«Հարգելի գործընկերներ, անկեղծ ասած, երբ սկսեցի ծանոթանալ Վոլոդիմիր Արիեւի զեկույցին, որը բարձրացնում է Եվրոպայում լրագրողների եւ ԶԼՄ - ների ազատության դեմ հարձակումներին վերաբերող շատ ակտուալ թեման, հույս ունեի, որ գործ ենք ունենալու անաչառ գնահատականների հետ: Որպես նախկին լրագրող՝ ինձ համար իրապես շատ կարեւոր խնդիր է լրագրողների դեմ բռնությունը, որի մասին անպայմանորեն պետք է բարձրաձայնվի մեր կառույցում: Հույս ունեի, որ պարոն Արիեւն իր զեկույցում կանդրադառնար, օրինակ, Ուկրաինայում քաղաքական նպատակներով փակված «Դոժդ» հեռուստաընկերությանը, ինչպես նաեւ՝ «Մասսայական տեղեկատվության ինստիտուտի» ներկայացրած փաստերին, համաձայն որոնց՝ միայն անցյալ տարվա ութ ամիսներին Ուկրաինայում արձանագրվել է լրագրողների պրոֆեսիոնալ գործունեությունը խոչընդոտելու 224 դեպք, որ իշխանությունները եւ իշխանության հովանավորյալ առանձին դեմքեր սպառնում են լրագրողներին, եւ որ Ուկրաինայում իրավապահներն զգուշանում են հարուցել քրեական գործեր կոնկրետ այդ դեպքերով: Անկեղծորեն ակնկալում էի, որ «սառեցված հակամարտությունների լուրջ գիտակ» Արիեւը չէր շրջանցի անցյալ տարվա հուլիսին Կիեւի կենտրոնում ուկրաինացի հայտնի լրագրող Պավել Շերեմետի սպանությունը, որը, ինչպես վստահեցնում է քաղաքագետ Ալեքսեյ Գարանը, ուղղակի կապ ունի ուկրաինական կոռումպացված չինովնիկների հետ, որոնց համար Շերեմետը մահացու վտանգ էր:
Այս եւ նման լրջագույն խնդիրներին անդրադառնալու փոխարեն, պարոն Արիեւն իրեն իրավունք է վերապահել քիթը մտցնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդրի մեջ՝ թույլ տալով անընդունելի ձեւակերպումներ եւ եզրահանգումնր: Իմ տպավորությամբ՝ զեկույցի հեղինակը Եվրոպայում մամուլի ազատության թեման օգտագործել է որպես պատրվակ՝ իր զեկույցում Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս, իսկ Արցախի իշխանությանը՝ անջատողականներ որակելու համար: Պարոն Արիեւ, ակնհայտորեն ձեզ հանգիստ չեն տալիս Լուկա Վոլոնտեի, Ռոբերտ Վոլտերի, Միլիցա Մարկովիչի եւ ԵԽԽՎ մի շարք այլ պատգամավորների դափնիներն ու դուք գլխապատառ շտապում եք գրավել նրանց տեղը: Խորհուրդ չէի տա, որովհետեւ նրանց ու Ադրբեջանի մնացյալ լոբբիստներին լավ օրեր չեն սպասվում:
Ի դեպ, ինչ վերաբերում է խոսքի ազատությանը, ապա, իմ կարծիքով, ամենաքիչը դուք իրավունք ունեք խոսելու խոսքի ազատությունից, դուք, որ դեկտեմբերի 22-ին Ուկրաինայի Ռադայում ձեր ելույթով ամեն ինչ արեցիք, որպեսզի Ռադան կողմ քվեարկի մեր գործընկեր Նադեժդա Սավչենկոյին ԵԽԽՎ-ից հեռացնելու օգտին: Սավչենկոյին դուք եւ ձեր գործընկերները հեռացրեցիք նաեւ «Բատկիվշինա» կուսակցությունից եւ Ռադայի ազգային անվտանգության ու պաշտպանության հանձնաժողովից: Ընդ որում, դուք դա արեցիք միաձայն, առանց անգամ մեկ դեմ ձայնի: Իրապես, խոսքի եւ մտքի ինչպիսի՞ ազատություն: Եւ ինչի՞ համար: Ընդամենն այն բանի համար, որ Սավչենկոն Մինսկում հանդիպել էր Լուգանսկի եւ Դոնեցկի լիդերների հետ՝ քննարկելու ռազմագերիների փոխանակման հարցերը:
Այնպես որ, դուք իրավունք չունեք խոսելու ո՛չ խոսքի ազատությունից եւ ո՛չ էլ մարդու իրավունքներից, եւ առավել եւս՝ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրից, որի լուծումը, բարեբախտաբար, ձեր ու ձեր նմանների իրավասությունը չէ»:

“Уважаемые коллеги, честно говоря, когда стала знакомиться с докладом В.Арьева, который поднимает весьма актуальную тему нападений на журналистов и СМИ в Европе, надеялась, что будем иметь дело с объективными оценками. Для меня, как бывшего журналиста, действительно очень важна проблема насилия в отношении журналистов, о чем надо непременно говорить в нашей структуре. Надеялась, что г-н Арьев в своем докладе обратится, например, к закрытой в Украине по политическим мотивам телекомпании “Дождь”, а также к представленным “Институтом массовой информации” фактам, согласно которым лишь за 8 месяцев прошлого года в Украине зарегистрировано 224 случая пресечения профессиональной деятельности журналистов,   власти и отдельные покровительствуемые властями лица угрожают журналистам и что на Украине правоохранители избегают заводить уголовные дела по этим конкретным случаям. Искренне ожидала, что серьезный “знаток замороженных конфликтов” Арьев не обойдет убийство в июле прошлого года в центре Киева известного украинского журналиста Павла Шеремета, которое, как заверяет политолог Алексей Гаран, имеет прямую связь с украинскими коррумпированными чиновниками, для которых Шеремет представлял смертельную опасность.
Вместо обращения к этим и подобным серьезнейшим проблемам, г-н Арьев оставил за собой право совать нос в Нагорно-Карабахский конфликт, позволив себе неприемлемые формулировки и   заключения. По-моему, автор доклада использовал тему свободы печати как повод для представления Нагорного Карабаха частью Азербайджана, а властей Арцаха – как сепаратистов. Г-н Арьев, вам явно не дают покоя лавры Луки Волонте, Роберта Уолтера, Милицы Маркович и ряда других депутатов ПАСЕ, и вы, сломя голову, спешите занять их место. Не советовала бы, так как их и прочих лоббистов Азербайджана ожидают недобрые дни.
Кстати, что касается свободы слова, то, по-моему, вы меньше всего имеете право говорить о свободе слова, вы, кто своим выступлением 22 декабря в Раде Украины сделали все, чтобы Рада проголосовала в пользу исключения нашего коллеги Н.Савченко из ПАСЕ. Вы и ваши коллеги исключили Н.Савченко также из партии “Батькивщина” и из комиссии Рады по национальной безопасности и обороне. Причем, вы это сделали единодушно, без единого голоса против. Действительно, какая   свобода слова и мысли! И для чего? Всего лишь за то, что Савченко встретилась в Минске с лидерами Луганска и Донецка – для обсуждения вопроса обмена военнопленными.
Так что вы не имеете права говорить ни о свободе слова, ни о правах человека, ни тем более о Нагорно-Карабахской проблеме, решение которой, к счастью, не в вашей компетенции и компетенции таких, как вы”.