ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը Ուսանողների եւ երիտասարդների օրվա առթիվ
Երիտասարդությունը քաղաքական ու քաղաքացիական ակտիվության յուրատեսակ ցուցիչ է: Շնորհիվ մեր երիտասարդների ու ուսանողների` մեզանում այդ ցուցիչը բավականին բարձր է, որովհետեւ երիտասարդ սերունդը վճռորոշ մասնակցություն է ցուցաբերում թե' անվտանգության ու խաղաղության ապահովման գործում, թե' հասարակական հարթակներում եւ թե' քաղաքական գործընթացներում:
Այն բարձունքները, որոնք նվաճում է երիտասարդությունը կրթական ու գիտական, աշխատանքային ու հասարակական-քաղաքական ոլորտներում եւ, իհարկե, զինվորական ծառայության ընթացքում ու մասնավորապես սահմանային առաջնագծում, չափազանց կարեւոր են մեր երկրի կյանքում: Այն սահմանները, որ պաշտպանում է երիտասարդությունն իր գործունեությամբ եւ հաճախ նաեւ կյանքով՝ պետական, արդարության, ժողովրդավարության սահմանները, կենսական են հասարակության ու պետության համար: Այս բոլոր ճակատներում եւ գործընթացներում մեր երիտասարդները պատվախնդիր են՝ արժանապատվության ու պարտքի հստակ գիտակցումով:
Համոզված եմ, որ այսպիսի երիտասարդությամբ մեզ սպասում է հենց այն ապագան, որը մեր նպատակակետն է որպես հայրենիքի արժեքն իմացող քաղաքացի, որպես խաղաղ զարգացման ճանապարհն ընտրած պետություն, որպես հաստատակամ ու հաղթող ժողովուրդ:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով Ուսանողների եւ երիտասարդների օրվա առթիվ՝ մաղթում եմ ձեզ, սիրելի երիտասարդներ եւ ուսանողներ, լավատեսություն, բարեկեցություն, վստահություն սեփական ուժերի հանդեպ եւ շարունակական հաղթանակներ»:

“Дорогие студенты и молодежь,
Молодежь – уникальный показатель политической и гражданской активности. Благодаря нашей молодежи и студенчеству этот показатель довольно высок, так как молодое поколение проявляет   решающее участие и в обеспечении безопасности и мира, и на общественных площадках, и в гражданских процессах.
Достигаемые молодежью высоты в образовательной и научной, трудовой и общественно-политической сферах, в ходе воинской службы и, в частности, на передовой, чрезвычайно важны в жизни нашей страны. Защищаемые молодежью своей деятельностью и зачастую жизнью границы – государства, справедливости, демократии – жизненно важны для   общества и страны. На всех этих фронтах и в процессах наша молодежь доблестна, с четким осознанием достоинства и долга.
Уверен, с такой молодежью нас ждет грядущее, цель которого – знающий цену родины гражданин, избравшее путь мирного развития государство, стойкий и побеждающий народ.
Еще раз поздравляя с Днем студентов и молодежи, желаю вам, дорогие студенты и молодежь, оптимизма, благополучия, уверенности в своих силах и постоянных побед”.