«ԵԽԽՎ-ում ձեւավորված գեղեցիկ ավանդույթի համաձայն` զեկուցողին հայտնում են խորին շնորհակալություն կատարած լավ աշխատանքի համար: Սակայն այս դեպքում անհնար է հետեւել այս ավանդույթին: Շատ զգայուն եւ խիստ կարեւոր այս թեման դարձել է մի գործիք քաղաքական շահարկումների եւ մարդկանց կյանքի հետ խաղալու համար:
Կարճ ներկայացնեմ իրավիճակը: Զեկույցի 9-րդ մասում արվում է հայտարարություն, որն իրականության հետ որեւէ առնչություն չունի: Զեկուցողը համոզված է, որ «Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածում նշված` մամուլի ազատության պաշտպանություն գոյություն չունի Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների այլ տարածքներում», որտեղ նա ի նկատի ունի նաեւ Լեռնային Ղարաբաղը: Զեկուցող Արիեւն անգամ ծանոթ չէ մարդու իրավունքների ասպարեզում հետազոտություններ կատարող հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների, օրինակ՝ «Ֆրիդոմ Հաուզ»-ի զեկույցներին, որտեղ Լեռնային Ղարաբաղում խոսքի ազատությունը գնահատվում է մեծապես ազատ: Այս տվյալներն, ի դեպ, շատ ավելի լավն են, քան Ադրբեջանում տիրող իրավիճակը, որտեղ մամուլի ազատություն գրեթե չկա:
Զեկուցողն անտեսեց այս փաստերն անգամ այն բանից հետո, երբ նրան տրամադրվեց այս տեղեկատվությունը, ավելին` նա բացարձակապես մերժեց համագործակցության բոլոր եզրերը: Զեկուցող Արիեւը ոչ միայն չհայցեց տեղեկատվություն ուսումնասիրվող տարածաշրջանի մասին, այլ զարմանալիորեն դադարեց նամակներ եւ հեռախոսազանգեր ստանալ մեզանից այն բանից հետո, երբ մենք առաջարկեցինք հիմնվել ոչ միայն ադրբեջանական պրոպագանդայի վրա:
Այս խիստ կարեւոր թեմային վերաբերող լուրջ եւ խորը հետազոտություն կատարելու փոխարեն զեկուցողը մտել է քաղաքական դաշտ, օգտագործում է միակողմանի, վտանգավոր բառապաշար, որոնք մեզ հանգեցրին 2016 թվականի ապրիլյան տխուր դեպքերին: Բացատրեմ. ունենալով ԵԽԽՎ-ի որոշակի աջակցությունը նմանատիպ մի զեկույցի ընդունման հարցում` այս փաստը եւս ազդել է զեկույցի ընդունումից ընդամենը երկու ամիս անց Ադրբեջանի կողմից նախաձեռնած լայնածավալ հարձակմանը, երբ օգտագործվեց ծանր հրետանի խաղաղ բնակչության հանդեպ:
Ի դեպ, այս չորսօրյա պատերազմի դեպքերը հենց ռազմական գործողությունների վայրից լուսաբանելու համար Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն էին մեկնել մեծ թվով հեղինակավոր միջազգային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ: Միայն ապրիլի 1-8-ը այնտեղ են եղել 68 լրագրող, 37 լրատվամիջոց, հետագայում նրանց են միացել մոտ հարյուր լրագրող եւս: Այդ թվում` CNN, RAI, Al Jazeera, New York Times, Lifenews, Medusa եւ այլն: Ձեզանից շատերը, վստահ եմ, որ կհիշեն ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարի խոսքը CNN-ի ուղիղ եթերում: Արդյոք այս փաստը հաստատում է, որ Ղարաբաղում խոսքի ազատություն չկա: Ոչ, սա հաստատում է ճիշտ հակառակը:
Ցավով պետք է փաստեմ, որ առանց ուսումնասիրության վայր մեկնելու եւ տեղում փաստահավաք գործունեություն իրականացնելու, զեկույց պատրաստելը դարձել է սովորական երեւույթ: Հպարտորեն հիշեցնեմ` մեկ տարի առաջ մենք մերժեցինք նման մի զեկույց, եկեք վերջ դնենք ժողովրդավարության բնօրրանում այս արատավոր երեւույթին: Մենք չենք կարող աչք փակել այն երեւույթի վրա, թե ինչպես է ժողովրդավարության բնօրրանը քայլ առ քայլ վերածվում կաշառակերության բնօրրանի: Իրականում ես մեծ ափսոսանքով եմ նշում սա, սակայն զեկուցող Վոլոդիմիր Արիեւի հարցազրույցը, որում նա ներողություն է հայցում Իլհամ Ալիեւից, իր մեծ սերն է արտահայտում Ադրբեջանի նախագահի եւ նրա երկրի հանդեպ, հաստատում է Ադրբեջանի շահերը ներկայացնելու հարցում զեկուցողի խորը շահագրգռվածությունը:

