Տեղի են ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ-ի հանձնաժողովների նիստերը
Ապրիլի 19-ին Սանկտ Պետերբուրգում տեղի են ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության, Պաշտպանության եւ անվտանգության, Սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների, ինչպես նաեւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի խորհրդին առընթեր փորձագիտա-խորհրդատվական խորհրդի նիստերը, որոնց մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը եւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Մշտական հանձնաժողովների նիստերին նախորդել է ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդին առընթեր փորձագիտա-խորհրդատվական խորհրդի նիստը, որին մասնակցել է Խոսրով Հարությունյանը: Նիստին քննարկվել է 18 հարց: Որոշ հարցերի վերաբերյալ պարոն Հարությունյանը ներկայացրել է իր նկատառումները, որոնք ընդունվել են եւ դրանց հիման վրա առաջարկվել է վերամշակել քննարկման ներկայացված մոդելային օրինագծերը: Նշենք, որ օրակարգային որոշ հարցեր կներկայացվեն արդեն ՀԱՊԿ ԽՎ-ի մշտական հանձնաժողովների նիստերի ժամանակ:
Ապրիլի 20-ին տեղի են ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության, Պաշտպանության եւ անվտանգության, Սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստերը:
Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության հանձնաժողովի նիստը վարել է հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը: Ողջունելով գործընկերներին` պարոն Հարությունյանը նախ եւ առաջ շնորհավորել է ՀԱՊԿ եւ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի հոբելյանների առթիվ եւ մաղթել բեղմնավոր համատեղ աշխատանք: Նիստի օրակարգում ընդգրկված են եղել բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում՝ հանձնաժողովի առաջիկա գործունեության ուղղությունների մասին, 2017թ. երկրորդ կիսամյակում հանձնաժողովի՝ Հայաստանում կայանալիք արտագնա նիստի եւ «Արդի պայմաններում հիբրիդային պատերազմներում հավաքական անվտանգության համակարգի արդյունավետ հակազդման մասին» խորհրդարանական լսումների օրակարգի նախապատրաստման եւ ժամկետների մասին հարցերը: Նիստի ընթացքում քննարկվել է նաեւ ՀԱՊԿ ԽՎ կից դիտորդի կարգավիճակ տրամադրելու մասին որոշման նախագիծը, որի վերաբերյալ հայկական կողմը ներկայացրել էր որոշ փոփոխություններ, որոնք որոշակի խմբագրումով ընդունվել են:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված են եղել նաեւ մոդելային այլ օրենքների նախագծեր:
ՀԱՊԿ ԽՎ Քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության, Պաշտպանության եւ անվտանգության, Սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստերին մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:

Meetings of CSTO PA Committees Held
On April 19, in Saint Petersburg the meetings of the CSTO PA Permanent Commissions on Political Issues and International Cooperation, on Defense and Security Issues, on Social Policy and Human Rights, on Economy and Finance and on Legal Issues, as well as the Expertise-Advisory Council adjunct to CSTO PA Council, where the RA NA deputy, the Chairman of the CSTO PA Commission on Political Issues and International Cooperation Khosrov Harutyunyan and the RA NA Permanent Representative to IPA CIS Hayk Chilingaryan.
The meeting of the Expertise-Advisory Council adjunct to CSTO PA Council preceded the meetings of the Permanent Commissions, where Khosrov Harutyunyan took part. 18 items were discussed at the meeting. Mr Harutyunyan presented his considerations on some items, which had been passed and it was proposed to revise the model bills submitted for debate based on that. Let us note that some agenda items will be submitted during the meetings of the CSTO PA Permanent Commissions.
On April 20, the meetings of the CSTO PA Permanent Commissions on Political Issues and International Cooperation, on Defense and Security Issues, on Social Policy and Human Rights, on Economy and Finance and on Legal Issues were held.
The Committee Chairman Khosrov Harutyunyan moderated the meeting of the Commission on Political Issues and International Cooperation. Welcoming his colleagues, first of all, Mr Harutyunyan congratulated the attendees on the occasion of the CSTO and CSTO PA jubilees and wished them fruitful joint work. Numerous items have been included in the agenda of the meeting, including the directions of the upcoming activities of the Commission, including the activities of the Commission in the second half of 2017 – the visiting meeting to be held in Armenia and the preparation and the terms of the agenda of the parliamentary hearings on Effective Countering of the Collective Security System in Hybrid Warfare Nowadays. During the meeting the draft decision on Providing Status of Observer adjunct to CSTO PA, on which the Armenian side presented some amendments, which had been passed with certain editions.
Other model draft laws were also included in the agenda of the meeting.
The RA NA Permanent Representative to IPA CIS Hayk Chilingaryan took part in the meetings CSTO PA Permanent Commissions on Political Issues and International Cooperation, on Defense and Security Issues, on Social Policy and Human Rights, on Economy and Finance and on Legal Issues.