ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 13-ին ընդունել է Էստոնիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սվեն Միկսերի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը, ողջունելով Սվեն Միկսերին խորհրդարանում, կարեւորել է բազմակողմ եւ փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնումը Էստոնիայի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ հայ-էստոնական հարաբերությունները պատմականորեն բարեկամական են եղել՝ հիմնված ընդհանուր արժեհամակարգի վրա:
Արա Բաբլոյանը նշել է. «Այսօր բավականին ընդգրկուն է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջպետական գործընթացներում եւ չափազանց կարեւոր են համապարփակ միջխորհրդարանական շփումները, որոնք իրենց առանձնահատուկ դերակատարումն ունեն հայ-էստոնական միջպետական հարաբերությունների սերտացման գործում»:
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեության կարեւորությունը եւ տեղեկացրել, որ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը կշարունակի ղեկավարել ԱԺ Հայաստան-Էստոնիա բարեկամական խումբը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել տարբեր խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանների սերտ ու արդյունավետ համագործակցությունը եւ Հայաստանի համար զգայուն հարցերի շուրջ Էստոնիայի պատվիրակության հավասարակշռված դիրքորոշումը:
Արա Բաբլոյանը նշել է. «Եվրոպական միությունը Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից է, քանի որ ԵՄ հետ մեր համագործակցությունը առաջին հերթին հիմնվում է ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա: Մենք հաստատակամ ենք Եվրոպական միության հետ մեր հարաբերությունները շարունակաբար խորացնելու եւ ընդլայնելու հարցում»:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին, վերահաստատել է Հայաստանի՝ ԼՂ հիմնահարցը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում կարգավորելու դիրքորոշումը եւ նշել, որ եվրոպական արժեհամակարգ ունեցող ժողովուրդները այլ մոտեցումներ չեն կարող ունենալ:
Էստոնիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սվեն Միկսերը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, անդրադարձել է Եվրոպական միության խորհրդում Էստոնիայի մոտալուտ նախագահությանը եւ կարեւորել Հայաստանի հետ համագործակցությունը Արեւելյան գործընկերության շրջանակում: Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը՝ Էստոնիայի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ այն չպիտի ուղղորդվի բռնությամբ. հանգուցալուծումը պիտի լինի դիվանագիտական, բանակցային ճանապարհով, եւ Եվրոպական միությունը պատրաստ է նպաստելու դրան:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցներն անդրադարձել են ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները կարգավորող նոր իրավական փաստաթղթի՝ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմանն այս տարվա նոյեմբերին, ինչպես նաեւ հայ-էստոնական հարաբերությունների  եւ բազմակողմ համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցերին:

13 июня Председатель НС А.Баблоян принял делегацию во главе с министром иностранных дел Эстонской Республики Свеном Миксером.
Председатель НС, приветствуя г-на Миксера в парламенте,  подчеркнул важность расширения многостороннего и взаимовыгодного сотрудничества с Эстонией.
По словам спикера, армяно-эстонские отношения, исторически опираясь на общую систему ценностей, были дружественными.
А.Баблоян отметил: “Сегодня довольно весома роль парламентской дипломатии   в межгосударственных процессах и крайне важны всесторонние межпарламентские контакты, играющие особую роль в укреплении армяно-эстонских межгосударственных отношений”.
В этом контексте Председатель НС подчеркнул важность парламентских групп дружбы и сообщил, что вице-спикер НС Э.Шармазанов продолжит возглавлять группу дружбы Армения – Эстония.
А.Баблоян высоко оценил тесное и плодотворное сотрудничество парламентов двух стран на различных парламентских площадках и взвешенную позицию эстонской делегации по чувствительным для Армении вопросам.
Спикер НС отметил: “Евросоюз – один из важных партнеров Армении, поскольку сотрудничество с ЕС опирается в первую очередь на общую ценностную систему. Мы тверды в последовательном углублении и расширении наших отношений с Евросоюзом”.
А.Баблоян, обратившись к ситуации в регионе, подтвердил позицию Армении по урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы в рамках Минской группы ОБСЕ и заметил, что придерживающиеся европейской системы ценностей народы не могут иметь иных подходов.
Министр иностранных дел Эстонской Республики Свен Миксер, поблагодарив за прием, коснулся предстоящего председательства его страны в Совете ЕС и подчеркнул важность сотрудничества с РА в рамках Восточного партнерства. Обратившись к урегулированию НК-проблемы, он отметил, что противостояние не должно сопровождаться насилием – развязка должна быть дипломатической, переговорным путем, и ЕС готов содействовать этому.
В завершение встречи собеседники затронули подписание в ноябре этого года   нового регулирующего отношения ЕС-Армения правового документа – Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, а также вопросы развития армяно-эстонских отношений и разностороннего сотрудничества.