Մարտի 27-28-ը Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում մեկնարկել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանի աշխատանքը, որին մասնակցում է ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը՝ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում են ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը, ԱԺ պատգամավորներ Ռուբիկ Հակոբյանը, Հայկ Բաբուխանյանը, Նաիրա Կարապետյանը, Տաճատ Վարդապետյանը եւ Լյուդմիլա Սարգսյանը:
Մարտի 27-ին տեղի է ունեցել ԱՊՀ ՄԽՎ քաղաքական հարցերի ու միջազգային համագործակցության եւ ԵԽԽՎ քաղաքական հարցերի եւ ժողովրդավարության հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, հայկական պատվիրակության ղեկավար, վերոնշյալ հանձնաժողովների փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Ռուբիկ Հակոբյանը եւ Նաիրա Կարապետյանը:
Նիստը վարել են ԱՊՀ ՄԽՎ քաղաքական հարցերի ու միջազգային համագործակցության հանձնաժողովի նախագահ Մաուլեն Աշիմբաեւը եւ ԵԽԽՎ քաղաքական հարցերի եւ ժողովրդավարության հանձնաժողովի նախագահ Յենսեն Մոգենսը: Նիստին քննարկվել է ահաբեկչության ֆինանսավորման հակազդման եւ ԴԱԻՇ գործունեության դեմ պայքարում ԵԽԽՎ եւ ԱՊՀ երկրների խորհրդարանների մասնակցության ընդլայնման հարցը: Հնչել են բազմաթիվ ելույթներ: Զեկույցով հանդես է եկել Հերմինե Նաղդալյանը: Նա կարեւորել է նման համատեղ, միջազգային երկու հարթակներում ներկայացված մասնակիցների հանդիպումները, որոնք նպաստում են միասնական ջանքերով ահաբեկչության դեմ պայքարին:
Նույն օրը տեղի են ունեցել ԱՊՀ ՄԽՎ բոլոր՝ Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության, Գիտության եւ կրթության, Իրավական, Ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ էկոլոգիայի, Պետական շինարարության փորձի ուսումնասիրման ու տեղական ինքնակառավարման, Էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների, Վերահսկիչ-բյուջետային, Պաշտպանության եւ անվտանգության եւ Մշակույթի, տեղեկատվության, տուրիզմի եւ սպորտի հարցերով մշտական հանձնաժողովների նիստերը:
Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության հանձնաժողովի նիստին մասնակցել են հայկական պատվիրակության ղեկավար, վերոնշյալ հանձնաժողովի փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը եւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանը: Քննարկվել են օրակարգային մի շարք հարցեր, այդ թվում «ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 25-ամյակի մասին» ԱՊՀ անդամ պետությունների խորհրդարանների ղեկավարների հայտարարության մասին» հարցը, որի վերաբերյալ հայկական պատվիրակությունը ներկայացրել էր առաջարկություններ, որոնք ընդունվել են:
Մարտի 27-ին տեղի է ունեցել նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նիստը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը: Խորհրդի նիստը վարել է ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն: Ի թիվս այլ հարցերի, նիստի օրակարգում ընդգրկված է եղել «ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 25-ամյակի մասին» ԱՊՀ անդամ պետությունների խորհրդարանների ղեկավարների հայտարարության մասին» հարցը:
ԱՊՀ ՄԽՎ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին մասնակցել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը:
ԱՊՀ ՄԽՎ գիտության եւ կրթության մշտական հանձնաժողովի նիստին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, նույն հանձնաժողովի փոխնախագահ Հայկ Բաբուխանյանը:
ԱՊՀ ՄԽՎ ագրարային քաղաքականության, բնական պաշարների եւ էկոլոգիայի հարցերով մշտական հանձնաժողովի նիստին մասնակցել է ԱԺ պատգամավոր Տաճատ Վարդապետյանը:
ԱՊՀ ՄԽՎ սոցիալական քաղաքականության եւ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նիստին մասնակցել է ԱԺ պատգամավոր Լյուդմիլա Սարգսյանը:
Վերահսկիչ-բյուջետային հանձնաժողովի նիստին մասնակցել է ԱԺ պատվիրակության անդամ Նաիրա Կարապետյանը:
ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նիստից հետո ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ 46-րդ լիագումար նիստին: Նիստի ընթացքում քննարկվել եւ ընդունվել են ավելի քան 21 մոդելային օրենքներ, զեկույցով հանդես է եկել ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը: Նա ներկայացրել է «ԱՊՀ անդամ երկրների երիտասարդ գիտնականների միջեւ համագործակցության մասին» առաջարկությունները, որոնք ընդունվել են: Վերոնշյալ փաստաթուղթը մշակվել էր ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովում:
Լիագումար նիստի արդյունքներն ամփոփվել են մամուլի ասուլիսում, որին մասնակցել է ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը: Լրագրողների հարցերը հիմնականում առնչվել են ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի 25-ամյակին:
Նույն օրը երեկոյան տեղի են ունեցել ԱՊՀ ՄԽՎ 25-ամյա հոբելյանին նվիրված մի շարք հանդիսավոր միջոցառումներ:
Խորհրդանշական եւ կարեւոր իրադարձություն էր ՀՀ խորհրդարանի կողմից ԱՊՀ ՄԽՎ-ին Ռուսական կայսրության Պետական դումայի պատգամավոր Միքայել Պապաջանյանի կիսանդրու նվիրատվությունը, որը համընկնում էր ԱՊՀ ՄԽՎ 25-ամյա հոբելյանի հետ: Միջոցառմանը մասնակցում էին տարբեր երկրների խորհրդարանների ղեկավարներ, ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը, ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն, այլ պատվավոր հյուրեր:
Կիսանդրու բացմանը ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը: Նա մանրամասն ներկայացրել է Միքայել Պապաջանյանի կենսագրությունը եւ ավանդը պետական-քաղաքական գործում:
Վալենտինա Մատվիենկոն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել հայ-ռուսական դարավոր բարեկամությունը խորհրդանշող արժեքավոր նվերի համար:
Մարտի 27-ին տեղի է ունեցել նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ 25-ամյակին նվիրված հանդիսավոր նիստ, որի ընթացքում ելույթ է ունեցել Հերմինե Նաղդալյանը: Շնորհավորելով գործընկերներին՝ նա բարձր է գնահատել ԱՊՀ ՄԽՎ դերն ազգային օրենսդրության ներդաշնակեցման, մոդելային օրենսդրության, փորձի փոխանակման, համաժողովների եւ միջոցառումների, ինչպես նաեւ, քաղաքական կյանքին կանանց մասնակցությանը վերաբերող հանդիպումների կազմակերպման գործում: Տիկին Նաղդալյանը կարեւոր եւ հիշարժան իրադարձություն է համարել Կանանց եվրասիական համաժողովը, որին մասնակցել է նաեւ կանանց պատվիրակությունը Հայաստանից: Հերմինե Նաղդալյանն ընդգծել է ԱՊՀ ՄԽՎ նշանակալի դերն անդամ պետությունների խորհրդարանների հարաբերություններում, բարձր գնահատել մի շարք նախաձեռնություններ, որոնց թվում նաեւ «ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաքներ», «Առողջ քաղաքներ», «Անվտանգություն ճանապարհներին», «Եվրոպան առանց բաժանարար գծերի», «Երիտասարդ խորհրդարանականներ» եւ այլն: Հերմինե Նաղդալյանը կարեւորել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի զգալի ներդրումը տարածաշրջանի տնտեսական ինտեգրացիոն գործընթացներում՝ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում:
Հերմինե Նաղդալյանն առանձնահատուկ ընդգծել է Վեհաժողովի բացառիկ խաղաղարար գործունեությունը, որի գլխավոր արդյունքներից է կրակի դադարեցման մասին եռակողմ համաձայնագիրը՝ ստորագրված Լեռնային Ղարաբաղի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ 1994 թվականին:

Work of IPA CIS Spring Session Begins in Saint Petersburg
On March 27-28 in Tavrichesky palace of Saint Petersburg the work of the Spring Session of the Inter-Parliamentary Assembly of CIS (IPA CIS) began, where the RA NA Delegation led by the NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan took part. The Delegation consists of the Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Hovhannes Sahakyan, the NA deputies Rubik Hakobyan, Hayk Babukhanyan, Naira Karapetyan, Tatshat Vardapetyan and Lyudmila Sargsyan.
On March 27, the joint meeting of the IPA CIS Commission on Political Issues and International Cooperation and the Committee on PACE Political Affairs and Democracy, where the RA NA Deputy Speaker, the Head of the Armenian Delegation, the Head of the Armenian Delegation, the Deputy Chair of the abovementioned Commission and Committee Hermine Naghdalyan, the RA NA deputies Rubik Hakobyan and Naira Karapetyan, was held.