“По сформировавшейся в ПАСЕ доброй традиции, докладчику выражают глубокую признательность   за хорошую работу. Но в данном случае невозможно следовать этой традиции. Весьма чувствительная и крайне важная тема стала инструментом политических спекуляций и игр с жизнями людей.
Вкратце представлю ситуацию. В 9-й части доклада делается заявление, не имеющее ничего общего с реальностью. Докладчик убежден, что “указанная в Европейской конвенции прав человека ст.10 о защите свободы печати   не существует на других территориях государств-членов Совета Европы”, где он имеет в виду также Нагорный Карабах.   Докладчик Арьев даже не знаком с докладами ведущих исследования в сфере прав человека авторитетных международных организаций, например Freedom House , в которых свобода слова в Нагорном Карабахе оценивается как частично свободная. Это данные, кстати, гораздо лучше, чем царящая в Азербайджане ситуация, где свободы печати почти нет.
Докладчик проигнорировал эти факты даже после того, как ему была предоставлена информация, более того – он решительно отверг все грани сотрудничества. Докладчик Арьев не только не запросил информацию об исследуемом регионе, но, к удивлению, перестал реагировать на наши электронные письма и телефонные звонки после того, как мы предложили следовать не только азербайджанской пропаганде.
Вместо серьезного и глубокого изучения столь важной темы докладчик выступил на политической арене, использует предвзятый, опасный лексикон, приведший нас к печальным событиям апреля 2016 года. Объясню: имея определенную поддержку ПАСЕ в принятии аналогичного доклада, этот факт спустя всего два месяца после принятия доклада также повлиял на инициированное Азербайджаном широкомасштабное наступление, когда против мирного населения была использована тяжелая артиллерия.
Кстати, для освещения боевых действий с места событий четырехдневной войны в НКР отправилось множество представителей авторитетных международных СМИ.   1-8 апреля там находились 68 журналистов, 37 СМИ, позднее к ним присоединились около 100 журналистов. В том числе CNN, RAI, Al Jazeera, New York Times, Lifenews, Medusa и др. Многие из вас, уверена, вспомнят речь министра иностранных дел НКР в прямом эфире CNN . Разве этот факт говорит об отсутствии свободы слова в Карабахе? Нет – он подтверждает обратное.
С сожалением должна констатировать, что подготовка доклада без локальной поездки и осуществления миссии по установлению фактов на месте стала обычным явлением. Не без гордости напомню: год назад мы отклонили подобный доклад, давайте положим конец этому порочному явлению в колыбели демократии. Мы не можем закрывать глаза на такое явление, когда колыбель демократии шаг за шагом превращается в колыбель коррупции. Я, действительно, с глубоким сожалением отмечаю это, однако интервью докладчика В. Арьева, в котором он просит прощения у Алиева, выражает свою огромную любовь к президенту Азербайджана и его стране, подтверждает глубокую заинтересованность   докладчика в вопросе представления интересов Азербайджана.