ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հունիսի 2-ին ընդունել է Ֆինլանդիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արյա Մակոնենին եւ Ֆինլանդիայի ԱԳՆ առեւտրային հարցերով խորհրդական Սառա Օհլսին:
Ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների համապատասխան հանձնաժողովների փոխգործակցության ակտիվացումը:
Հանձնաժողովի նախագահն իր խոսքում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը եւ ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը բարձր է գնահատում խաղաղ կարգավորման գործընթացում Ֆինլանդիայի Հանրապետության հավասարակշիռ եւ անկողմնակալ դիրքորոշումը:
Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է Ադրբեջանի ապակառուցողական եւ բանակցային գործընթացը տապալելու արկածախնդիր քաղաքականության հետ կապված թիրախային հայտարարությունների դերն ու նշանակությունը: Հանձնաժողովի նախագահն անթույլատրելի է համարել Ադրբեջանում պետական մակարդակով հայատյացության տարածումը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցին՝ Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է այն փաստը, որ Ցեղասպանության ճանաչումը նախեւառաջ քայլ է մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ: Հանձնաժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ Ֆինլանդիայի խորհրդարանում եւս կմեկնարկի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթաց:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ ՀՀ արտաքին քաղաքական օրակարգին, մասնավորապես ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին: Այս համատեքստում դեսպանը հայտնել է, որ Ֆինլանդիայում հետեւում եւ տեղեկացված են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացումներից եւ գործընթացներից:
Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է մարտի 21-ին Երեւանում Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի նախաստորագրման, ինչպես նաեւ 2017 թվականի նոյեմբերին կայանալիք Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակում համաձայնագրի ստորագրման կարեւորությունը:
ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների համատեքստում հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Եվրամիության հետ նոր շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը կարեւոր է ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ԵՄ համար, ինչը նաեւ արտահայտվում է ԵՄ պաշտոնյաների հետ հանդիպումների համատեքստում:
Եվրոպական կառույցների հետ առկա հարաբերությունների մասին խոսելիս կողմերն անդրադարձել են նաեւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի փակմանը եւ այս հարցում Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականությանը:
«Ադրբեջանի կողմից ԵԱՀԿ շրջանակում վետոյի իրավունքի կիրառումը եւս մեկ անգամ խոսում է Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության մասին»,- նշել է Արմեն Աշոտյանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանային քաղաքականության խնդիրներին, քննարկվել է Մերձավոր Արեւելքում առկա ճգնաժամային իրավիճակը:

2 июня председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Финляндской Республики Арью Маконен и советника по торговым вопросам МИД Финляндии Сару Олси.
Приветствуя гостей в НС, А.Ашотян подчеркнул важность активизации взаимодействия соответствующих комиссий парламентов двух стран.
Председатель комиссии обратился к мирному урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы и особо выделил, что РА высоко ценит взвешенную и беспристрастную позицию Финляндской Республики в процессе мирного урегулирования конфликта.
В этом контексте А.Ашотян заострил внимание гостей на роль и значение заявлений в русле деструктивной и авантюристской политики Азербайджана, направленной на провал переговорного процесса. Председатель комиссии считает неприемлемым распространение в Азербайджане армянофобии на государственном уровне.
Обратившись к вопросу международного признания Геноцида армян, А.Ашотян подчеркнул факт, что прежде всего это шаг к предотвращению новых преступлений против человечества. Председатель комиссии выразил надежду, что в парламенте Финляндии также стартует процесс международного признания Геноцида армян.
В ходе встречи затронута также внешнеполитическая повестка Армении, в частности отношения РА – ЕС. В этом контексте посол заметил, что в Финляндии следят за развитиями и   процессами в этих отношениях.
А.Ашотян подчеркнул важность парафирования   21 марта в Ереване Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, а также его подписания в рамках предстоящей в ноябре 2017 г. ассамблеи Восточного партнерства.
В контексте отношений РА – ЕС председатель комиссии  отметил, что подписание с Евросоюзом нового рамочного соглашения важно не только для Армении, но и ЕС, что ощущается также в беседах с еврочиновниками.
Говоря о существующих отношениях с европейскими структурами, стороны коснулись также закрытия Ереванского офиса ОБСЕ и деструктивной политики Азербайджана в данном вопросе.
“Применение Азербайджаном в рамках ОБСЕ права вето еще раз свидетельствует о деструктивной политики Азербайджана”, - отметил А.Ашотян.
На встрече стороны обратились также к проблемам региональной политики, обсудили нынешнюю кризисную ситуацию на Ближнем Востоке.