1983թ. ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի (ԵԺՏԻ) պլանատնտեսագիտական ֆակուլտետը: Տնտեսագետ: 1987թ. ավարտել է ԵԺՏԻ-ի ասպիրանտուրան: 1994, 1997-1998թթ. վերապատրաստվել է Լիոնի առեւտրաարդյունաբերական պալատում եւ ,Փարիզ-12ե համալսարանում (Ֆրանսիա): Տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր:
1987-1990թթ. ԵԺՏԻ-ում աշխատել է արդյունաբերության էկոնոմիկայի ամբիոնի դասախոս: 1994-1995թթ. եղել է ՀՀ Գերագույն խորհրդի տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի փորձագետ: 1998-1999թթ. եղել է ՀՀ փոստի եւ հեռահաղորդակցության նախարարի խորհրդական: 1999-2000թթ.` ՀՀ սոցիալական ապահովության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար: 2000թ. Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի (ՀՊՏՀ) Միկրոէկոնոմիկայի եւ ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի պրոֆեսոր է: 2000-2003թթ. աշխատել է ՀՀ պետական գույքի կառավարման նախարարի տեղակալ: 2003-2004թթ.` ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության պետի տեղակալ: 2009 թվականից` ՀՊՏՀ Միկրոէկոնոմիկայի եւ ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի վարիչ:
2016թ. սեպտեմբերի 17-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով Հայաստանի Հանրապետության Անկախության 25-ամյակի առթիվ պարգեւատրվել է «Մխիթար Գոշ» մեդալով:
2017թ. մայիսի 19-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ:
Հեղինակ է 130-ից ավելի գիտական աշխատությունների, այդ թվում` մենագրությունների եւ ուսումնական ձեռնարկների:

Родился 1 апреля 1962 г. в Ереване.
В 1983г. окончил планово-экономический факультет Ереванского института народного хозяйства (ЕИНХ). Экономист. В 1987г. окончил аспирантуру ЕИНХ. В 1994, 1997-1998 гг. проходил переподготовку в Торгово-промышленной палате Лиона и Университете “Париж -12” (Франция). Доктор экономических наук, профессор.
В 1987-1990гг. – преподаватель кафедры промышленной экономики ЕИНХ. В 1994-1995гг. – эксперт Постоянной комиссии Верховного Совета РА по вопросам местного самоуправления. В 1998-1999гг. – советник министра почты и телекоммуникаций РА. В 1999-2000гг. - руководитель Аппарата Министерства социального обеспечения РА. В 2000г. - профессор кафедры микроэкономики и организации предпринимательской деятельности Армянского государственного экономического университета (АГЭУ). В 2000-2003гг. - заместитель министра по управлению государственным имуществом РА. В 2003-2004гг. -  заместитель начальника Управления по управлению государственным имуществом при Правительстве РА. В 2009-2012гг. - заведующий кафедрой микроэкономики и организации предпринимательской деятельности АГЭУ.
6 мая 2012 г. избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от партии “Баргавач Айастан” (“Процветающая  Армения”).
17 сентября 2016 г. по указу Президента РА в связи с 25-летием Независимости РА награжден медалью Мхитара Гоша .