ՀՀ ԱԺ նախագահին ընդունել է Ճապոնիայի Ազգային դիետի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը
Պաշտոնական այցով Ճապոնիայում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությանը հունվարի 30-ին ընդունել է Ճապոնիայի Ազգային դիետի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Տադամորի Օշիման:
Ողջունելով ՀՀ ԱԺ պատվիրակությանը՝ Ճապոնիայի Ազգային դիետի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Տադամորի Օշիման շնորհակալություն է հայտնել հայ պատվիրակներին՝ Ճապոնիա կատարած այցի համար եւ վստահեցրել, որ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի այցով մեկնարկ է տրվում հայ-ճապոնական խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման նոր փուլի: Պարոն Օշիման հանդիպման ընթացքում մասնավորապես նշել է, որ ճապոնա-հայկական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, ինչը շարունակությունն է 2012 թվականին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Ճապոնիա կատարած պաշտոնական այցի: Պարոն Օշիմայի խոսքով՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնական այցով մեկնարկ է տրվում այդ հարաբերությունների առավել խորացմանն այժմ արդեն խորհրդարանական մակարդակով, ինչն առանձնահատուկ դեր ունի դիվանագիտական հարաբերությունների զարգացման ճանապարհին:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նույնպես կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցությունն ու մասնավորապես նշել. «Հայաստանի արտաքին քաղաքականության օրակարգում Ճապոնիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը կարեւոր տեղ է զբաղեցնում: Ուշադրության է արժանի այն հանգամանքը, որ Հայաստանի խորհրդարանի պատվիրակության պաշտոնական այցը Ճապոնիա կայանում է երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարում»:
Ըստ Գալուստ Սահակյանի՝ քառորդ դարն արդեն բավարար ժամանակ է գնահատելու առկա հարաբերությունները եւ հասկանալու դրանց խորությունն ու բովանդակությունը: Անցած 25 տարվա ընթացքում Հայաստանը եւ Ճապոնիան ձեւավորել են համագործակցության դինամիկ ձեւաչափ՝ հիմնված բարի կամքի, գործընկերության եւ փոխադարձ շահերի վրա:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ ԼՂ հիմնախնդրին եւ Հայոց ցեղասպանությանը՝ մասնավորապես նշելով, որ խնդիրները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով, իսկ ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում առանձնահատուկ դեր ունի արդեն եղած ոճրագործությունների դատապարտումը:
Ցավակցություն հայտնելով ապրիլյան պատերազմի զոհերի համար՝ Ճապոնիայի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը հայտնել է, որ Ճապոնիան ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով եւ շարունակում է աջակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքներին:
ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել նաեւ Ճապոնիայի արտաքին առեւտրի կազմակերպության (JETRO) նախագահ Յասուշի Ակահոշիի եւ Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (JICA) նախագահ Շինիչի Կիտաոկայի հետ: Քննարկվել են տնտեսական, մշակութային եւ առեւտրային հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված հարցեր՝ նախանշելով կոնկրետ ծրագրեր, որոնք ապագայում կիրագործվեն:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Վահրամ Բաղդասարյանը, Ռուզաննա Մուրադյանն ու Սամվել Ֆարմանյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Պապիկյանն ու Ճապոնիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Հրանտ Պողոսյանը:

Speaker of House of Representatives of National Diet of Japan Receives RA NA Speaker
On January 30, the Speaker of the House of Representatives of the National Diet of Japan Tadamori Oshima received the delegation led by the RA NA Speaker Galust Sahakyan being on an official visit in Japan.
Welcoming the RA NA Delegation, the Speaker of House of Representatives of National Diet of Japan Tadamori Oshima thanked the Armenian delegates for the visit to Japan and assured that by the visit of the RA NA Speaker Galust Sahakyan a start is given to a new phase of the development of the Armenian-Japanese parliamentary relations. At the meeting Mr Oshima particularly has noted that the Japanese-Armenian relations are at high level, which is a continuation of the official visit of the RA President Serzh Sargsyan to Japan in 2012. In Mr Oshima’s word, by the RA NA President’s official visit a start is given to further deepening of those relations at already parliamentary level, which has a special role on the way of the development of diplomatic relations.
T he RA NA Speaker Galust Sahakyan also highlighted the cooperation of the parliaments of the two countries and particularly noted: “On the agenda of Armenia's foreign policy, the development of the relations with Japan occupies an important place. The fact that the official visit of the delegation of Armenia's parliament takes place in the 25th year of the establishment of diplomatic relations between the two countries is worth of attention. ”
According to Galust Sahakyan, the quarter of a century is already sufficient time to assess the existing relations and understand their depth and content. During the past 25 years Armenia and Japan have formed dynamic format of cooperation based on good will, partnership and mutual interests.
The RA Head of the Parliament also touched upon the Nagorno Karabakh problem and the Armenian Genocide, particularly noting that the problems should be solved exclusively through peaceful means, and the condemnation of committed crimes has a special role in prevention of genocides.
Expressing his condolences on the victims of the April war, the Speaker of the House of Representatives of Japan has stated that Japan sees the solution of the Karabakh conflict exclusively through peaceful means and continues supporting the works of the OSCE Minsk Group.
The delegation led by the RA NA Speaker Galust Sahakyan had also meetings with the President of Japan External Trade Organization (JETRO) Yasushi Akahoshi and the President of Japan International Cooperation Agency (JICA) Shinichi Kitaoka. Issues regarding the economic, cultural and trade relations were discussed, pre-indicating concrete programmes, which in future will be fulfilled.
Let us remind that the NA deputies Vahram Baghdasaryan,Ruzanna Muradyan and Samvel Farmanyan, the RA Deputy Foreign Minister Armen Papikyan and RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Japan Hrant Poghosyan are in the delegation.