ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հունիսի 13-ին ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկուն:
Ողջունելով դեսպանին Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է, որ Եվրոպական միության հետ Հայաստանի հարաբերությունները եղել եւ մնում են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ամենակարեւոր ուղղություններից մեկը: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության հետ ավանդական գործընկերային հարաբերությունները ոչ միայն կշարունակվեն, այլ նաեւ կներառեն համագործակցության առավել ընդգրկուն ոլորտներ:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին՝ Արմեն Աշոտյանը հույս է հայտնել, որ Բրյուսելի գալիք գագաթաժողովում ՀՀ-ԵՄ նոր Համապարփակ համաձայնագրի ստորագրումը նոր հիմք կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությունների ոլորտային առավել խոր զարգացման համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել եւ մտքեր են փոխանակել խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու համատեքստում ՀՀ ԱԺ կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի շուրջ: Այս առումով զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության հետ համագործակցության հնարավոր ուղիներին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ «ավելին ավելիի դիմաց» ՀՀ-ԵՄ քաղաքականության սկզբունքին, ինչի առնչությամբ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ այս համատեքստում Հայաստանը Եվրոպական միությունից ակնկալում է առավել ընդգծված քաղաքական աջակցություն՝ նաեւ արտաքին քաղաքական հարթությունում:
Հանձնաժողովի նախագահն իր խոսքում հույս է հայտնել, որ ՀՀ-ԵՄ նոր Համապարփակ համաձայնագրի ստորագրումից հետո հաջորդ բանակցային գործընթացն ուղղված կլինի վիզաների ազատականացման գործընթացին:
Հանդիպման ընթացքում արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը նաեւ իր մտահոգությունն է հայտնել Վրաստանում ադրբեջանցի ընդդիմադիր լրագրող եւ ակտիվիստ Աֆղան Մուխթարլըի առեւանգման կապակցությամբ: Հարցի առնչությամբ Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանի՝ մարդու իրավունքների ոտնահարմանն ուղղված քաղաքականությունն արդեն իր պետության տարածքից դուրս, սպառնալիք է դառնում ողջ տարածաշրջանի համար: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը ողջունել է Եվրոպական միության եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության տեսակետը եւ հույս հայտնել, որ եվրոպական կառույցները հետամուտ կլինեն հարցի թափանցիկ եւ անաչառ հետաքննմանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ Հայաստանում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակման փաստին, ինչը ենթադրում է Եվրոպական միության առավել մեծ պատասխանատվություն մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարական բարեփոխումների ոլորտում տարվող աշխատանքներում:
Հանդիպման ավարտին կողմերն առավել գործուն եւ արդյունավետ համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել:

On June 13, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan received the Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski.
Welcoming the Ambassador in the National Assembly, Armen Ashotyan has underlined that the relations of Armenia with the European Union have been and remain one of the most important directions of Armenia’s foreign policy. In this context, Armen Ashotyan assured that the traditional partnership relations with the EU Delegation to Armenia will not only continue, but will also include more inclusive spheres of cooperation.
Touching upon the RA-EU relations, Armen Ashotyan expressed hope that in the upcoming Brussels Summit the signing of the RA-EU new Comprehensive Agreement will serve a new basis for the deepest development of bilateral relations.
In the course of the meeting the parties emphasized and exchanged thoughts over the programmes directed to the development of the RA NA capabilities in the context of passing into parliamentary government system. In this aspect the interlocutors touched upon the possible ways of cooperation with the EU delegation to Armenia.
During the meeting the parties also talked about the principle of the RA-EU policy “more-for-more,” and in connection with that Armen Ashotyan has noted that in this context Armenia expects from the European Union more stressed political support also on the external political plane.
In his word, the Committee Chair expressed hope that after signing the RA-EU new Comprehensive Agreement the next negotiating process will be directed to the visa liberalisation process.
At the meeting the Chair of the Committee on Foreign Relations also expressed his concern in relation to the kidnapping of the Azerbaijani opposition journalist and activist Afghan Mukhtarli in Georgia. Armen Ashotyan has underlined the fact that Azerbaijan’s policy aimed at the violation of human rights already from the territory of its state becomes a threat for the whole region. In this context, Armen Ashotyan welcomed the viewpoint of the European External Action Service (EEAS) and expressed hope that the European structures will be consistent for the transparent and unbiased investigation.
In the course of the meeting the parties have also referred to the fact of closing the OSCE Office, which supposes the bigger responsibility of the European Union in the works being done in the sphere of human rights and democratic reforms.