Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի հիմնադրման 20-ամյա հոբելյանի առիթով ՀՀ ԱԺ նախագահի կարգադրությամբ մայիսի 10-ին ՀՀ ԱԺ պատվոգրերով եւ շնորհակալագրերով պարգեւատրվել են ասոցացիայի մի շարք անդամներ եւ հասարակական-քաղաքական գործունեությամբ աչքի ընկած կին գործիչներ: Պարգեւները հանձնել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ կանանց խորհրդի նախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ով բարձր է գնահատել Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի 20-ամյա գործունեությունը եւ առանձնահատուկ կարեւորել կազմակերպության դերը մեր երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում կանանց մասնակցությունն ընդլայնելու, որոշումների կայացման հարցում նրանց դերը բարձրացնելու, կանանց միավորելու եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաներին տիրապետող կին լիդերների նոր սերնդի պատրաստման հարցում:
Շնորհավորելով ասոցիացիայի անդամներին՝ տիկին Նաղդալյանը նշել է, որ ասոցիացիայի աշխատանքները նոր սերնդի լիդերների պատրաստման ուղղությամբ նախադրյալներ են ստեղծել օրենսդիր եւ գործադիր իշխանության մարմիններում կանանց առաջադրելու համար:
Անդրադառնալով կազմակերպության անցած ուղուն՝ Հերմինե Նաղդալյանը նշել է, որ այն որպես հասարակական կազմակերպություն՝ կայացման դժվարին ճանապարհ է անցել՝ զարգացման յուրաքանչյուր փուլում սահմանելով իր գործունեության առաջնահերթությունները եւ մտավորական կանանց ներգրավելով երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում՝ միաժամանակ սերտորեն համագործակցելով ՀՀԿ կանանց խորհրդի հետ: Ասոցիացիան այսօր ունի մոտ երեսուն մասնաճյուղ, կանանց լիդերության դպրոց, գենդերային հետազոտությունների կենտրոն, ժողովրդավարության եւ խաղաղության կենտրոն, որոնցում ներգրավված են եւ ստեղծագործ աշխատանք են կատարում բազմաթիվ կանայք:
Ասոցացիայի անդամներն իրենց հերթին փաստել են, որ 20 տարվա քրտնաջան եւ ստեղծագործական աշխատանքն ուղղված է եղել կանանց առաջնորդությանն ու ակտիվությանը, որպեսզի կանայք տղամարդկանց հավասար ներկայացված լինեն պետական տարբեր կառույցներում եւ տղամարդկանց հետ հավասար պատասխանատու լինեն հասարակական եւ տնտեսական ոլորտներում ժողովրդի հաջողությունների, իրենց քաղաքացիների համար:
ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալի է արժանացել Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի հիմնադիր եւ գործող նախագահ Ջեմմա Հասրաթյանը, ՀՀ ԱԺ պատվոգրերի՝ Կանանց լիդերության բարձրագույն դպրոցի Լոռու մարզի համադասող Արմենուհի Կյուրեղյանը, «Կանանց համախմբումը ժողովրդավարության ամրապնդմանը» ծրագրի ղեկավար Գայանե Արմաղանովան, ասոցացիայի վարչության անդամներ Անահիտ Խաչատրյանը, Գայանե Մերոյանը եւ Անահիտ Աղոյանը:

10 мая в связи с 20-летним юбилеем основания Ассоциации женщин с университетским образованием по распоряжению Председателя НС награждены почетными и благодарственными грамотами НС РА ряд членов ассоциации и женщины, отличившиеся своей общественно-политической деятельностью. Награды вручила вице-спикер НС, председатель женсовета РПА Э.Нагдалян, высоко оценившая двадцатилетнюю деятельность ассоциации и особую роль организации в расширении участия женщин в общественно-политической жизни, повышении их роли в вынесении решений, объединении женщин и подготовке нового поколения владеющих современными технологиями женщин-лидеров.
Поздравляя членов ассоциации, г-жа Нагдалян отметила, что работа организации создала предпосылки в подготовке нового поколения лидеров для выдвижения женщин в органы законодательной и исполнительной власти.
Обратившись к пройденному пути ассоциации, Э.Нагдалян отметила, что как общественная организация она прошла сложный путь становления, на каждом этапе развития определяя приоритеты своей деятельности и вовлекая интеллектуальных женщин в общественно-политическую жизнь страны, в то же время тесно сотрудничая с женсоветом РПА. Ассоциация ныне имеет около 30 филиалов, школу женского лидерства, центр гендерных исследований, центр демократии и мира, в которые вовлечено множество женщин.
Члены ассоциации в свою очередь констатировали, что 20-летняя кропотливая и творческая работа была направлена на лидерство и активность женщин, чтобы женщины наравне с мужчинами были представлены в различных государственных структурах и в равной мере несли ответственность за успехи в общественной и хозяйственной сферах.
Почетной медали НС РА удостоилась учредитель-председатель Ассоциации женщин с университетским образованием Дж.Асратян, почетных грамот НС РА – координатор Высшей школы женского лидерства Лорийской области А.Кюрегян и другие члены организации.