Մայիսի 29-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկային:
Արա Բաբլոյանը, ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում, կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի, հատկապես պատգամավորական բարեկամական խմբերի դերը երկկողմ հարաբերություննների զարգացման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատին՝ Հայոց ցեղասպանությունը եւ մարդկության դեմ գործած այլ հանցագործությունները ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունման համար՝ այս քայլը համարելով  աշխարհում արդարության եւս մեկ հաղթանակ:
Այս համատեքստում Արա Բաբլոյանը նշել է. «Հպարտ եմ, որ իմ ժողովուրդը, վերապրելով Ցեղասպանությունը, տարիներ շարունակ չունենալով պետականություն, կարողացել է ստեղծել ժողովրդավարական եւ կայուն պետություն, որն այսօր օգնում է այլոց հաղթահարել իրենց առջեւ ծառացած նմանատիպ խնդիրները»:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանն ընթանում են տարբեր ճանապարհներով. մենք ընտրել ենք ժողովրդավարության ուղին, իսկ Ադրբեջանը, հակառակը, գնալով թուլացնում է ժողովրդավարությունը:
Պետր Միկիսկան ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու առթիվ  Արա Բաբլոյանին է փոխանցել Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Միլան Շտեխի եւ Պատգամավորների պալատի նախագահ Յան Համաչեկի շնորհավորագրերը:
Դեսպան Միկիսկան անդրադարձել է հայ-չեխական հարաբերությունների եւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը եւ վերահաստատել Չեխիայի Պատգամավորների պալատի նախագահի՝ Ազգային ժողովի նախագահին ուղղված Չեխիա այցելելու հրավերը :
Պետր Միկիսկան կարեւորել է փոխայցերի, ուսանողների եւ բժիշկների փոխանակման ծրագրերի դերը երկու երկրների միջեւ համագործակցության զարգացման գործում: Պետր Միկիսկան ՀՀ ԱԺ նախագահին է ներկայացրել Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Միլան Շտեխի՝ առաջիկայում Հայաստան այցի մանրամասները:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում սահմանադրական փոփոխություններին, կառավարման խորհրդարանական համակարգի առավելություններին, նոր խորհրդարանում ընդդիմության գործունեությանը:

А.Баблоян принял посла Чехии в Армении
29 мая Председатель НС А.Баблоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Чешской Республики в РА  Петра Микиску.
Председатель НС А.Баблоян, приветствуя посла, подчеркнул важность межпарламентских связей, особенно роль депутатских групп дружбы в развитии двусторонних отношений.
Спикер НС выразил признательность Палате депутатов парламента Чехии за принятие резолюции, признающей и осуждающей Геноцид армян и другие совершенные против человечества преступления, считая этот шаг еще одной победой справедливости в мире.
В этом контексте А.Баблоян отметил: “Горжусь, что моему народу, пережившему Геноцид, годами лишенному государственности, удалось создать демократическую и стабильную страну, ныне   помогающую другим преодолеть стоящие перед ними подобные проблемы”.
Председатель НС отметил, что Армения и Азербайджан двигаются разными путями: мы избрали путь демократии, а Азербайджан, напротив, все более ослабляет демократию.
Петр Микиска передал А.Баблояну в связи с избранием Председателем НС РА поздравления председателя Сената Чешской Республики Милана Штеха и председателя Палаты депутатов Яна Хамачека.
Посол Микиска обратился к армяно-чешским отношениям и развитию межпарламентских связей, а также подтвердил приглашение председателя Палаты депутатов Чехии Председателю НС РА посетить их страну.
Г-н Микиска подчеркнул важность взаимных визитов, роль обменных программ студентов и врачей в развитии сотрудничества между двумя странами. Он представил спикеру НС детали предстоящего визита председателя Сената Чешской Республики Милана Штеха в Армению.
В завершение встречи собеседники коснулись конституционных реформ в Армении, преимуществ парламентской системы управления, деятельности оппозиции в новом парламенте.