ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Բոլիվիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 22-ին ընդունել է Բոլիվիայի Բազմազգ Պետության Պատգամավորների պալատի խորհրդարանականներ Ալիսիա Կանկիին, Նելլի Լենս Ռոսոյին, Մարիո Միտային, ովքեր մեր երկիր են այցելել Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության հանրաքվեին դիտորդական առաքելությամբ մասնակցելուց հետո: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանը եւ Ալեքսանդր Արզումանյանը:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել երկու պետությունների հարաբերությունների զարգացումը եւ այդ հարցում խորհրդարանականների դերը: Այս համատեքստում պարոն Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ այդ հարաբերություններն առաջիկայում առավել կխորանան եւ զարգացման նոր փուլ կթեւակոխեն:
Պարոն Շարմազանովը կարեւորել է բոլիվիացի խորհրդարանականների այցը Արցախի Հանրապետություն եւ դիտորդական առաքելությամբ սահմանադրական հանրաքվեին նրանց մասնակցությունը՝ նշելով, որ դա եւս մեկ անգամ վկայում է այն մասին, որ Բոլիվիայի Բազմազգ Պետությունն ազատության, ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության ջատագով է:
«Ինչպես յուրաքանչյուր ժողովուրդ, այնպես էլ Արցախի ժողովուրդն ինքնորոշվելու իրավունք ունի»,- ընդգծել է ԱԺ փոխնախագահը:
Էդուարդ Շարմազանովն իր եւ մեր երկրի անունից շնորհակալություն է հայտնել Բոլիվիայի խորհրդարանին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է նաեւ միջխորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների համագործակցված աշխատանքին եւ կարեւորել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում միմյանց սատարելը:
Բոլիվիայի խորհրդարանականները Պատգամավորների պալատի նախագահի եւ բոլիվիացիների անունից ողջունելով հայ խորհրդարանականներին՝ ընդգծել են, որ Բոլիվիան անցել է ինքնորոշման եւ ազատության պայքարի ճանապարհով եւ իրենք լավ են հասկանում Արցախի ժողովրդի արդար պայքարը:
«Մեր սրտերն Արցախի եւ հայ ժողովրդի հետ են: Մեզ համար պատիվ էր մասնակցել Արցախի Սահմանադրության հանրաքվեին, որը տոն էր արցախցիների համար: Ժողովուրդը պետք է որոշի իր ճակատագիրը, ինչը ողջունելի է երկրի զարգացման համար»,- նշել է Նելլի Լենս Ռոսոն:
Կողմերը կարեւորել են երկու պետությունների միջեւ հարաբերությունների սերտացումը, բարեկամական փոխայցերը, միջխորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցությունը:

On February 22, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the parliamentarians of the Chamber of Deputies of the Plurinational State of Bolivia Alicia Canqui Condori, Nelly Lenz Roso, and Mario Mita Daza, who visited our country after taking part in the Constitutional Referendum of the Republic of Artsakh with observation mission. The NA deputies Gagik Melikyan and Alexander Arzumanyan also attended the meeting.
Welcoming the guests in the RA National Assembly, the NA Deputy Speaker highly assessed the development of the relations of the two states and in that issue, the parliamentarians’ role. In this context Mr Sharmazanov expressed conviction that those relations will deepen and turn into new phase of development in future.
Mr Sharmazanov highlighted the Bolivian parliamentarians’ visit to the Republic of Artsakh and their participation in the Constitutional Referendum with observation mission, noting that it once again proves that the Plurinational State of Bolivia is a propagator of freedom, democracy and protection of human rights.
“As any people, so the people of Artsakh have the right of self-determination,” the NA Deputy Speaker underlined.
On behalf of him and our country Eduard Sharmazanov thanked the parliament of Bolivia for the recognition of the Armenian Genocide.
The NA Deputy Speaker also touched upon the coordinated work of the delegations of the two states in the inter-parliamentary platforms and emphasized the supporting of each other in the issues of mutual interest.
Welcoming the Armenian parliamentarians, on behalf of the Speaker of the Chamber of Deputies and the Boloivians the parliamentarians of Bolivia stressed that Bolivia had passed through the struggle of self-determination and freedom, they understand well the fair struggle of Artsakh people.
“Our hearts are with Artsakh and the Armenian people. It was an honour for us to take part in the Constitutional Referendum of Artsakh, which was a festivity for Artsakh people. The people should determine its destiny, which is welcoming for the development of the country,” Nelly Lenz Roso noted.
The sides emphasized the rapprochement of the relations between the two states, the friendly mutual visits and the cooperation in the inter-parliamentarians platforms.