ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հունիսի 13-ին ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն:
Ողջունելով դեսպանին Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է, որ Եվրոպական միության հետ Հայաստանի հարաբերությունները եղել եւ մնում են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ամենակարեւոր ուղղություններից մեկը: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության հետ ավանդական գործընկերային հարաբերությունները ոչ միայն կշարունակվեն, այլ նաեւ կներառեն համագործակցության առավել ընդգրկուն ոլորտներ:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին՝ Արմեն Աշոտյանը հույս է հայտնել, որ Բրյուսելի գալիք գագաթաժողովում ՀՀ-ԵՄ նոր Համապարփակ համաձայնագրի ստորագրումը նոր հիմք կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությունների ոլորտային առավել խոր զարգացման համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել եւ մտքեր են փոխանակել խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու համատեքստում ՀՀ ԱԺ կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի շուրջ: Այս առումով զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության հետ համագործակցության հնարավոր ուղիներին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ «ավելին ավելիի դիմաց» ՀՀ-ԵՄ քաղաքականության սկզբունքին, ինչի առնչությամբ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ այս համատեքստում Հայաստանը Եվրոպական միությունից ակնկալում է առավել ընդգծված քաղաքական աջակցություն՝ նաեւ արտաքին քաղաքական հարթությունում:
Հանձնաժողովի նախագահն իր խոսքում հույս է հայտնել, որ ՀՀ-ԵՄ նոր Համապարփակ համաձայնագրի ստորագրումից հետո հաջորդ բանակցային գործընթացն ուղղված կլինի վիզաների ազատականացման գործընթացին:
Հանդիպման ընթացքում արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը նաեւ իր մտահոգությունն է հայտնել Վրաստանում ադրբեջանցի ընդդիմադիր լրագրող եւ ակտիվիստ Աֆղան Մուխթարլըի առեւանգման կապակցությամբ: Հարցի առնչությամբ Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի՝ մարդու իրավունքների ոտնահարմանն ուղղված քաղաքականությունն արդեն իր պետության տարածքից դուրս, սպառնալիք է դառնում ողջ տարածաշրջանի համար: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը ողջունել է Եվրոպական միության եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության տեսակետը եւ հույս հայտնել, որ եվրոպական կառույցները հետամուտ կլինեն հարցի թափանցիկ եւ անաչառ հետաքննմանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ Հայաստանում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակման փաստին, ինչը ենթադրում է Եվրոպական միության առավել մեծ պատասխանատվություն մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարական բարեփոխումների ոլորտում տարվող աշխատանքներում:
Հանդիպման ավարտին կողմերն առավել գործուն եւ արդյունավետ համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել:

13 июня председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян принял главу делегации ЕС в Армении, посла П.Свитальского.
Приветствуя П.Свитальского в НС, А.Ашотян подчеркнул, что отношения Армении с ЕС были и остаются одним из важнейших векторов внешней политики РА. В этом контексте А.Ашотян заверил, что в Армении традиционные партнерские отношения с делегацией ЕС не только будут продолжены, но и включат в себя более весомые сферы сотрудничества.
Обратившись к контексту отношений РА – ЕС, А.Ашотян выразил надежду, что подписание нового Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС на предстоящей ассамблее в Брюсселе станет обновленной базой для более глубокого развития двусторонних отношений.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по программам развития потенциала НС РА в русле перехода к парламентской системе управления. В данном аспекте собеседники обратились к возможным каналам сотрудничества с делегацией ЕС в Армении.
На встрече   затронут был также принцип политики РА – ЕС “большее против большего”, в связи с которым А.Ашотян отметил, что в данном контексте Армения ожидает от ЕС гораздо более подчеркнутой политической поддержки – также во внешнеполитической плоскости.
В своем слове председатель комиссии выразил надежду, что после подписания нового Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС следующим переговорным процессом будет процесс либерализации визового режима.
На встрече рассмотрены были также вопросы регионального значения, в частности политика нарушения прав человека в соседнем Азербайджане, уже угрожающая всему региону. В этом контексте А.Ашотян приветствовал точку зрения ЕС и выразил надежду, что европейские институты будут следовать прозрачному и беспристрастному расследованию проблемы.
Стороны коснулись также факта закрытия офиса ОБСЕ в Армении, что предполагает возросшую ответственность ЕС в работах по реформам в области прав человека и демократии.