Պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի, ԱԺ պատգամավորներ Վոլոդյա Բադալյանի, Ռուբիկ Հակոբյանի, ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանի ուղեկցությամբ մարտի 3-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը եւ ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի պատգամավորները Ռուսաստանի խորհրդարանի անունից ծաղկեպսակ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշարձանին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։
Ռուս խորհրդարանականները եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին, դիտել ցուցանմուշները։
Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը նշել է. «Եթե հիշենք եւ չմոռանանք 1915 թվականին տեղի ունեցածը, եթե հիշենք ու չմոռանանք 1941 թվականին տեղի ունեցածը, ապա ցեղասպանությունները չեն կրկնվի»։

On March 3, the delegation headed by the Speaker of the RF FA State Duma Vyacheslav Volodin, being on an official visit in Yerevan, accompanied by the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan, the NA deputies Volodya Badalyan, Rubik Hakobyan, the RA Ambassador to the RF Oleg Yesayan, visited Tsitsernakaberd Memorial Complex.
On behalf of the Russian parliament the Speaker of the RF FA State Duma Vyacheslav Volodin and the deputies of the RF FA State Duma laid a wreath at the monument of the Armenian Genocide victims, and put flowers at the eternal fire and in silence and bowing honoured the memory of Holy martyrs.
The Russian parliamentarians have been at the Armenian Genocide Museum-Institute, got acquainted with the documents proving the Armenian Genocide and observed the exhibits.
The Speaker of the State Duma Vyacheslav Volodin noted: “If we remember and don’t forget what happened in 1915, if we remember and don’t forget what happened in 1941, then the genocides will not be repeated.”