ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանի կենսագրությունը
2004թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի /ԵՊՀ/ իրավաբանական ֆակուլտետը, 2006թ.` նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան: Իրավաբան: 2009թ. ավարտել է ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետի ասպիրանտուրան: Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու:
2003-2006թթ. աշխատել է ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի դատաիրավական բարեփոխումների վարչության քրեակատարողական ծառայության բարեփոխումների բաժնի առաջին կարգի մասնագետ, 2006-2007թթ.` առաջատար մասնագետ: 2007թ. ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետի քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի դասախոս է: 2007-2008թթ. եղել է ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի իրավական ակտերի փորձաքննության վարչության պետի տեղակալ: 19.05.2008-30.09.2008թթ.` ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի օգնական: 2008-2011թթ.` ԱԺ նախագահի խորհրդական:
2015 թվականի սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով նշանակվել է ՀՀ արդարադատության նախարար: ՀՀ Նախագահի 2016 թ. սեպտեմբերի 27-ի հրամանագրով վերանշանակվել է ՀՀ արդարադատության նախարար:
2016թ. ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ է:
2017 թ. մայիսի 19-ին ընտրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ:
ՀՀ Նախագահի 2016 թվականի դեկտեմբերի 28-ի հրամանագրով պարգեւատրվել է «Մխիթար Գոշ» մեդալով:
Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի կարգադրությամբ պարգեւատրվել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի պատվոգրով:

Биография вице-спикера НС А.Ованнисян
В 2004 г. окончила юридический факультет Ереванского государственного университета (ЕГУ), в 2006 – магистратуру того же факультета. Юрист. В 2009 г. окончила аспирантуру ЕГУ. Кандидат юридических наук.
В 2003-2006 гг. работала специалистом первой категории отдела реформ уголовно-исполнительной службы Управления судебно-правовых реформ Аппарата Министерства юстиции РА, в 2006-2007 гг. -   ведущим специалистом. В 2007 г. - преподаватель кафедры гражданского права юридического факультета ЕГУ. В 2007-2008 гг. – заместитель начальника Управления экспертизы правовых актов Аппарата Министерства юстиции РА.   9.05.2008-30.09.2008 – помощник руководителя Аппарата Президента РА. В 2008-2011гг. – советник Председателя НС.
6 мая 2012 г. избрана депутатом НС по пропорциональному списку от РПА.
4 сентября 2015 г. по приказу Президента РА С.Саргсяна назначена министром юстиции РА. Приказом Президента РА от 27 сентября 2016 г. переназначена на должность министра юстиции РА.