ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 29-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկին:
Պարոն Շարմազանովը կարեւորել է միջազգային հարթակներում համախմբված աշխատելը եւ միմյանց աջակցելը, այդ թվում ՀԱՊԿ ԽՎ-ում, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում: ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ խորհրդարանական մեր պատվիրակությունը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում հանդես է գալիս հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հարցում: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանականներն այս հարցում պետք է հավատարիմ լինեն ՀԱՊԿ-ի պաշտոնական դիրքորոշմանը:
«Եթե մենք ուզում ենք լուծել խնդիրը, պետք է պատճառը հասկանանք, իսկ պատճառն այն է, որ Ադրբեջանը չի ճանաչում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը: Հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար Արցախի ժողովուրդը պետք է ամբողջությամբ իրացնի ինքնորոշման իր իրավունքը»,-ասել է պարոն Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ՝ միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը հնարավորություն կտա ընդլայնելու Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ տնտեսական կապերի զարգացումը՝ նշելով, որ ԵԱՏՄ անդամակցությունն այս հարցում լայն հնարավորություններ է ընձեռում:
Դեսպանը նախ շնորհավորել է նորընտիր խորհրդարանին ԱԺ ընտրությունների անցկացման առթիվ եւ վստահեցրել, որ երկու բարեկամ երկրների խորհրդարանների համագործակցությունն այսուհետ եւս շարունակելու է զարգանալ վերընթաց հունով: Պարոն Նազարուկը եւս կարեւորել է ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստն անցկացնել ամռանը՝ Մինսկում:

On May 29, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Belarus to the Republic of Armenia Igor Nazaruk.
During the meeting the development of the inter-parliamentary relations, cooperation in the international different platforms, political and economic ties of the two countries were discussed.
Mr Sharmazanov highlighted the combined work and supporting each other on the international platforms, including in the CSTO PA and the OSCE PA. The NA Deputy Speaker has underlined that our parliamentary delegation is for exclusively peaceful settlement of the conflicts in the CSTO zone of responsibility, particularly in the issue of the Nagorno Karabakh conflict. In this context Eduard Sharmazanov expressed conviction that the parliamentarians of the CSTO member states should be faithful to the CSTO official position in this issue.
“If we want to solve the problem, we should understand the reason, and the reason is that Azerbaijan does not recognize the exercise of the right to Artsakh people’s self-determination. Artsakh people should completely exercise its right to self-determination,” Mr Sharmazanov said.
By the NA Deputy Speaker’s assessment, the deepening of the inter-parliamentary relations will give an opportunity to expand the development of the economic relations between Armenia and Belarus, noting that the EEU membership gives a new opportunity in this matter.
First, the Ambassador congratulated the newly elected parliament on the occasion of holding the NA elections and assured that the cooperation of the parliaments of the two friendly countries from now on will continue to develop upwards. Mr Nazaruk also highlighted the peaceful settlement of the NK problem within the framework of the OSCE Minsk Group.
An agreement was reached to hold the sitting of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the RA National Assembly and the National Assembly of the Republic of Belarus in Minsk in summer.