«Առանց անվտանգություն չկա առաջընթաց». Էդուարդ Շարմազանով
Մարտի 25-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում` ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի հայկական ներկայացուցչությունում, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Սանկտ Պետերբուրգի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալով պարգեւատրվել է ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ, ԱՊՀ ՄԽՎ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Հայկ Չիլինգարյանը. պարգեւը հանձնել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: ՀՀ ԱԺ պատվոգրով եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի շնորհակալագրով են պարգեւատրվել նաեւ հայկական համայնքի 18 ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման ընթացքում Էդուարդ Շարմազանովը հանդես է եկել ելույթով եւ պատասխանել է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հարցերին: ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է Սանկտ Պետերբուրգի հայության դերը Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ եռամիասնության ամրապնդման, հայապահպանության, հայկական մշակույթի պահպանման եւ տարածման գործում: Նա մասնավորապես նշել է.
«Հարգելի քույրեր եւ եղբայրներ, այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Երկու երկրների դաշնակցային հարաբերություններում կարեւոր է Ռուսաստանում ապրող հայերի, այդ թվում՝ Սանկտ Պետերբուրգի հայության ներդրումը: Մենք շնորհակալ ենք յուրաքանչյուրիդ հայրենիքի կողքին լինելու եւ հայրենիքի խնդիրներով ապրելու համար: Հայաստանի եւ Արցախի առջեւ ծառացած մարտահրավերների լուծման գործում կարեւոր է նաեւ արտերկրում ապրող մեր հայրենակիցների դերը: Միայն միասնական, համերաշխ եւ նպատակասլաց գործունեության դեպքում մենք կարող ենք ունենալ մեր երազանքների Հայաստանը:
Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ եռամիասնությունը պետք է լինի մեր հաջողությունների գրավականը: Այսօր մեր հայրենիքը կանգնած է կարեւոր մարտահրավերների եւ ընտրության առջեւ եւ համոզված եմ, որ միայն անվտանգությունն ապահովելով՝ մենք կարող ենք արձանագրել առաջընթաց: Համոզված եմ, որ թե՛ անվտանգության եւ թե՛ առաջընթացի ապահովման հարցում դուք ունենալու եք էական դերակատարում: Շնորհակալ եմ ձեր նվիրումի համար»:

Э.Шармазанов: “Без безопасности нет прогресса”
25 марта в Таврическом дворце Санкт-Петербурга, в армянском представительстве МПА СНГ, вице-спикер НС РА Э.Шармазанов встретился с представителями местной армянской общины.
Э.Шармазанов вручил Почетную медаль НС РА Постоянному представителю НС РА в   МПА СНГ, заместителю Генерального секретаря МПА СНГ А.Чилингаряну. Почетной грамотой НС РА и Благодарственной грамотой Председателя НС РА награждены также 18 представителей армянской общины.
В ходе встречи вице-спикер НС РА ответил на вопросы представителей армянской общины. Он подчеркнул роль армянской общины Санкт-Петербурга в укреплении триединства Армения – Диаспора – Арцах,   сохранении армянства и распространении армянской культуры. В частности, он отметил:
“В этом году отмечается 25-летие установления дипломатических отношений между Россией и Арменией. В союзнических отношениях двух стран важен вклад проживающих в России армян, в том числе армян Санкт-Петербурга. Мы благодарны каждому из вас за поддержку родины и живой интерес к ее проблемам. В решении задач, стоящих перед Арменией и Арцахом,   важна роль проживающих за рубежом наших соотечественников. Только при единой, согласованной и целенаправленной деятельности мы можем создать Армению нашей мечты.
Триединство Армения – Диаспора – Арцах должно быть залогом наших успехов. Сегодня наша родина стоит перед серьезными вызовами и выбором, и я убежден, что только обеспечением безопасности мы сможем добиться прогресса. Уверен, что в вопросе обеспечения и безопасности, и прогресса вы сыграете весомую роль. Благодарю вас за вашу преданность ”.