Էդուարդ Շարմազանովն այցելել է Հայաստանի եզդիական համայնքի ներկայացուցիչներին եւ շնորհավորել նրանց Նոր տարին
Ապրիլի 19-ին եզդիական համայնքը տոնում է Նոր տարին՝ Մալաքե Թաուսը: Նոր տարվա առաջին օրը համարվում է ապրիլի 13-ից հետո ընկած առաջին չորեքշաբթի օրը: Նշենք, որ ավանդույթի համաձայն՝ եզդիները նախ այցելում են իրենց հանգուցյալներին:
Տոնական օրվա առթիվ Հայաստանի եզդիական համայնքի ներկայացուցիչների հետ է հանդիպել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ ԱԺ պատգամավորներ Գագիկ Մելիքյանի եւ Կարեն Բոթոյանի ուղեկցությամբ:
Շնորհավորելով եզդի ժողովրդին Նոր տարվա առթիվ՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ ՀՀ իշխանությունները կարեւորում են ազգային փոքրամասնությունների լիարժեք ինտեգրումը մեր երկրի հասարակական-քաղաքական գործընթացներին: Պարոն Շարմազանովը նշել է, որ հայ եւ եզդի ժողովուրդների բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի եւ հավելել, որ եզդիները պատմական տարբեր ժամանակներում օրհասական պահերին մշտապես եղել են հայ ժողովրդի կողքին. դրա վառ ապացույցը ապրիլյան քառօրյա պատերազմն էր:
«Թող այս Նոր տարին եզդիների համար լինի խաղաղության, բարօրության եւ երջանկության տարի»,-եւս մեկ անգամ շնորհավորելով տոնի առթիվ՝ նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Եզդիների ազգային միության նախագահ Ազիզ Թամոյանը երախտագիտությամբ է ընդգծել այն հանգամանքը, որ Հայաստանում լիովին պաշտպանված են եզդիների իրավունքները, ստեղծված են բոլոր պայմանները մշակութային, կրթական եւ սոցիալական գործունեության իրականացման համար:

Eduard Sharmazanov Visits Representatives of Yezidi Community of Armenia Congratulates Their New Year
On April 19, the Yezidi community celebrates the New Year – Tawûsê Melek. The first day of the New Year is considered the first Wednesday from April 13. Let us note that according to tradition, first the Yezidis visit their deceased relatives.
On the occasion of the holiday the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov accompanied by the deputies Gagik Melikyan and Karen Botoyan met with the representatives of the Yezidi community of Armenia.
Congratulating the Yezidi people on the occasion of the New Year, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov has underlined that the RA authorities highlight the full integration of the national minorities in the public-political processes of our country. Mr Sharmazanov has noted that the friendship of the Armenian and Yezidi peoples has a history of centuries and added that the Yezidi have always been next to the Armenian people in the crucial moments in different times: its vivid evidence was the April four-day war.
“Let this New Year be a year of peace, welfare and happiness for the Yezidis,” the RA NA Deputy Speaker noted congratulating them once again on the occasion of the holiday.
The Chairman of the Yezidis’ National Union Aziz Tamoyan has underlined with gratitude the fact that the Yezidis’ rights are fully protected in Armenia, and all conditions are created for the implementation of cultural, educational and social activities.