Լոնդոն-Բրյուսել, 25 փետրվարի, 2017 թ.
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի կողմից այս շաբաթ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ Էլենի Թեոխարուսի, Ֆրանկ Էնգելի եւ Յարոմիր Շտետինայի նկատմամբ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում՝ նրանց կողմից Լեռնային Ղարաբաղ այցելության եւ իրենց գործելակերպով ինքնահռչակ պետականությանն աջակցելու համար: Փետրվարի 20-ին ԵԽ-ի վերոնշյալ պատգամավորներն իրականացրել են Լեռնային Ղարաբաղում անցկացված տեղական գործընթացի դիտորդական առաքելություն:
Լեռնային Ղարաբաղում Եվրոպական խորհրդարանի պաշտոնական դիտորդական առաքելություն չի իրականացվել, իսկ այս ամենին հակառակ ստեղծված որեւէ տպավորություն, հետեւաբար, ամբողջապես հիմնազուրկ է:
Եվրոպայի խորհրդարանի պատգամավորներն իրավունք ունեն այցելելու ցանկացած վայր իրենց ընտրությամբ եւ առաջ տանելու իրենց անձնական համոզմունքները: Միեւնույն ժամանակ, ԵԽ-ի պատգամավորները պետք է պատասխանատվությամբ ուշադրություն դարձնեն հրադադարի ակնհայտ փխրունությանը եւ աջակցեն Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ քաղաքական միջնորդական գործընթացին եւ նման այցելությունների ժամանակ պարզ դարձնեն իրենց ոչ պաշտոնական, անհատական կարգավիճակը:
Միջազգային հետախուզում հայտարարելն անողջունելի, անօգտակար եւ անցանկալի իրողություն է: Այն նաեւ չափազանցնում է ԵԽ-ի պատգամավորների անհատական այցելության կարեւորությունը:
Այն ինչ անհրաժեշտ է՝ Մինսկի խմբի գործընթացի վերաշխուժացումն ու քաղաքական միջնորդական ջանքերն են՝ տարածաշրջանում ապրող ժողովուրդներին եւ շահագրգիռ պետություններին ներկայում տեւականորեն ձգձգվող հակամարտությունից տանելու դեպի խաղաղություն, տնտեսական առաջընթաց եւ կենսապայմանների բարելավում: Սա պետք է լինի մեր քաղաքական գործունեության շարժիչը, ինչը մենք իրականացնում ենք հրապարակայնորեն եւ թափանցիկությամբ Եվրոպական խորհրդարանի պաշտոնական տարբեր մարմինների միջոցով:
Մենք կարեւորում ենք նաեւ ԵԽ-ի երեք պատգամավորների կողմից իրենց այցելության վերաբերյալ տեղեկատվության հրապարակումը, ինչպես պահանջվում է ԵԽ-ի բոլոր պատգամավորների պարագայում:

London and Brussels, 25 February 2017
Azerbaijani Prosecutor General has issued three international arrest warrants, this week, against MEPs Eleni Theocharous, Frank Engel and Jaromir Štětina for having visited Nagorno Karabakh and having, through their behaviour, supported the self-proclaimed local statehood. On 20 February, the MEPs named above carried out "observations" of a process organised locally in Nagorno Karabakh.
No official European Parliament observation mission has been organized in Nagorno Karabakh. Any impression given contrary to this is therefore without merit and completely unfounded.
Whilst MEPs are free to visit areas of their choosing and promote their individual beliefs. At the same time the MEPs should responsibly pay attention to the obvious fragility of the ceasefire and the need to support the political mediation processes in Nagorno-Karabakh and be clear of their unofficial individual status for all such visits.
The issuing of an international arrest order is unwelcome, unhelpful and undesirable it also exaggerates the importance to be attached to this individual MEPs visit.
What is needed is the re-invigoration of the Minsk Group process and a political mediation to take the peoples living in the area, and the states concerned, from the current, too long, protracted conflict to stable peace, economic revitalisation and decent living conditions. This should be the drive of our political activity, when we conduct it openly and transparently via the official bodies of the EP.
We look forward to all three named MEPs declaring the basis of this visit as per declaration requirements for all MEPs.