Պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի, ԱԺ պատգամավորներ Վոլոդյա Բադալյանի, Ռուբիկ Հակոբյանի, ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանի ուղեկցությամբ մարտի 3-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը եւ ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի պատգամավորները Ռուսաստանի խորհրդարանի անունից ծաղկեպսակ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշարձանին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։
Ռուս խորհրդարանականները եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին, դիտել ցուցանմուշները։
Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը նշել է. «Եթե հիշենք եւ չմոռանանք 1915 թվականին տեղի ունեցածը, եթե հիշենք ու չմոռանանք 1941 թվականին տեղի ունեցածը, ապա ցեղասպանությունները չեն կրկնվի»։

3 марта   находящаяся в Ереване официальная делегация во главе с Председателем Госдумы ФС РФ В.Володиным в сопровождении вице-спикера НС Э.Шармазанова, председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закаряна, депутатов НС В.Бадаляна, Р.Акопяна, посла РА в РФ О.Есаяна   посетили мемориал в Цицернакаберде.
Председатель Госдумы ФС РФ В.Володин и депутаты от имени парламента России возложили венок к мемориалу Геноцида армян, цветы к Вечному огню, почтили минутой молчания память Святых мучеников.
Российские парламентарии побывали в Музее-институте Геноцида армян, где ознакомились с документами и материалами, свидетельствующими о преступлении.
Председатель Госдумы В.Володин подчеркнул: “Если будем помнить и не забывать совершенное в 1915 году, если будем помнить и не забывать совершенное в 1941 году, то геноциды не повторятся”.