Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Պերուի նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը մայիսի 12-ին ընդունել է ՀՀ-ում Պերուի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լուիս Բենխամին Չիմոյ Արտեագային:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում՝ Ազգային ժողովի նախագահը շնորհավորել է նրան Հայաստանում դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ եւ հաջողություն մաղթել առաքելության ընթացքում նախատեսվող ծրագրերի իրականացման մեջ:
Կարեւորելով լատինաամերիկյան երկրների հետ սերտ համագործակցության հաստատումը՝ Գալուստ Սահակյանն ընդգծել է հայ-պերուական հարաբերությունների զարգացման կարեւորությունը միջպետական եւ միջխորհրդարանական մակարդակներում:
ԱԺ նախագահն իր ցավակցությունն է հայտնել պերուացի ժողովրդին վերջերս տեղի ունեցած աղետալի ջրհեղեղի կապակցությամբ:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը՝ խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորել է բարեկամական խմբերի նշանակալից ներդրումն այդ գործում եւ հույս հայտնել, որ առաջիկայում երկու երկրների խորհրդարաններում կձեւավորվեն բարեկամական խմբեր:
Գալուստ Սահակյանն իր գոհունակությունն է հայտնել անցյալ տարի Անդյան խորհրդարանի կողմից, որի անդամն է նաեւ Պերուն, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի միաձայն ընդունման համար:
Լուիս Բենխամին Չիմոյ Արտեագան շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ նախագահին ընդունելության համար եւ նշել, որ իր առաքելության իրականացման ընթացքում կներդնի հնարավոր բոլոր ջանքերը երկու երկրների հարաբերությունները սերտացնելու ուղղությամբ:
Դեսպանն իր խոսքում նշել է, որ Պերուն եւ Հայաստանը կայուն ժողովրդավարական երկրներ են, որտեղ խորհրդարանները մեծ դեր ունեն: Պարոն Արտեագան, անդրադառնալով երկու ժողովուրդների ընդհանուր արժեհամակարգին, նշել է, որ Պերուն եւ Հայաստանը կարծես քաղաքակրթության բնօրրան լինեն, եւ անկախ հեռավորությունից՝ պիտի օգտագործեն առկա ներուժը հարաբերությունները սերտացնելու եւ համագործակցությունը զարգացնելու համար:
Նորանշանակ դեսպանը նշել է, որ Պերուն հետաքրքրված է նաեւ ԵԱՏՄ շրջանակում Հայաստանի հետ հնարավոր համագործակցությամբ:

Г.Саакян принял новоназначенного посла Перу
12 мая Председатель НС Г.Саакян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Перу в РА Луиса Бенхамина Чимоя Артеагу.
Приветствуя посла в парламенте, спикер НС поздравил его с назначением в Армению и пожелал   успехов в реализации намеченных в ходе миссии планов.
Подчеркнув важность установления тесного сотрудничества с латиноамериканскими странами, Г.Саакян особо выделил развитие армяно-перуанских отношений на межгосударственном и межпарламентском уровнях.
Председатель НС выразил свое соболезнование перуанскому народу в связи с недавним катастрофическим наводнением.
Обратившись к развитию межпарламентских связей, глава НС подчеркнул вклад групп дружбы и выразил надежду на создание в ближайшее время подобных групп в парламентах обеих стран.
Г.Саакян выразил удовлетворение единогласным принятием в прошлом году Андским парламентом, членом которого является и Перу, резолюции о признании и осуждении Геноцида армян.
Луис Бенхамин Чимой Артеага поблагодарил Председателя НС за прием и отметил, что за время своей миссии приложит все возможные усилия для упрочения отношений двух стран.
Посол добавил, что Перу и Армения – стабильные   демократические страны, в которых парламенты играют весомую роль. Г-н Артеага, обратившись к общим ценностным системам двух народов, отметил, что Перу и Армения являются своего рода колыбелью цивилизации и, независимо от расстояний, должны использовать существующий потенциал для укрепления отношений и развития сотрудничества.
Новоназначенный посол подчеркнул, что Перу заинтересовано также в возможном сотрудничестве с Арменией в рамках ЕАЭС.