ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը հունիսի 1-ին ընդունել է ԵՄ անդամ պետություններ Լատվիայի, Լիտվայի, Էստոնիայի, Սլովակիայի, Շվեդիայի եւ Նիդերլանդների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների՝ Արեւելյան գործընկերության հարցերով հատուկ բանագնացներին՝ Սլովակիայի ԱԳՆ հատուկ բանագնաց, դեսպան Դուշան Դախոյի գլխավորությամբ:
Ողջունելով ԵՄ բանագնացներին Ազգային ժողովում՝ Արփինե Հովհաննիսյանը կարեւորել է Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը եւ Արեւելյան գործընկերության շրջանակում մեր երկրում իրականացվող ծրագրերը: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը զրույցի ընթացքում անդրադարձել է հակակոռուպցիոն բնագավառում իրականացվող բարեփոխումներին: Նա նշել է, որ առաջիկայում խորհրդարանում կքննարկվեն կոռուպցիայի կանխարգելման մարմնի ստեղծմանը եւ ազդարարների պաշտպանությանը վերաբերող օրինագծերը՝ շեշտելով դրանց կարեւորությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարում:
Անդրադառնալով խորհրդարանական ընտրություններին՝ զրուցակիցները կարեւորել են ՀՀ ընտրական համակարգում իրականացված բարեփոխումները:
Հանդիպման ընթացքում Արփինե Հովհաննիսյանը հանգամանալից ներկայացրել է Դատական օրենսգրքի մշակման գործընթացը, դատավորների անկախության ապահովմանն ուղղված երաշխիքները: Բանագնացների խնդրանքով անդրադարձ է կատարվել նաեւ «Ընտանեկան բռնության մասին» օրենքի նախագծին:
Հանդիպման ավարտին երկուստեք կարեւորվել է նոյեմբերին ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը: ԵՄ հատուկ բանագնացները բարձր են գնահատել Հայաստանում վերջին տասնութ ամիսներին արձանագրված առաջընթացը՝ համարելով այն լավ հենք ժողովրդավարության ամրապնդման եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության զարգացման համար:

1 июня вице-спикер НС А.Ованнисян приняла специальных посланников по делам Восточного партнерства внешнеполитических ведомств государств-членов ЕС Латвии, Литвы, Эстонии, Словакии, Швеции и Нидерландов во главе со специальным посланником МИД Словакии, послом Душаном Дахо.
Приветствуя посланников ЕС в парламенте, А.Ованнисян подчеркнула важность сотрудничества РА – ЕС и реализуемых в Армении в рамках Восточного партнерства программ. В ходе беседы она обратилась к проводимым антикоррупционным реформам. Вице-спикер, в частности, отметила, что вскоре в НС будет обсужден законопроект, касающийся создания органа по предотвращению коррупции.
Коснувшись парламентских выборов, собеседники особо выделили проведенные реформы в избирательной системе РА.
В ходе встречи А.Ованнисян обстоятельно представила процесс разработки Судебного кодекса, гарантии обеспечения независимости судей. По просьбе посланников затронут был также проект закона “О семейном насилии”.
В завершение встречи обоюдно подчеркнута важность подписания в ноябре Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. Спецпосланники ЕС высоко оценили достигнутый в Армении за последние 18 месяцев прогресс, считая это прочной базой для укрепления демократии и совершенствования защиты прав человека.