«Լրատվամիջոցների հարգելի ներկայացուցիչներ,
Ազատությունն ու մշակույթն այն երեւույթներն են, որոնք անհնար է չափել եւ որոնք անհրաժեշտ են յուրաքանչյուր երկրի ու ժողովրդի, յուրաքանչյուր պետության ու հասարակության համար: Լրատվական դաշտում ազատությունն ու մշակույթը գոյություն ունեն ոչ թե զուգահեռ, այլ միախառնված վիճակում: Եւ ցանկացած ոտնձգություն ազատ խոսքի հանդեպ ոտնձգություն է նաեւ մշակույթի հանդեպ, քանզի մամուլն ինքն էլ մշակույթ լինելով՝ նաեւ մշակույթ է ստեղծում: Միեւնույն ժամանակ, ազատ խոսքը զենքով ու բռնությամբ ճնշելը նույնչափ անընդունելի ու անթույլատրելի է, որչափ այն որպես զենք ու բռնության գործիք օգտագործելը:
Ավելի քան քառորդ դար ձեր՝ լրագրողներիդ ստեղծագործական միտքն ու խոսքն այլեւս ազատ են պարտադրանքից: Միակ պարտադրող ուժը ճշմարտությունն է, որն անհրաժեշտ է ոչ միայն լրատվական հասարակության մեջ: Իսկ ճշմարտությունը լիարժեք կարողանում է դրսեւորվել այն միջավայրում, որտեղ հնարավոր է մտածել ու գործել անկաշկանդ եւ ազատ, որտեղ կան արժանապատվության սթափ զգացում եւ իրավիճակի անաչառ գնահատում: Այդպիսի մթնոլորտում է ծնվում այն լրատվությունը, որն աջակցում ու ծառայում է առողջ քաղաքացիական հասարակություն եւ քաղաքական դաշտ, ուժեղ պետություն եւ բարեկեցիկ հասարակություն ունենալուն, այն լրատվությունը, որին սպասում եւ հավատում է քաղաքացին:
Մամուլը գոյություն ունի ոչ թե սիրվելու համար, այլ որպեսզի արտացոլի ու փոխի մեզ՝ պետությանը, հասարակությանն ու քաղաքացիներիս, որպեսզի մեզ դարձնի ավելի լավը, որպեսզի մեզ սովորեցնի երկխոսել, համերաշխ լինել, ընդհանուր լեզու գտնել եւ գիտակցել թե՛ միմյանց արժեքը, թե՛ պետականության կարեւորությունը:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ՝ մաղթում եմ ձեզ, զանգվածային լրատվամիջոցների հարգելի ներկայացուցիչներ, առողջություն եւ խաղաղություն, լավատեսություն եւ բարեկեցություն»:

Уважаемые представители СМИ,
Свобода и культура – явления, которые невозможно измерить и которые необходимы каждой стране и каждому народу, государству и обществу.  В медиаполе свобода и культура существуют не параллельно, а в переплетении. И любое посягательство на свободу слова есть посягательство на культуру, поскольку и пресса, сама будучи культурой, создает также культуру. В то же время подавление свободного слова оружием и насилием столь же неприемлемо и недопустимо, сколь и использование его как оружия и инструмента насилия.
Более четверти века творческая мысль и слово журналиста свободны от принуждения. Единственная принуждающая сила – правда, необходимая не только медиасообществу. А истина способна проявляться полноценно лишь в среде, где можно думать и действовать легко и свободно, где есть трезвое понимание достоинства и беспристрастная оценка ситуации. Именно в такой атмосфере рождается информация, содействующая и служащая формированию здорового гражданского общества и политического поля, сильного государства и процветающего общества, информация, которой ждет и верит   гражданин.
Печать существует не для того, чтобы ее любили, а для того, чтобы отражала и меняла нас – государство, общество и граждан, чтобы сделать нас лучше, приучить к культуре диалога, к толерантности, находить общий язык и осознавать как ценность друг друга, так и важность государственности.
Еще раз поздравляя с Всемирным днем свободы печати, желаю вам, представителям СМИ, здоровья и мира, оптимизма и благополучия”.