Հունիսի 15-ին երկօրյա այցով Արցախ է ժամանել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Հայաստանի խորհրդարանի նախագահին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը «Մենք ենք, մեր սարերը» հուշակոթողի մոտ դիմավորել են Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, խորհրդարանական մեծամասնության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը եւ այլ պատասխանատուներ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնն ստանձնելուց հետո սա Արա Բաբլոյանի առաջին այցն է Արցախի Հանրապետություն:
Այցի ծրագրի առաջին հատվածում պատվիրակությունն ԱՀ ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանի ուղեկցությամբ այցելել է Ստեփանակերտի հուշահամալիր եւ հարգանքի տուրք մատուցել արցախյան ազատամարտի նահատակների եւ Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հիշատակին:
Այնուհետեւ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել հայկական երկու հանրապետությունների խորհրդարանների նախագահների կարճատեւ առանձնազրույցը, ինչին հաջորդել է ԱԺ նիստերի մեծ դահլիճում ընդլայնված կազմով հանդիպումը՝ ՀՀ ԱԺ-ի եւ ԱՀ ԱԺ-ի պատգամավորների եւ աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ:
Աշոտ Ղուլյանը, ողջունելով ՀՀ ԱԺ նախագահին ու պատվիրակության անդամներին, բարձր է գնահատել այս տարիների ընթացքում երկու խորհրդարանների միջեւ առկա փոխգործակցության մակարդակը:
«Անկախության առաջին իսկ տարիներից հայկական երկու հանրապետությունների միջեւ ձեւավորվել են խորհրդարանական ամուր եւ գործնական կապեր, որոնք հետագայում հասցվել են ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների մակարդակի եւ ամրագրվել երկու եղբայրական խորհրդարանների միջեւ համագործակցության համաձայնագրով»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
«Ինձ համար ամենամեծ պաշտոնը կլինի Արցախի քաղաքացի կոչվելը», -այսպես է սկսել իր ելույթը ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը: Արցախի խորհրդարանականներին ուղղված ողջույնի խոսքում ՀՀ ԱԺ նախագահը նկատել է, որ նախկինում բազմիցս այցելել է Արցախ՝ թե՛ որպես Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավոր եւ թե՛ որպես բժիշկ:
Նա նույնպես բարձր է գնահատել Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական հարաբերությունների մակարդակը եւ պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու ԱՀ միջազգային ճանաչմանն ուղղված խորհրդարանական ջանքերը:
«Արցախը հայկական աշխարհի անբաժանելի մասն է, որի հետ կապված ենք արյամբ, հոգով ու սրտով, մշակույթով եւ պատմությամբ: Վստահ եմ, որ Արցախի ժողովրդի ձգտումը ոչ ոք չի կարող կանգնեցնել»,-նշել է Արա Բաբլոյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը նույն օրը Ստեփանակերտում հանդիպել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ:
Արցախի նախագահը շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ եւ պատվիրակության անդամներին՝ Ազգային ժողովի պատգամավոր ընտրվելու եւ պատասխանատու պաշտոններ ստանձնելու կապակցությամբ՝ մաղթելով նրանց արդյունավետ աշխատանք:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայկական երկու պետությունների խորհրդարանների փոխգործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Երկկողմ համոզմունք է հայտնվել, որ Հայաստանի Հանրապետության 6-րդ գումարման Ազգային ժողովը կշարունակի ընդլայնել ու խորացնել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հետ ձեւավորված սերտ համագործակցությունը:
Հունիսի 16-ին ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունը կմասնակցի միջկուսակցական ֆորումի բացման արարողությանը:

Delegation Led by RA NA Speaker Ara Babloyan Arrives in Artsakh Republic
On June 15, the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Ara Babloyan arrived in Artsakh on a two-day visit.
The NA Speaker of the Artsakh Republic (AR) Ashot Ghulyan, the Deputy Speaker Vahram Balayan, the Head of the parliamentary majority Artur Tovmasyan and other responsible officials met the Speaker of the Armenian Parliament and the delegation led by him at the monument We And Our Mountains.
After assuming the RA NA Speaker’s post this is Ara Babloyan’s first visit to Artsakh Republic (AR).
During the first part of the visit programme the delegation accompanied by the AR NA Deputy Speaker Vahram Balayan visited Stepanakert Memorial Complex and paid tribute to the memory of the martyrs of Artsakh freedom fighting and the victims of the Great Patriotic War.
Afterwards, in the National Assembly the short tête-à-tête talk between the Speakers of the two republics was held, which was followed by the meeting in expanded format with the participation of the deputies of the RA NA and AR NA and the officials of the staff.
Welcoming the RA NA Speaker and the members of the delegation, Ashot Ghulyan highly assessed the level of the cooperation existing between the two parliaments during these years.
“Since the very first years of independence parliamentary firm and practical relations have been formed between the two republics, which later have been carried to a level of institutional relations and enshrined by the agreement of cooperation between the two fraternal parliaments,” Ashot Ghulyan noted.
“The greatest post for me is to be called Artsakh citizen,” the RA NA Speaker Ara Babloyan began his speech in this way. In his welcoming word addressed to the parliamentarians of Artsakh, the RA NA Speaker noticed that before he repeatedly visited Artsakh both as a deputy of the Armenian Parliament and as a doctor.
He also highly assessed the level of Armenia-Artsakh inter-parliamentary relations and expressed readiness to continue the parliamentary efforts addressed to the international recognition of Artsakh Republic.
“Artsakh is the inseparable part of the Armenian world, with which we are connected with blood, spirit and heart, culture and history. I am sure that nobody can stop the aspiration of Artsakh people,” Ara Babloyan noted.
On the same day the delegation led by the RA NA Speaker met with the President of Artsakh Republic Bako Sahakyan.
The President of Artsakh congratulated Ara Babloyan for being elected RA NA Speaker and the members of the delegation for being elected deputy of the National Assembly and assuming responsible posts, wishing them effective work.
A number of issues concerning the cooperation of the parliaments of the Armenian two states were discussed at the meeting.
Both sides expressed conviction that the National Assembly of the 6th convocation of the Republic of Armenia will continue to expand and deepen the close cooperation formed with the National Assembly of the Artsakh Republic.
On June 16, the RA parliamentary delegation will take part in the opening ceremony of the Inter-Party Forum.