Էդուարդ Շարմազանովն այցելել է Հայաստանի եզդիական համայնքի ներկայացուցիչներին եւ շնորհավորել նրանց Նոր տարին
Ապրիլի 19-ին եզդիական համայնքը տոնում է Նոր տարին՝ Մալաքե Թաուսը: Նոր տարվա առաջին օրը համարվում է ապրիլի 13-ից հետո ընկած առաջին չորեքշաբթի օրը: Նշենք, որ ավանդույթի համաձայն՝ եզդիները նախ այցելում են իրենց հանգուցյալներին:
Տոնական օրվա առթիվ Հայաստանի եզդիական համայնքի ներկայացուցիչների հետ է հանդիպել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանի եւ Կարեն Բոթոյանի ուղեկցությամբ:
Շնորհավորելով եզդի ժողովրդին Նոր տարվա առթիվ՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ ՀՀ իշխանությունները կարեւորում են ազգային փոքրամասնությունների լիարժեք ինտեգրումը մեր երկրի հասարակական-քաղաքական գործընթացներին: Պարոն Շարմազանովը նշել է, որ հայ եւ եզդի ժողովուրդների բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի եւ հավելել, որ եզդիները պատմական տարբեր ժամանակներում օրհասական պահերին մշտապես եղել են հայ ժողովրդի կողքին. դրա վառ ապացույցը ապրիլյան քառօրյա պատերազմն էր:
«Թող այս Նոր տարին եզդիների համար լինի խաղաղության, բարօրության եւ երջանկության տարի»,-եւս մեկ անգամ շնորհավորելով տոնի առթիվ՝ նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Եզդիների ազգային միության նախագահ Ազիզ Թամոյանը երախտագիտությամբ է ընդգծել այն հանգամանքը, որ Հայաստանում լիովին պաշտպանված են եզդիների իրավունքները, ստեղծված են բոլոր պայմանները մշակութային, կրթական եւ սոցիալական գործունեության իրականացման համար:

Э.Шармазанов посетил представителей езидской общины Армении и поздравил их с Новым годом
19 апреля  езидская община отмечает Новый год – Малаке Таус. Первым днем Нового года считается первая среда после 13 апреля. По традиции езиды прежде всего посещают могилы своих покойных.
В связи с праздничным днем вице-спикер НС Э.Шармазанов вместе с депутатами парламента Г.Меликяном и К.Ботояном посетил представителей езидской общины Армении.
Поздравив езидский народ с Новым годом,   вице-спикер НС подчеркнул, что власти РА осознают важность полноценной интеграции нацменьшинств в общественно-политические процессы страны. Э.Шармазанов отметил вековую дружбу армян и езидов, добавив, что в различные критические моменты истории езиды всегда были рядом с армянским народом – яркое свидетельство тому и Апрельская война.
“Пусть этот Новый год будет для езидов годом мира, благополучия и счастья”, - вновь поздравляя с праздником, подчеркнул   вице-спикер НС.
Председатель Езидского национального союза А.Тамоян с признательностью подчеркнул, что в Армении полностью защищены права езидов, созданы все условия для их   культурной, образовательной и социальной деятельности.