Արա Բաբլոյանը մասնակցել է Վրաստանի անկախության օրվան նվիրված միջոցառմանը
Մայիսի 26-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցի «Տիգրան Մեծ» սրահում մասնակցել է Վրաստանի անկախության 26-ամյակին նվիրված միջոցառմանը, որտեղ հանդես է եկել ելույթով: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը շնորհավորել է Վրաստանի ազգային տոնի՝ Պետական անկախության վերականգման օրվա կապակցությամբ եւ մասնավորապես նշել. «Հայ-վրացական բազմադարյա հարաբերությունները պատմության ընթացքում ձեւավորվել եւ զարգացել են՝ հիմնված լինելով բարիդրացիության եւ փոխվստահության ամուր հիմքերի վրա: Վերջին շրջանում Հայաստանի Հանրապետության եւ Վրաստանի ղեկավարների պարբերական փոխայցելությունները եւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացումը վկայում են մեր երկրների միջեւ ձեւավորված հարաբերությունների բարձր մակարդակի մասին»:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է նաեւ վերջին տարիներին հայ վրացական միջխորհրդարանական հարաբերությունների ակտիվությունը համագործակցության ոլորտում. «Իմ համոզմամբ, սա այն ոլորտն է, որը, ինչպես նախկինում, այնպես էլ մեր 6-րդ գումարման Ազգային ժողովում գտնվելու է հայ օրենսդիրների ուշադրության կենտրոնում, քանի որ վրաց բարեկամ ժողովրդի հետ հարաբերությունների խորացումը Հայոց խորհրդարանի առաջնահերթություններից է»:
2017թ-ը հատկանշական տարի է երկկողմ փոխհարաբերություններում. նշվում է Հայաստանի Հանրապետության եւ Վրաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը:
Խորհրդարանի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ միացյալ ջանքերի շնորհիվ կկարողանանք առավել խթանել հայ-վրացական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկան՝ փոխհարաբերությունները բարձրացնելով նոր մակարդակի:
Արա Բաբլոյանը վստահություն է հայտնել, որ Վրաստանը կշարունակի իր զարգացման վերընթաց ուղին՝ բազում ձեռքբերումներով:
Հայաստանի Հանրապետությունում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գիորգի Սագանելիձեն շնորհակալություն է հայտնել այցելության եւ Վրաստանի անկախության օրը միասին նշելու համար: Դեսպանը նշել է նաեւ, որ նշանակալից է Վրաստանում ապրող հայերի լուման իրենց պետության կառուցման եւ զարգացման գործում:

Ara Babloyan Participates in Event Dedicated to Independence of Georgia
On May 26, the RA NA Speaker Ara Babloyan took part in the event dedicated to the 26th anniversary of Independence of Georgia in the Tigran Mets Hall of Armenia Marriott Hotel, where he delivered his speech. The RA NA Speaker congratulated on the Georgian national holiday, the day of restoration of state independence, and particularly mentioned: “The Armenian-Georgian relationships of many centuries have formed and developed on the firm bases of friendship and reciprocal trust. In the last period the regular mutual visits of the Presidents of the Republic of Armenia and Georgia and strengthening of cooperation in various spheres have testified to the high level of formed relationships between our countries.”
The RA NA President has also highlighted the activation of cooperation in the Armenian-Georgian inter-parliamentary relationships in recent years: “It is my conviction that this is the sphere which have been and continue to be in the centre of attention of the Armenian legislator in the National Assembly of our 6th convocation, since the deepening of relationships with friendly Georgian people is the priority of the Armenian Parliament.”
The year 2017 is a significant year in mutual relationships: it marks the 25th anniversary of diplomatic relations between Armenia and Georgia
The President of the Parliament expressed confidence that we shall be able to further promote the positive dynamics of the Armenian-Georgian friendly relations, taking the interactions to the new level.
Ara Babloyan expressed his conviction that Georgia will continue its path of upward development with various achievements.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Armenian Giorgi Saganelidze
extended his gratitude for the visit and for celebrating the Independence of Georgia together. The Ambassador also mentioned that the role of the Armenians living in Georgia is significant in the construction and advancement of their country.