Ավանդույթի համաձայն, հանդիպման ավարտին ուսանողներն ու դասախոսները նիստերի դահլիճում լուսանկարվել են ԱԺ նախագահի հետ։

7 декабря в рамках программы “Открытый урок” парламент посетили студенты и преподаватели юридического факультета ЕГУ.
Будущие правоведы проследили за работой последних четырехдневных заседаний осенней сессии НС, ознакомились с парламентскими буднями.
“Открытый урок” провел Председатель НС Г.Саакян.
В теплой и непринужденной беседе студенты подняли множество вопросов, касающихся в основном некоторых положений реформированной Конституции РА, восстановительных работ в зоне бедствия, армии, образования и молодежи.
Председатель НС любезно ответил на все прозвучавшие вопросы, подробно обратился к каждой проблеме, дал всесторонние разъяснения.
Г.Саакян подчеркнул роль юристов в созидании правового государства, отметив, что для претворения в жизнь положений реформированной Конституции РА, а также гармонизации сферы юстиции с международными стандартами нашей стране необходимы высококлассные специалисты.
“Я хочу, чтобы вы стали для нашего общества и государства лучшими специалистами-правоведами, поскольку эрудированная, образованная молодежь – наше будущее”, - отметил Председатель НС.
На встрече присутствовали также студенты, участвовавшие в Апрельской войне и проявившие в боях мужество и героизм.
Г.Саакян, подчеркнув роль и значение молодежи в святом деле защиты границ нашей страны и Арцаха, выразил ей свою глубокую признательность и отметил: “Наш народ гордится такими своими сыновьями”.
Обратившись по просьбе студентов к проблемам оборонной сферы, Председатель НС отметил, что они находятся в центре внимания и под повседневным контролем Президента РА, законодательной и исполнительной властей и делается все возможное для решения вопросов.
По традиции в завершение встречи студенты и преподаватели сфотографировались с Председателем НС в зале заседаний парламента.