ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը «Ազգ-բանակ 2017» համաժողովի ընթացքում ազդարարված «Ես եմ» եւ «Պատիվ ունեմ» նախագծերի հանրային քննարկումների շրջանակում հունիսի 5-ին հանդիպել եւ վերոնշյալ ծրագրերը ներկայացրել է ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ եւ ՀՀ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցությունների ներկայացուցիչներին:
Վիգեն Սարգսյանը կարեւորել է խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ ծրագրերի մանրամասն քննարկումը՝ մինչ դրանք օրենսդրական նախաձեռնության կարգով կներկայացվեն Ազգային ժողովի քննարկմանը: Պարոն Սարգսյանն անդրադարձել է երկու նախագծերով նախատեսվող քայլերին:
Մասնավորապես՝ «Ես եմ» ծրագիրը կոչված է խրախուսելու նրանց, ովքեր իրենք են կայացրել առաջնագծում ծառայելու որոշում, իսկ «Պատիվ ունեմ» ծրագրի գաղափարախոսությունը բուհական տարկետումն ապագա սպայական ծառայության հետ կապելն է:
Պաշտպանության նախարարը պատասխանել է նաեւ նախագծերի վերաբերյալ պատգամավորների հարցերին, ծանոթացել նրանց առաջարկներին:

5 июня министр обороны РА В.Саркисян в рамках общественных обсуждений встретился с представителями парламентских фракций РПА и “Царукян” и представил   им провозглашенные в ходе форума “Нация – армия-2017” проекты программ   “Это я” и “Честь имею”.
В.Саркисян подчеркнул важность подробного обсуждения с представителями парламентских фракций указанных программ – до их представления в порядке законодательной инициативы к дебатам НС. Г-н Саркисян обратился к шагам, намеченным обоими проектами.
В частности, программа “Это я” призвана поощрять тех, кто сам решил служить на передовой, а идеология программы “Честь имею” –   вузовскую отсрочку связать со своим офицерским будущим.