«Հարգելի գործընկերներ, անկեղծ ասած, երբ սկսեցի ծանոթանալ Վոլոդիմիր Արիեւի զեկույցին, որը բարձրացնում է Եվրոպայում լրագրողների եւ ԶԼՄ - ների ազատության դեմ հարձակումներին վերաբերող շատ ակտուալ թեման, հույս ունեի, որ գործ ենք ունենալու անաչառ գնահատականների հետ: Որպես նախկին լրագրող՝ ինձ համար իրապես շատ կարեւոր խնդիր է լրագրողների դեմ բռնությունը, որի մասին անպայմանորեն պետք է բարձրաձայնվի մեր կառույցում: Հույս ունեի, որ պարոն Արիեւն իր զեկույցում կանդրադառնար, օրինակ, Ուկրաինայում քաղաքական նպատակներով փակված «Դոժդ» հեռուստաընկերությանը, ինչպես նաեւ՝ «Մասսայական տեղեկատվության ինստիտուտի» ներկայացրած փաստերին, համաձայն որոնց՝ միայն անցյալ տարվա ութ ամիսներին Ուկրաինայում արձանագրվել է լրագրողների պրոֆեսիոնալ գործունեությունը խոչընդոտելու 224 դեպք, որ իշխանությունները եւ իշխանության հովանավորյալ առանձին դեմքեր սպառնում են լրագրողներին, եւ որ Ուկրաինայում իրավապահներն զգուշանում են հարուցել քրեական գործեր կոնկրետ այդ դեպքերով: Անկեղծորեն ակնկալում էի, որ «սառեցված հակամարտությունների լուրջ գիտակ» Արիեւը չէր շրջանցի անցյալ տարվա հուլիսին Կիեւի կենտրոնում ուկրաինացի հայտնի լրագրող Պավել Շերեմետի սպանությունը, որը, ինչպես վստահեցնում է քաղաքագետ Ալեքսեյ Գարանը, ուղղակի կապ ունի ուկրաինական կոռումպացված չինովնիկների հետ, որոնց համար Շերեմետը մահացու վտանգ էր:
Այս եւ նման լրջագույն խնդիրներին անդրադառնալու փոխարեն, պարոն Արիեւն իրեն իրավունք է վերապահել քիթը մտցնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդրի մեջ՝ թույլ տալով անընդունելի ձեւակերպումներ եւ եզրահանգումնր: Իմ տպավորությամբ՝ զեկույցի հեղինակը Եվրոպայում մամուլի ազատության թեման օգտագործել է որպես պատրվակ՝ իր զեկույցում Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս, իսկ Արցախի իշխանությանը՝ անջատողականներ որակելու համար: Պարոն Արիեւ, ակնհայտորեն ձեզ հանգիստ չեն տալիս Լուկա Վոլոնտեի, Ռոբերտ Վոլտերի, Միլիցա Մարկովիչի եւ ԵԽԽՎ մի շարք այլ պատգամավորների դափնիներն ու դուք գլխապատառ շտապում եք գրավել նրանց տեղը: Խորհուրդ չէի տա, որովհետեւ նրանց ու Ադրբեջանի մնացյալ լոբբիստներին լավ օրեր չեն սպասվում:
Ի դեպ, ինչ վերաբերում է խոսքի ազատությանը, ապա, իմ կարծիքով, ամենաքիչը դուք իրավունք ունեք խոսելու խոսքի ազատությունից, դուք, որ դեկտեմբերի 22-ին Ուկրաինայի Ռադայում ձեր ելույթով ամեն ինչ արեցիք, որպեսզի Ռադան կողմ քվեարկի մեր գործընկեր Նադեժդա Սավչենկոյին ԵԽԽՎ-ից հեռացնելու օգտին: Սավչենկոյին դուք եւ ձեր գործընկերները հեռացրեցիք նաեւ «Բատկիվշինա» կուսակցությունից եւ Ռադայի ազգային անվտանգության ու պաշտպանության հանձնաժողովից: Ընդ որում, դուք դա արեցիք միաձայն, առանց անգամ մեկ դեմ ձայնի: Իրապես, խոսքի եւ մտքի ինչպիսի՞ ազատություն: Եւ ինչի՞ համար: Ընդամենն այն բանի համար, որ Սավչենկոն Մինսկում հանդիպել էր Լուգանսկի եւ Դոնեցկի լիդերների հետ՝ քննարկելու ռազմագերիների փոխանակման հարցերը:
Այնպես որ, դուք իրավունք չունեք խոսելու ո՛չ խոսքի ազատությունից եւ ո՛չ էլ մարդու իրավունքներից, եւ առավել եւս՝ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրից, որի լուծումը, բարեբախտաբար, ձեր ու ձեր նմանների իրավասությունը չէ»:

Report by Member of RA NA Delegation Naira Zohrabyan to PACE at PACE Sitting
“Dear colleagues, frankly, when I got acquainted with Volodymyr Ariev’s report, who raised the very topical theme regarding the attacks against freedom of the journalists and mass media in Europe, I hoped that we are going to deal with unbiased assessments. As a former journalist, the violation against journalists is really very important for me, on which we should voice in our organisation. I hoped that Mr Ariev in his speech would refer to, for example, the closed Dozhd TV Company on political reasons in Ukraine, as well as the facts submitted by Mass Information Institute, according to which, only during eight months of last year in Ukraine 224 cases of impeding the journalists’ professional activities were registered that the authorities and certain persons sponsoring the power threaten the journalists, and that in Ukraine the law enforcement bodies watch out to sue criminal cases on those concrete cases. I sincerely expected that Ariev, “being a serious connoisseur of frozen conflicts” will not leave out the murder of the Ukrainian well-known journalist Pavel Sheremt in the centre of Kiev in July of last year, which, as the political scientist Alexey Garan assures has direct connection with the Ukrainian corrupted officials, to whom Sheremet was a deadly danger.
Instead of referring to this and such serious problems, Mr Ariev reserved himself the right to poke his nose into the problem of Nagorno Karabakh conflict, making inadmissible wordings and conclusions. To my impression, the author of the report used the theme of the freedom of press in Europe as a pretext for qualifying Nagorno Karabakh as part of Azerbaijan, and the power of Artsakh separatists. Mr Ariev, obviously, you can’t sit still without sharing the laurels of the MPs of Luca Volonte, Robert Walter, Milica Marković and a number of other PACE MPs and you madly hurry to occupy their place. I will not advise you, because good days are not expected for them and Azerbiajan’s other lobbyists.
By the way, regarding the freedom of speech, in my opinion, at least, you have no right to speak about freedom of speech, you that on December 22 in the Rada of Ukraine with your speech did everything in order Rada will vote for the dismissal of our colleague Nadezhda Savchenko from PACE. You and your colleagues quited Batkivshina party and the Committee on National Security and Defense of Rada. In fact, you did it unanimously without any vote against. Really, what freedom of speech and thought! And what for? At least, for the fact that in Minsk Savchenko have met with the leaders of Luhansk and Donetsk to discuss the issues of the exchange of political prisoners.
So, you have no right to speak either about freedom of speech or human rights, moreover, about the issue of Nagorno Karabakh, the solution of which, fortunately, is not the competence of yours and persons like you.”