The Chairman of the CIS Commission on Political Issues and International Cooperation Maulen Ashimbaev and the Chairman of the Committee on PACE Political Affairs and Democracy  Mogens Jensen moderated the meeting. The issue of financial counteracting of terrorism financing and the expansion of the participation of the parliaments of PACE and CIS countries in fight against the ISIS activities was discussed at the meeting. Many participants delivered speeches, and among them Hermine Naghdalyan, who highlighted the meetings of the participants represented on two international platforms, which promote the fight against terrorism with united efforts.
On the same day, the meetings of all IPA CIS Commissions: on Political Issues and International Cooperation, on Science and Education, on Legal Issues, on Agrarian Policy, Natural Resources and Ecology, on Practices of State-Building and Local Self-Government, on Economy and Finance, on Budget Oversight, on Defense and Security Issues, on Culture, Information, Tourism and Sport, and on Social Policy and Human Rights were held.
The Head of the Armenian Delegation, the Deputy Chair of the abovementioned Commission Hermine Naghdalyan and the RA NA deputy Rubik Hakobyan took part in the meeting of the Commission on Political Issues and International Cooperation. A number of agenda items, among them the item on Statement of the Heads of the Parliaments of the CIS Member States on the 25th Anniversary of the IPA CIS , on which the Armenian Delegation submitted recommendations and they were accepted, were debated.
On March 27, the IPA CIS meeting was also held, where the RA NA Deputy Speaker took part, The Chairperson of the IPA CIS Council Valentina Matvienko held the sitting of the Council. Among other items, the item on Statement of the Heads of the Parliaments of the CIS Member States on the 25th Anniversary of the IPA CIS was included in the agenda of the meeting.
The Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Hovhannes Sahakyan took part in the meeting of the IPA CIS Commission on Legal Issues.
The RA NA deputy, the Deputy Chairman of the Commission on Culture, Information, Tourism and Sport Hayk Babukhanyan attended the meeting of the same Commission.
The NA deputy Tatshat Vardapetyan took part in the meeting of the IPA CIS Commission on Agrarian Policy, Natural Resources and Ecology.
The NA deputy Lyudmila Sargsyan took part in the meeting of the IPA CIS Commission on Social Policy and Human Rights.
The member of the NA Delegation Naira Karapetyan took part in the meeting of the Commission on Budget Oversight.
After the meeting of the IPA CIS Council the RA NA Delegation took part in the IPA CIS 46th Plenary Session. During the Session more than 21 model laws were debated and passed, the NA deputy Hayk Babukhanyan made a report. He presented the recommendations on Cooperation between the Young Scientists of the CIS Member States, which were passed. The abovementioned document was revised in the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport.
The donation of the bust of the Russian Empire State Duma Deputy Mikayel Papajanyan was a symbolic and important event, which coincided with the 25th anniversary of the IPA CIS. Heads of the parliaments of different countries, the Speaker of the RF State Duma Vyacheslav Volodin, the Chairperson of the RF FA Federal Council Valentina Matvienko and other official guests attended the event.
The RA NA Deputy Speaker Hermine Naghdalyan delivered a speech in the opening of the bust. She presented in detail Mikayel Papajanyan’s biography and contribution to the state-political activities.
Valentina Matvienko in her turn thanked the Armenian Delegation for the precious gift symbolizing the Armenian-Russian centuries-old friendship.
On March 27, an inaugural meeting dedicated to the 25th anniversary of the IPA CIS was also held, where Hermine Naghdalyan gave a speech. Congratulating her colleagues, she highly assessed the role of the IPA CIS in the organisation of the harmonisation of the national legislation, model legislation, the exchange of experience, the forums and events, as well as the women’s participation in the political life. Mrs Naghdalyan considered an important and memorable event the Women’s Eurasian Forum, where the women’s delegation from Armenia also took part. Hermine Naghdalyan also underlined the significant role of the IPA CIS in the relations of the parliaments of the member states, highly assessed a series of initiatives, and among them also the CIS Cultural Capitals, Europe without Divisive Lines, Young Parliamentarians, etc. Hermine Naghdalyan emphasized the considerable contribution of the IPA CIS to the economic integration processes of the region within the framework of the Eurasian Economic Union.
Hermine Naghdalyan especially stressed the exclusive peacekeeping activities of the Assembly, and one of the main results was the tripartite agreement on ceasefire signed between Nagorno Karabakh, Armenia and Azerbaijan in 1994.