Արա Բաբլոյանը մասնակցել է Վրաստանի անկախության օրվան նվիրված միջոցառմանը
Մայիսի 26-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցի «Տիգրան Մեծ» սրահում մասնակցել է Վրաստանի անկախության 26-ամյակին նվիրված միջոցառմանը, որտեղ հանդես է եկել ելույթով: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը շնորհավորել է Վրաստանի ազգային տոնի՝ Պետական անկախության վերականգման օրվա կապակցությամբ եւ մասնավորապես նշել. «Հայ-վրացական բազմադարյա հարաբերությունները պատմության ընթացքում ձեւավորվել եւ զարգացել են՝ հիմնված լինելով բարիդրացիության եւ փոխվստահության ամուր հիմքերի վրա: Վերջին շրջանում Հայաստանի Հանրապետության եւ Վրաստանի ղեկավարների պարբերական փոխայցելությունները եւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացումը վկայում են մեր երկրների միջեւ ձեւավորված հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին»:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է նաեւ վերջին տարիներին հայ վրացական միջխորհրդարանական հարաբերությունների ակտիվությունը համագործակցության ոլորտում. «Իմ համոզմամբ, սա այն ոլորտն է, որը, ինչպես նախկինում, այնպես էլ մեր 6-րդ գումարման Ազգային ժողովում գտնվելու է հայ օրենսդիրների ուշադրության կենտրոնում, քանի որ վրաց բարեկամ ժողովրդի հետ հարաբերությունների խորացումը Հայոց խորհրդարանի առաջնահերթություններից է»:
2017թ-ը հատկանշական տարի է երկկողմ փոխհարաբերություններում. նշվում է Հայաստանի Հանրապետության եւ Վրաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը:
Խորհրդարանի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ միացյալ ջանքերի շնորհիվ կկարողանանք առավել խթանել հայ-վրացական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան՝ փոխհարաբերությունները բարձրացնելով նոր մակարդակի:
Արա Բաբլոյանը վստահություն է հայտնել, որ Վրաստանը կշարունակի իր զարգացման վերընթաց ուղին՝ բազում ձեռքբերումներով:
Հայաստանի Հանրապետությունում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գիորգի Սագանելիձեն շնորհակալություն է հայտնել այցելության եւ Վրաստանի անկախության օրը միասին նշելու համար: Դեսպանը նշել է նաեւ, որ նշանակալից է Վրաստանում ապրող հայերի լուման իրենց պետության կառուցման եւ զարգացման գործում:

А.Баблоян принял участие в мероприятии к Дню независимости Грузии
26 мая Председатель НС А.Баблоян в зале “Тиграм Мец” отеля “Армения Мариотт” принял участие в мероприятии к 26-летию независимости Грузии, на котором выступил с речью. Спикер парламента поздравил с национальным праздником Грузии – восстановлением государственной независимости и, в частности, отметил: “Армяно-грузинские многовековые отношения сформировались и развивались в ходе истории на основе добрососедства и взаимного доверия. Регулярные взаимные визиты руководителей РА и Грузии и углубление сотрудничества в различных сферах в последнее время свидетельствуют о высоком уровне сформировавшихся отношений между нашими странами”.
Председатель НС также подчеркнул активизацию армяно-грузинских межпарламентских отношений в области сотрудничества: “Уверен,   это именно та сфера, которая, как прежде, так и в НС шестого созыва, будет находиться в центре внимания армянских законодателей, поскольку углубление отношений с братским грузинским  народом приоритетно для парламента Армении”.
2017 г. примечателен в двухсторонних взаимоотношениях: отмечается 25-летие установления дипломатических отношений между РА и Грузией.
Спикер парламента выразил уверенность, что общими усилиями можно еще более укрепить положительную динамику развития армяно-грузинских дружественных связей, подняв взаимоотношения на новый уровень.
А.Баблоян выразил надежду на дальнейшее прогрессивное развитие Грузии, с ее многочисленными достижениями.
Чрезвычайный и Полномочный посол Грузии в РА Г.Саганелидзе поблагодарил за визит и совместное празднование Дня независимости Грузии. Посол также отметил значительные достижения армян Грузии в строительстве и развитии страны.