ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ապրիլի 19-ին ընդունել է Հայաստանում Սերբիայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Դուշան Սպասոեւիչին:
Ողջունելով դեսպանին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորել է նրան Հայաստանում Սերբիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան նշանակվելու առթիվ եւ մաղթել արդյունավետ աշխատանք:
Անդրադառնալով հայ-սերբական հարաբերություններին՝ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ դրանք հիմնված են բարեկամության եւ փոխադարձ աջակցության վրա: Այդ համատեքստում Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, երկու ժողովուրդների միջեւ կապերի ամրապնդման գործում:
ԱԺ նախագահը, ընդգծելով խորհրդարանական դիվանագիտության կարեւորությունը, խոսել է նաեւ միջազգային կառույցներում փոխադարձ աջակցության եւ համագործակցության մասին:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Դուշան Սպասոեւիչը ներկայացրել է իր երկրում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունները եւ ՀՀ ԱԺ նախագահին փոխանցել Սերբիայի Ազգային ժողովի նախագահի ողջույնները:
Անդրադառնալով երկու ժողովուրդների ճակատագրերին եւ պատմական ընդհանրություններին՝ նորանշանակ դեսպանը կարեւորել է տարբեր բնագավառներում երկու պետությունների միջեւ համագործակցության խթանումը, ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդումը:
Ներկայացնելով առաջիկա ծրագրերը՝ Դուշան Սպասոեւիչը խոսել է երկու երկրների միջեւ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման եւ Սերբիայում ու Հայաստանում դեսպանությունների բացման հեռանկարի մասին:
Գալուստ Սահակյանն իր աջակցությունն է հայտնել դեսպանի ներկայացրած նախաձեռնություններին եւ հաջողություն մաղթել գործունեության մեջ:

19 апреля Председатель НС Г.Саакян принял новоназначенного посла Сербии в Армении Душана Спасоевича.
Приветствуя посла в НС, Г.Саакян поздравил его с назначением Чрезвычайным и Полномочным послом Сербии в РА и пожелал плодотворной работы.
Обратившись к армяно-сербским отношениям, спикер НС отметил, что они основаны на дружбе и взаимной поддержке. В этом русле Г.Саакян подчеркнул роль действующих в парламентах обеих стран групп дружбы в развитии двусторонних отношений, укреплении связей между двумя народами.
Председатель НС, особо выделив важность парламентской дипломатии, коснулся также взаимодействия и сотрудничества в международных структурах.
Поблагодарив за прием, г-н Спасоевич представил политические перемены в своей стране и передал Председателю НС РА приветствия Председателя НС Сербии.
Затронув судьбы и исторические общности двух народов, новоназначенный посол подчеркнул важность углубления сотрудничества между двумя государствами в различных сферах, укрепления дружбы народов.
Представляя предстоящие планы, Душан Спасоевич коснулся либерализации визового режима между двумя странами и перспектив открытия посольств в Сербии и Армении.
Г.Саакян выразил готовность содействовать инициативам посла и пожелал ему успехов в дипломатической деятельности.